EURO 2016: εντυπωσιακή πρόκριση της Γαλλίας στα ημιτελικά, 5-2 την Ισλανδία

Reuters / Charles Platiau

Το όμορφο παραμύθι της Ισλανδίας έλαβε τέλος στο Παρίσι και στο Stade de France. Μπροστά στο κοινό της και τον Πρόεδρο Φρανσουά Ολάντ, η οικοδέσποινα Γαλλία, πολύ καλά διαβασμένη, έδωσε μια όμορφη ποδοσφαιρική παράσταση βάζοντας 4 γκολ στο πρώτο 45λεπτο και κλείνοντας ραντεβού με τον "αιώνιο" αντίπαλο τους, την Γερμανία, στον ημιτελικό της ερχόμενης Πέμπτης. Η Ισλανδία μπορεί να ήθελε, αλλά δεν διέθετε την ποιότητα για να σταθεί εμπόδιο στους τρικολόρ. Παρόλα αυτά έβαλε 2 γκολ στο β μέρος για το τελικό 5-2.

Η ατμόσφαιρα στο Σεντ Ντενί ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να ικανοποιήσουν τον κόσμο στην κερκίδα. Ήδη πάντως το πρώτο γκολ μπήκε πριν το σφύριγμα του Κάιπερς με τις WAGS των Γάλλων παικτών και τις συντρόφους κάποιων Ισλανδών να μαγνητίζουν τα φλας.

2016 07 03T181023Z 2043241982 LR1EC731EH0KT RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Οι σύντροφοι των τρικολόρ - Πηγή: Charles Platiau)

2016 07 03T183519Z 110572519 MT1ACI14468960 RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Οι "οπαδοί" του Άρνασον - Πηγή: Carl Recine Livepic)

Στο 12ο λεπτό ήρθε και το κανονικό γκολ με τον Ολιβιέ Ζιρού να εκτελεί μέσα από την περιοχή, με τους Ισλανδούς να ζητούν πάντως οφσάιντ του φορ της Άρσεναλ. Ήταν πάντως το πρώτο γκολ των Γάλλων σε πρώτο ημίχρονο στην διοργάνωση.

2016 07 03T191924Z 204270287 LR1EC731HO1MC RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Ο Ζιρού αριστερά έχει σουτάρει για το 1-0 της Γαλλίας - Πηγή: Reuters / Charles Platiau)

Στο 20 ήταν η σειρά του Πογκμπά να χριστεί σκόρερ νικώντας στον αέρα τους αμυντικούς της Ισλανδίας από εκτέλεση του Γκριεζμάν και οι τρικολόρ με το γρήγορο 2-0 έδειξαν να έχουν διαβάσει καλά τη νίκη των αντιπάλων τους επί της Αγγλίας.

2016 07 03T193152Z 1010520408 LR1EC731I8UNF RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Η κεφαλιά του Πογκμπά - Πηγή: Reuters / Charles Platiau)

Στο 25 πάντως η Ισλανδία κατάφερε να κάνει την κομπίνα με το δυνατό πλάγιο του Γκούναρσον και τον Μπόντβαρσον να σουτάρει από το σημείο του πέναλτυ, όχι όμως εντός εστίας.

2016 07 03T193624Z 1163997346 LR1EC731IGENP RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Πηγή: Reuters / Darren Staples)

Ο προημιτελικός "τελείωσε" ουσιαστικά στο 43 με το 3-0 της Γαλλίας από υπέροχο σουτ του Παγιέτ, από το ημικύκλιο της περιοχής, που κατάληξε στην αριστερή γωνιά του Χάλντορσον.

2016 07 03T194825Z 1621898027 LR1EC731J0FO1 RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Ο Παγιέτ στο ημικύκλιιο έχει σουτάρει για το 3-0 της Γαλλίας - Πηγή: Reuters / John Sibley)

Και πριν το τέλος του 45λεπτου ο Γκριεζμάν βγήκε στην κόντρα επίθεση, πιο γρήγορος από τα στόπερ των Ισλανδών, "τσιμπώντας" την μπάλα πάνω από τον Ισλανδό τερματοφύλακα, δίνοντας θριαμβευτικό πια τόνο στην πρόκριση, με το 4ο γκολ του, που τον έφερε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

2016 07 03T195007Z 110577007 MT1ACI14469207 RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Ο Γκριεζμάν κάνει το 4-0 για την Γαλλία - Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)

Η Ισλανδία μπήκε στο β μέρος με την διάθεση να βάλει ένα γκολ και να διασκεδάσει τις εντυπώσεις και τα κατάφερε στο 56 με ωραία προβολή του Σιγκθόρσον από την γωνία της μικρής περιοχής.

2016 07 03T201925Z 687358468 LR1EC731KG3PS RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Πηγή: Reuters / Charles Platiau)

Πάντως δεν το χάρηκαν πολύ το γκολ αφού 2 λεπτά αργότερα ο Ζιρού πήρε μια ακόμη κεφαλιά από τους αμυντικούς και τον Χάλντορσον για το 5-1, πριν βγει αλλαγή για να προφυλαχθεί από πιθανή κίτρινη κάρτα.

2016 07 03T201852Z 110578732 MT1ACI14469274 RTRMADP 3 SOCCER EURO FRA ICE

(Πιο δυνατός ο Ζιρού για το 5-1 Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Στο 62 ο Λιορίς είπε όχι στο 2ο γκολ της Ισλανδίας μετά από κόρνερ και κεφαλιά από τα 3 μέτρα του Ίνγκασον στο κέντρο της εστίας.

16811427

(Η απόκρουση του Λιορίς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Srdjan Suki)

Η είσοδος στο 83 του Γκούντγιονσεν, που αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο, έδωσε και την ώθηση στην Ισλανδία να βάλει ένα ακόμη γκολ με ωραία κεφαλιά του Μπιάρνανσον, από σέντρα του Σκούλασον για το 5-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

16811475

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Etienne Laurent)

Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Γερμανία στον β ημιτελικό της Μασσαλίας στις 7/7. Για τους Γερμανούς οριστικοποιήθηκε σήμερα η απουσία του Γκόμεζ, που αποχώρησε τραυματίας από τον προημιτελικό με την Ιταλία και τελείωσε το τουρνουά για αυτόν (δεν προλαβαίνουν να αποθεραπευτούν), ενώ σίγουρα απών θα είναι και ο Χούμελς λόγω καρτών. Αμφίβολοι αν θα προλάβουν τον ημιτελικό και τον τελικό δίνονται ακόμη ο Κεντίρα και ο Σβαϊνστάιγκερ, επίσης τραυματίες.