EURO 2016: στα πέναλτυ η Πορτογαλία απέκλεισε από τους 4 την Πολωνία

Reuters / Yves Herman Livepic

Στο Βελοντρόμ της Μασσαλίας άνοιξε η διαδικασία των προημιτελικών του EURO 2016 με την αναμέτρηση Πολωνίας-Πορτογαλίας. Και παρά τα δύο γρήγορα γκολ, όλα κρίθηκαν εκεί που περίμεναν οι περισσότεροι: στα πέναλτυ αφού το 1-1 έμεινε για 120 λεπτά. Ο άνθρωπος που είχε οδηγήσει μέχρι εδώ την Πολωνία, ο Μπλαστσικόφσκι, ήταν ο μοιραίος στα πέναλτυ, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε και πάλι "εύκολες" για την κλάση του φάσεις, αλλά δεν κόστισε στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Λεβαντόφσκι σκόραρε και έκανε το 1-0 για την Πολωνία. Ήταν το πρώτο γκολ του Λεβαντόφσκι στο EURO 2016.

2016 06 30T190916Z 110315356 MT1ACI14463957 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Yves Herman Livepic)

Οι Πορτογάλοι του Φερνάντο Σάντος επιχειρούν να αντεπιτεθούν και να ισοφαρίσουν ωστόσο μέχρι στγιμής δεν έχουν ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Στο 16ο λεπτό οι Πολωνοί πλησίασαν ξανά την περιοχή της Πορτογαλίας, ωστόσο το δυνατό σουτ του Λεβαντόφσκι εξουδετέρωσε ο Πορτογάλος τερματοφύλακας.

polonia

(Πηγή: REUTERS/Michael Dalder Livepic)

Οι Πολωνοί απείλησαν στο 21ο λεπτό την εστία της Πορτογαλίας. Στο 28' ο Κριστιάνο έκανε το πρώτο σουτ αξιώσεων το οποίο εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνσκι.

Στο 33ο λεπτό η πίεση των Πορτογάλων απέδωσε και ισοφάρισαν μετά από σουτ του Ρενάτο Σάντσες (η μπάλα βρήκε και στον Κρικόβιακ). Ο μέσος της Μπάγερν έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει σε EURO (σε νοκ άουτ παιχνίδια) παίρνοντας το ρεκόρ από τον Κριστιάνο του 2004.

ronaldo

(Πηγή: REUTERS/Eric Gaillard)

Αυτό ήταν το 15ο παιχνίδι της Πολωνίας στο οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να χάνει. Οι 2 ομάδες ξαναβγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο του Βελοντρόμ για το β μέρος χωρίς αλλαγές.

Η πρώτη προσπάθεια είναι και πάλι για τους Πολωνούς από τα δεξιά με τον Πίστσεκ, αλλά η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι δεν θα ανησυχήσει τον Ρουί Πατρίσιο.

Στο 56 η Πορτογαλία κατάφερε να πιάσει στον ύπνο την Πολωνική άμυνα σε κόντρα επίθεση και ο Νάνι βρήκε μέσα στην περιοχή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

2016 06 30T201535Z 110319335 MT1ACI14464236 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)

Το ίδιο και στο 59 όταν από την κούρσα του Νάνι από τα αριστερά και την σέντρα, "έπιασε αέρα" στην προσπάθεια για σουτ από το σημείο του πέναλτυ.

Η ισοφάριση του Ρενάτο Σάντσες άλλαξε όλη την ψυχολογία του αγώνα με την Πορτογαλία να έχει μεγαλύτερη πίστη, χωρίς πάντως να ρισκάρει ιδιαίτερα. Όποτε όμως είχε την ευκαιρία απειλούσε την εστία του Φαμπιάνσκι, όπως με το σουτ έξω από την περιοχή του δεξιού μπακ Σέντρικ στο 66.

Τρία λεπτά αργότερα η Πολωνία πάτησε και πάλι περιοχή με τον Γεντζέισικ από τα αριστερά να βγάζει την σέντρα και τον Μίλικ από την μικρή περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο.

2016 06 30T202842Z 110320122 MT1ACI14464279 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Η ευκαιρία του Μίλικ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Μπαίνοντας στο τελευταίο 15λεπτο οι ομάδες άρχισαν να σκέφτονται περισσότερο την παράταση, αλλά αναζητούσαν έστω την μια καλή φάση για να τελειώσουν το ματς. Στο 79 σε κόρνερ, ο Φοντέ έκανε κεφαλιά από το σημείο του πέναλτυ, αλλά ο φαμπιάνσκι σε καλή θέση μπλόκαρε.

Στο 81 ο Πέπε έκλεψε στο χώρο του κέντρου, προσπάθησε να βγάλει κάθετη για τον Κριστιάνο και χρειάστηκε η προβολή του Γιεντζέισικ με υπερένταση για να κόψει την μπάλα, διακινδυνεύοντας πάντως το αυτογκόλ.

2016 06 30T204036Z 110320836 MT1ACI14464315 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Ο Φαμπιάνσκι βλέπει την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του στην προβολή του Γεντζέισικ - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Στο 85 ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα μπορούσε να τελειώσει το ματς από την μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας, γυρνώντας όμως το κορμί του για να σουτάρει από το σημείο του πέναλτυ μόνος του, "έπιασε αέρα" για 2η φορά.

2016 06 30T204605Z 110321165 MT1ACI14464332 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στην παράταση, όπως συνέβη και για τις δύο ομάδες στην φάση των 16, ενώ για την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος είναι η 5η ισοπαλία σε 90λεπτο στο τουρνουά.

2016 06 30T205339Z 110321619 MT1ACI14464358 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Η παράταση ξεκίνησε πάλι με τον Κριστιάνο να χάνει μια "εύκολη ευκαιρία" για την κλάση του, πατώντας την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής από την σέντρα του Ελιζέου, προσπαθώντας να την σπρώξει στην εστία.

16800292

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Peter Powell)

Ευκαιρία και για την Πολωνία από ωραίο σουτ του Μίλικ έξω από την περιοχή να περνά δίπλα από την εστία της Πορτογαλίας, ενώ και ο Νάνι δοκίμασε την ετοιμότητα του Φαμπιάνσκι αμέσως μετά, με τον Πολωνό να μπλοκάρει σταθερά.

Τεντωμένα νεύρα στην κερκίδα με κάποιους Πολωνούς και Πορτογάλους φιλάθλους να έρχονται στα χέρια στο 109.

SOCCER EURO POL POR 1

Η Αστυνομία επενέβη γρήγορα και η "έσβησε η φωτιά". Τους ξέφυγε όμως ένας τυπάκος, που έκανε το κομμάτι του με την κούρσα στον αγωνιστικό χώρο πριν τον γκρεμίσει ο πιο σβέλτος από τους ανθρώπους ασφαλείας του γηπέδου.

2016 06 30T212120Z 110323280 MT1ACI14464447 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Yves Herman)

Αγωνιστικά δεν άλλαξε κάτι και τα πέναλτυ θα κρίνουν την πρόκριση στην 4άδα.

Οι Πολωνοί απέκλεισαν με 5-4 την Ελβετία στους 16 (δεν αστόχησαν) ενώ αν δεν υπήρχε το γκολ του Κουαρέσμα με την Κροατία, στα πέναλτυ θα είχαν πάει και οι Πορτογάλοι. Τα κτυπήματα (Πολωνία-Πορτογαλία με τους Ίβηρες να εκτελούν πρώτοι):

Κριστιάνο 0-1, Λεβαντόφσκι 1-1, Ρενάτο Σάντσες 1-2, Μίλικ 2-2, Ζοάο Μουτίνιο 2-3, Γκλικ 3-3, Νάνι 3-4, Μπλαστσικόφσκι 3-4 (απόκρουση Ρουί Πατρίσιο), Κουαρέσμα 3-5 και η Πορτογαλία πέρασε στα ημιτελικά!

2016 06 30T214329Z 110324609 MT1ACI14464548 RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Η απόκρουση του Ρουί Πατρίσιο - Πηγή: Reuters / kai Pfaffenbach Livepic)

2016 06 30T214600Z 397375058 LR1EC6U1OGEKD RTRMADP 3 SOCCER EURO POL POR

(Πηγή: Reuters / Eric Gaillard)

Η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 6 Ιουλίου το νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Ουαλία, που αγωνίζονται το βράδυ της Παρασκευής στη Λιλ.