Ευρωλίγκα: Σπουδαίος Παναθηναϊκός, νίκησε με 58-76 στη Μάλαγα

EUROKINISSI

Σημαντική, αλλά και μεγάλη σε σε έκταση νίκη που του δίνει μεγάλη ώθηση στην προσπάθειά του για την κατάκτηση μίας από τις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλο του, πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Μάλαγα. Ο ΠΑΟ είχε πολύ καλή απόδοση και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Οι πράσινοι ήταν πολύ καλύτεροι από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 27-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν χαλάρωσε ούτε στιγμή. Η διαφορά έφτασε αρκετές φορές πάνω από τους 20 πόντους. Τελικά, η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 46-64.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν πολύ χαλαρό καθώς ο νικητής είχε κριθεί. Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ωραίες φάσεις. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 58-76.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πέμπτη διαδοχική του νίκη στο Top 16 και το ρεκόρ του διαμορφώνεται στο 6-3.

Δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64, 58-76

Μάλαγα (Χοάν Πλάθα): Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας 2, Ντίεθ 4 (1), Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 7 (1), Κούλεϊ 6

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 10, Καλάθης 10, Κούζμιτς 4, Γουίλιαμς 16