Τσάμπιονς Λιγκ: Γιουβέντους- Μπάγερν 2-2 και Άρσεναλ- Μπαρτσελόνα 0-2

REUTERS

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Τορίνο, Γιουβέντους και Μπάγερν Μονάχου αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με τον Τόμας Μίλερ στο ’43, ο οποίος νωρίτερα είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το δεύτερο γκολ τους με τον Ρομπέν στο 55ο λεπτό.

Η Γιουβέντους αντεπιτέθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη ρεβάνς στο Μόναχο. Αρχικά, μείωσε με τον Ντιμπαλά στο 63΄ και πέτυχε την ισοφάριση στο 76’ με τον Στουράρο. Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Μπαρτσελόνα ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση ύστερα από τη νίκη της με 0-2 στο Λονδίνο επί της Άρσεναλ. Τα δύο γκολ για τους Καταλανούς πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στο 71ο και στο 83ο λεπτό, το δεύτερο με πέναλτι.