Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης 108-86: Πάτησε «γκάζι» και δεν είχε αντίπαλο

Intime.gr

Μπορεί ο Άρης να έβαλε δύσκολα, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην δείχνει να μην έχει αντίπαλο στην Ελλάδα και επικράτησε 108-86 της ομάδας της Θεσσαλονίκης και πλέον σκέφτεται την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague

Ο Άρης μπήκε καλά στο ματς και έφερε αντίσταση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για ένα δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες (25-25).

Ωστόσο οι «πράσινοι» πάτησαν «γκάζι» και με επιμέρους σκορ 12-0 έκαναν το 35-25 δείχνοντας ότι αν βρουν ρυθμό δεν έχουν αντίπαλο.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-0 και έκανε το 35-32, όμως και πάλι οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και έκαναν το 41-32 με συνεχόμενους πόντους του Μπράουν. Ο Άρης δεν το παράτησε και μείωσε ξανά σε 43-41 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 50-44 στο ημίχρονο.

Ο Άρης συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να ευστοχεί για τρεις μείωσε σε 52-51. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 9-0 πήγε τη διαφορά στο +10 (61-51).

Εκείνο ήταν το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε γκάζι και έκανε το 72-59 στο 28΄με δυο βολές του Φριντέτ. Ο Αμερικανός άσος ήταν ασταμάτητος και έκανε το 80-61. Η διαφορά πήγε στο +22 (93-71) με τον Μπράουν. Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86