Άρσεναλ-Ολυμπιακός 1-2: Μυθική πρόκριση με «χτύπημα» του Ελ Αραμπί στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός πήρε ιστορική πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League καθώς με γκολ του Ελ Αραμπί επικράτησε 2-1 στην παράταση της Άρσεναλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν ιστορία όχι μόνο με τη νίκη τους στα 90 λεπτά χάρη στο γκολ του Σισέ, αλλά και με την αντίδραση που έβγαλαν στην ισοφάριση του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ της αναμέτρησης.

Εκεί που όλοι πίστεψαν πως τα πάντα είχαν τελειώσει, ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα αλλά και το… δώρο του Λένο που χάρισε κόρνερ στους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά της παράτασης, να σκοράρει και δεύτερο τέρμα για να πάρει την τεράστια πρόκριση.

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί που έτρεξε για… τρεις και τέσσερις στην επίθεση του Ολυμπιακού, ήταν εκεί στο… τελευταίο γέμισμα και με μια προβολή που θα περάσει στην ιστορία των Πειραιωτών, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Το τελικό 2-1 υπέρ των «ερυθρόλευκων» σηματοδότησε μια τεράστια πρόκριση, με τους οπαδούς του να πανηγυρίζουν έξαλλα και να στήνουν… πάρτι στο Λονδίνο με τη λήξη της αναμέτρησης.