Ρίο 2016: ήττα 12-10 από την Ουγγαρία και η 6η θέση για την εθνική ομάδα πόλο, στη Σερβία το χρυσό

Reuters / LASZLO BALOGH

Η εθνική ομάδα του πόλο δεν μπόρεσε ούτε αυτή την φορά να κερδίσει τον κακό της δαίμονα Ουγγαρία (είχαμε και ισοπαλία στον όμιλο) και γνώρισε την ήττα με 12-10 που της δίνει την 6η θέση τελικά στο Ολυμπιακό τουρνουά. Το Χρυσό κατέκτησε η Σερβία στον τελικό με την Κροατία και το χάλκινο η Ιταλία.

Στο πρώτο 8λεπτο η εθνική μας μπήκε μουδιασμένη στην επίθεση και παρότι αμυντικά πήγε καλά δεχόμενη 2 γκολ μόνο από τους Μαγυάρους, έβαλε μόλις ένα τέρμα.

2016 08 20T200739Z 1146618230 RIOEC8K1JWQTO RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Στις επόμενες δύο περιόδους είχαμε το ίδιο σενάριο: οι Ούγγροι ξέφυγαν με 3 τέρματα 5-2 και 8-5 ανά περίοδο και η εθνική επέστρεφε στο ματς, με ισοπαλία και στα δύο 8λεπτα, πριν την τελική ευθεία.

2016 08 20T195319Z 192828659 RIOEC8K1J8UPO RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

Με το σκορ στο 10-9 χάσαμε 3 φορές το ευκαιρία να ισοφαρίσουμε είτε με παίκτη παραπάνω, είτε στην κόντρα και έτσι γνωρίζαμε μια ακόμη ήττα από τους Μαγυάρους που τερματίσουν στην 5η θέση (χωρίς να έχουν ήττα στην κανονική διάρκεια του τουρνουά, αφού αποκλείστηκαν από την 4άδα στα πέναλτυ από το Μαυροβούνιο).

Τα γκολ της εθνικής: Βλαχόπουλος 2, Γούνας 2, Μυλωνάκης 2, Αφρουδάκης 2, Φουντούλης, Μουρίκης.

Τα 8λεπτα Ουγγαρία-Ελλάδα: 2-1, 4-4 (6-5), 3-3 (9-8), 3-2 (12-10)

Αυτή είναι η τρίτη καλύτερη θέση για την εθνικη πόλο μετά την 4η στην Αθήνα το 2004, την 5η στην Αμβέρσα (1920) και επανάληψη της παρουσίας μας (6η θέση) στην Ατλάντα το 1996.

Η Σερβία το Χρυσό μετάλλιο

Η Σερβία έκανε περίπατο στον τελικό νικώντας 11-7 την Κροατία, που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να μπει στο ματς, μένοντας 2η. Αυτό ήταν το αποκορύφωμα για τους Σέρβους (δεν είχαν ποτέ κερδίσει το Χρυσό Ολυμπιακό) μετά τις πρώτες θέσεις σε Παγκόσμιο, World League και Ευρωπαϊκό τα 2 τελευταία χρόνια.

2016 08 20T215954Z 1837804302 RIOEC8K1P3SUY RTRMADP 3 OLYMPICS RIO WATERPOLO M

(Κορυφαίος της Σερβίας ο Μάντιτς - Πηγή: Reuters / SERGIO MORAES)

Στον "μικρό τελικό" η Ιταλία κέρδισε 12-10 το Μαυροβούνιο και πήρε το Χάλκινο, ενώ η Ισπανία με το 9-8 επί της Βραζιλίας πήρε την 7η θέση, αφήνοντας στην 8η τους διοργανωτές.