Μουντομπάσκετ 2019: Βραζιλία-Τσεχία 71-93

INTIME

Η Τσεχία διέλυσε τη Βραζιλία με 93-71, αποτέλεσμα που βολεύει την Ελλάδα στη μάχη για την πρόκριση στα προημιτελικά, ωστόσο, το δώρο έχει... αγκάθια!

Η μεγάλη διαφορά που πήραν οι Τσέχοι απέναντι στη «σελεσάο», που έχασε κυριολεκτικά την μπάλα, δημιουργεί νέα δεδομένα στον όμιλο καθώς πλέον η Εθνική μας θα αναζητήσει, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει σήμερα με τις ΗΠΑ, νίκη με +12 τη Δευτέρα (9/9) για να τσεκάρει το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2019 ως δεύτερη του ομίλου.

Με σταθερά υψηλή παραγωγικότητα από το πρώτο τζάμπολ και ενεργοποιώντας τα αμυντικά αντανακλαστικά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τσεχία ισοπέδωσε τη Βραζιλία δίνοντας συνέχεια στο όνειρο. Πρωταγωνιστής της επίθεση των θριαμβευτών ο Τόμας Σατοράνσκι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε για ακόμη μία φορά ο Οντρέι Μπάλβιν (15π., 11ρ.), κερδίζοντας τις «μάχες» της ρακέτας, απέναντι στον Άντερσον Βαρεχάο (2π., 5ρ.). Βίκτρο Μπενίτε (12π.), Λεάντρο Μπαρμπόσα (11π.) και Μαρσελίνιο Ουέρτας (11π.) οι... δηψήφιοι της Βραζιλίας, που πλήρωσε σήμερα την αδυναμία της στα ριμπάουντ (28 έναντι 39) και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (27-67 στα σουτ εντός πεδιάς).

Η Τσεχία χρειάστηκε ένα εξάλεπτο, το τελευταίο της δεύτερης περιόδου, προκειμένου να βάλει τις βάσεις της επιτυχίας, να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτηρία με διαφορά ασφαλείας και να μην... ιδρώσει μέχρι το τελικό 93-71. Από το 26-28 στο 14΄, η ομάδα του Γκίνσμπουργκ «έπνιξε» κυριολεκτικά με την άμυνα της τους Βραζιλιάνους και με την περιφέρεια και τη γραμμή ψηλών να αποδίδει τα μέγιστα έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 6-17 για το +13 του ημιχρόνου (32-45). Χωρίς να χάσει τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +20, απλουστεύοντας τη ζωή της μέχρι το τελικό 71-93.