Tσάμπιονς Λιγκ: Nίκες για Παρί Σεν Ζερμέν και Μπενφίκα

EPA

Σημαντική νίκη με 2-1 που της δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν επί της Τσέλσι, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προγήθηκαν στο 39' με γκολ του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς. Η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Τζον Όμπι Μίκελ ελάχιστα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, οι Παριζιάνοι πήραν τη νίκη ύστερα από καταπληκτική προσπάθεια του Έντσον Καβάνι στο 78ο λεπτό. Πάντως η πρόκριση θα κριθεί σε 15 μέρες στο Λονδίνο.

Στο άλλο ματς της ημέρας, σε μια δραματική αναμέτρηση η Μπενφίκα νίκησε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 1-0 με γκολ του Τζόνας στο 90'. Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες ύστερα από αποβολή του Κριζίτο.