Εύκολη νίκη στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό με 74-59 επί της Ζαλγκίρις για το Top-16

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» στο 2ο ημίχρονο, με πιεστική άμυνα και πήρε μια άνετη νίκη επί της Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, που τον κρατά ζωντανό μέχρι το φινάλε του Top-16 για πρόκριση στην 8άδα της Ευρωλίγκας.

Η ζώνη που επέλεξε ο Σάρας προβλημάτισε τους ερυθρόλευκους για περίπου 18 λεπτά, όμως με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με μια διαφορά 9 πόντων.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο 3ο δεκάλεπτο προσαρμόστηκε ακόμη καλύτερα στην ζώνη, άνοιξε το σκορ σε διψήφια διαφορά και έφτασε με άνεση στην επικράτηση 74-59.

2491480

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ)

Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς ο Πρίντεζης με 17 πόντους και 3 ριμπάουντς ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Παπανικολάου με 11. Ο Βουγιούκας με 14 πόντους και 5 ριμπάουντς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα:14-15, 39-30, 58-41, 74-59

Ο Ολυμπιακός που κυνηγά μόνο νίκες μέχρι το τέλος για να εξαντλήσει τις πιθανότητες πρόκρισης, υποδέχεται ανήμερα την 25η Μαρτίου την Ρεάλ Μαδρίτης (Χίμκι εκτός και ΤΣΣΚΑ Μ. εντός τα άλλα ματς).

*Στον όμιλο του Παναθηναϊκού ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στην Ισπανία από την Μάλαγα με 78-72 (παρότι έχανε με 19 πόντους διαφορά στο 22) και ισοβαθμεί με τους "πράσινους" και την Λοκομοτίβ Κουμπάν.