Super League: νίκη του ΠΑΟΚ στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ένα αρνητικό σερί 5 ηττών στην Τρίπολη σταμάτησε ο ΠΑΟΚ, που πέρασε με νίκη 2-1 επί του Αστέρα. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από την διαιτησία καθώς αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες σε όλο το β ημίχρονο και παραμένουν δίχως βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος από τον Αστέρα, που δεν μπορούσε και πάλι να δημιουργήσει φάσεις, έχοντας προβλήματα και αμυντικά, που εκμεταλλεύτηκε ο Δικέφαλος σκοράροντας δύο γκολ.

2596343

(Το 1-0 από κοντά ο Κουλούρης - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Πρωταγωνιστής ο Ευθύμης Κουλούρης, που ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα αντί του Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης και μέσα σε δύο λεπτά (22 και 24) σκόραρε από ενέργειες του Ροντρίγκες, με το δεύτερο γκολ να είναι εξαιρετικό.

2596461

("Αποκάλυψη Κουλούρη" με δύο γκολ - (Πηγή: EUROKINISSI / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Αστέρας είχε μια φάση μόνο με κεφαλιά του Τσουκαλά και στο 45 ο Αρετόπουλος έβγαλε 2η κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο (σε μαρκάρισμα στον αέρα βρήκε τον αντίπαλό του με τις τάπες), με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται.

2596476

(Πηγή: EUROKINISSI / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ επέλεξε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και ο Αστέρας έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια και ξανμπήκε στο ματς στο 62, επίσης με ένα πέναλτυ αμφισβητούμενο (μαρκάρισμα του Βαρέλα στον Ιγκλέσιας), που μετέτρεψε σε γκολ ο Ιωαννίδης.

2596531

Ο ΠΑΟΚ κατάλαβε ότι έπρεπε να πιέσει για το 3ο γκολ, κάνοντας και άλλες ευκαιρίες (με κορυφαία το δοκάρι του Ροντρίγκες σε σουτ εκτός περιοχής) με τον Αστέρα απλά να αναζητά κάποια στημένα, αλλά δίχως να φτάσει ξανά κοντά στο 2-2.

2596418

Ο ΠΑΟΚ μαζί με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Πανιώνιο και Πλατανιά έχουν από 2 νίκες στο πρωτάθλημα, όμως ο Δικέφαλος έχει 3 (αντί 6) βαθμούς με την τιμωρία του -3, που ξεκίνησε (λόγω της μη προσέλευσης στον περυσινό ημιτελικό Κυπέλλου με τους ερυθρόλευκους). Ο Αστέρας έμεινε δίχως βαθμό.