Στα γήπεδα της Ευρώπης (21/9): ισόπαλο το ντέρμπυ Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μ.

Η Ατλέτικο σταμάτησε την Μπαρτσελόνα Reuters / Albert Gea

Πλήρη δράση σε όλα τα Ευρωπαϊκά γήπεδα μεσοβδόμαδα με το μεγάλο ντέρμπυ της ημέρας να γίνεται στην Βαρκελώνη και η Μπαρτσελόνα με την Ατλέτικο να μένουν στο 1-1 (τραυματίστηκε ο Μέσι). Η Ρεάλ "σκόνταψε" στην έδρα της και δεν έκανε το ρεκόρ συνεχόμενων νικών. Μπάγερν και Γιουβέντους έκαναν επίδειξη δύναμης σε Γερμανία και Ιταλία, ενώ στην Αγγλία προέκυψε μεγάλο ντέρμπυ του Μάντσεστερ στους 16 του Λιγκ Καπ.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Σε ένα τελείως διαφορετικό ντέρμπυ από αυτά που είχαμε συνηθίσει (δίχως εντάσεις και αποβολές) η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Βαρκελώνη. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και δίχως να κάνει πολλές ευκαιρίες σκόραρε στο 40 με κεφαλιά του Ράκιτιτς.

2016 09 21T210506Z 252311752 S1BEUCQJBEAA RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Ο Ράκιτις σκοράρει - Πηγή: Reuters / ALBERT GEA)

Μετά την ανάπαυλα όμως η Μπαρτσελόνα δεν ήταν τόσο πιεστική αφήνοντας του ροχιμπλάνκος να κάνουν φάσεις και χάνοντας τον Μπουσκέτς και τον Μέσι (57) με τραυματισμό (ο Αργεντινός ένιωσε ενοχλήσεις στον προσγωγό), η ομάδα του Σιμεόνε ισοφάρισε με τον Κορέα στο 61 (σουτ εκτός περιοχής, από τον Αργεντινό, που είχε μπει δευτερόλεπτα πριν αλλαγή).

2016 09 21T212714Z 1296541491 S1BEUCQLAGAA RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Εκτός μάχης ο Μέσι - Πηγή: Reuters / ALBERT GEA)

Σουάρες και Νέιμαρ προσπάθησαν να μπουν στα «παπούτσια» του Μέσι, εκτελώντας και φάουλ εκτός περιοχής, που κέρδισε η Μπάρτσα, δίχως όμως επιτυχία. Και η Ατλέτικο δοκίμασε σε κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά το 1-1 έκανε την Ρεάλ να χαμογελά, παρά την δική της ισοπαλία νωρίτερα.

2016 09 21T215012Z 220969932 S1BEUCQNBGAB RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Οι πάικτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν την ισοφάριση - Πηγή: Reuters / ALBERT GEA)

Δεν έκανε το ρεκόρ η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να κάνει το ρεκόρ (έμεινε στις 16 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, όσες και η Μπαρτσελόνα την σεζόν 2010-2011) παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Βιγιαρεάλ.

2016 09 21T194913Z 67654599 D1BEUCQCIBAA RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Ο Σέρχιο Ράμος έκανε πέναλτυ, αλλά ισοφάρισε επίσης στο Μπερναμπέου - Πηγή: Reuters / SERGIO PEREZ)

Ο Σέρχιο Ράμος έκανε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Μπρούνο να ευστοχεί, αλλά ο αρχηγός της Ρεάλ ήταν αυτός που με κεφαλιά ισοφάρισε στο 48’ σε 1-1. Η ομάδα του Ζιντάν (με Κριστιάνο, Μπενζεμά, Μπέιλ στην 11άδα) άσκησε τρομερή πίεση μέχρι τέλους, αλλά ο τερματοφύλακας Ασένχο ήταν ανίκητος διατηρώντας την ισοπαλία.

2016 09 21T200005Z 1463663068 S1BEUCQDHDAB RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Σκυμένο κεφάλι για τον Κριστιάνο - Πηγή: Reuters / SERGIO PEREZ)

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, Θέλτα, πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, νικώντας με 2-1 στο «Μπαλαΐδος» τη Σπόρτινγκ Χιχόν.

Η 5η αγωνιστική

Τρίτη 20/9
Μάλαγα – Έιμπαρ 2-1 (44΄Ραμίρες, 76' Εν Νεσιρί - 41' Νάνο)
Σεβίλλη – Μπέτις 1-0 (52' Μερκάδο)

Τετάρτη 21/9
Θέλτα – Χιχόν 2-1 (66’ Μάγιο, 87’ πεν. Άσπας-80’ πεν. Τσοπ)
Ρεάλ Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 1-1 (48’ Ράμος- 45+1 πεν. Σοριάνο)
Σοσιεδάδ – Λας Πάλμας 4-1 (1’, 53' Γουίλιαν Ζοσέ, 22’ πεν. Βέλα, 35’ Θουρουτούθα / 56' Τάνα)
Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (40’ Ράκιτιτς / 61' Κορέα)
Γρανάδα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (44’ Καρσελά / 15’ Ραούλ Γκαρθία, 77' Λαπόρτ)

Πέμπτη 22/9
Οσασούνα – Εσπανιόλ 21.00
Λα Κορούνια – Λεγκανές
Βαλένθια – Αλαβές 23.00

Στην βαθμολογία: Ρεάλ Μ. 13, Σεβίλλη 11, Μπαρτσελόνα 10, Λας Πάλμας, Βιγιαρεάλ, Ατλέτικο Μ. , Μπιλμπάο 9.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αήττητη στην Bundesliga συνεχίζει η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε εύκολα και της Χέρτα Βερολίνου με 3-0 στο «ντέρμπυ κορυφής», κάνοντας το 4/4. Η επιστροφή του Άριεν Ρόμπεν σε δράση συνοδεύτηκε με γκολ.

2016 09 21T193307Z 1328526678 LR1EC9L1IAXMD RTRMADP 3 SOCCER GERMANY

(Πηγή: Reuters / MICHAEL DALDER)

Η 4η αγωνιστική

Τρίτη, 20/9
Ίνγκολσταντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (45’+2’ Άμπραχαμ, 50’ Όζιπκα)
Φράιμπουργκ-Αμβούργο 1-0 (70’ Πέτερσεν)
Ντάρμσταντ-Χόφενχαϊμ 1-1 (90'+2' Όλινικ - 46’ Κράμαριτς)
Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-5 (53’ Ντιντάβι – 4’ Γκερέιρο, 17’, 62’ Ομπαμεγιάνγκ, 58’ Ντεμπελέ, 73’ Πίστσεκ)

Τετάρτη, 21/9
Λεβερκούζεν-Άουγκσμπουργκ 0-0
Μπάγερν Μονάχου-Χέρτα 3-0 (16’ Ριμπερί, 68’ Τιάγκο, 72’ Ρόμπεν)
Σάλκε-Κολωνία 1-3 (36’ Χούντελααρ – 38’ Οσάκο, 77’ Μοντέστ, 84, Ζόλερ)
Λειψία-Γκλάντμπαχ 1-1 (6’ Βέρνερ – 84’ Τζόνσον)
Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 1-2 (12’ Χαΐροβιτς – 87’ Μάλι, 90’+2’ Ντε Μπλάσις)

Στην βαθμολογία: Μπάγερν 12. Κολωνία 10, Ντόρτμουντ, Άιντραχτ Φρ., Χέρτα Βερ. 9

ΙΤΑΛΙΑ

Η Νάπολι ήταν η μοναδική εκ των πρωτοπόρων, που δεν κέρδισε (0-0 με τη Τζένοα) και έπεσε από την κορυφή, με τις Γιουβέντους, Ίντερ, Ρόμα να παίρνουν τις νίκες.

2016 09 21T193443Z 2016808625 LR1EC9L1IDLMJ RTRMADP 3 SOCCER ITALY

(Ντάνι Άλβες και Ιγκουαΐν έβαλαν από ένα γκολ για την Γιουβέντους - Πηγή: Reuters / GIORGIO PEROTTINO)

Επιστροφή με 4άρα (τρία γκολ στο ημίχρονο) η Γιουβέντους επί της Κάλιαρι (μετά την ήττα από την Ίντερ) στην κορυφή της βαθμολογίας, με τις άλλες να ακολουθούν από κοντά.

Τρίτη 20/9
Μίλαν- Λάτσιο 2-0 (37’ Μπάκα, 74’ πεν. Νιανγκ)

Μπολόνια- Σαμπντόρια 2-0 (45' Βέρντι, 50' Nτέστρο)
Τζένοα- Νάπολι 0-0
Γιουβέντους- Κάλιαρι 4-0 (14' Ρουγκάνι, 34' Ιγκουαΐν, 38' Ντάνι Άλβες, 84' Τσεπιτέλι)
Έμπολι- Ίντερ 0-2 (11', 17' Ικάρντι)
Αταλάντα- Παλέρμο 0-1 (89’ Νεστρορόφσκι)
Κιέβο- Σασουόλο 2-1 (21’ Ριγκόνι, 40’ Κάστρο / 28’ Ντεφρέλ)
Πεσκάρα- Τορίνο 0-0
Ρόμα- Κροτόνε 4-0 (26’ Ελ Σαράουι, 27’ Σαλάχ, 48’ 57’ Ντζέκο)
Ουντινέζε- Φιορεντίνα 2-2 (26’ Ζαπάτα, 45’ Ντανίλο / 30’ Μπαμπακάρ, 52’ Μπερναρντέσκι)

Στην βαθμολογία: Γιουβέντους 12, Νάπολι 11, Ρόμα, Κιέβο, Ίντερ 10.

ΓΑΛΛΙΑ

Ο Μάριο Μπαλοτέλι μοιάζει να βρίσκει την ποδοσφαιρική του Ιθάκη στη Νις (ήδη 4 γκολ) την οποία οδηγεί στην κορυφή του Σαμπιονά με μεγάλη νίκη 4-0 επί της Μονακό στο ντέρμπυ της ημέρας. Ο Μπαϊσέ άνοιξε το σκορ (17), με τον Μπαλοτέλι με διαγώνιο σουτ στο ημίωρο να κάνει το 2-0. Ένα ακόμη γκολ από τον Ιταλό στο 68 ενώ ο Πλεά στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το 4-0.

2016 09 21T174446Z 525088011 D1BEUCPRGWAA RTRMADP 3 FRANCE SOCCER

(Σούπερ Μπαλοτέλι στη Νις - Πηγή: Reuters / ERIC GAILLARD)

Η 6η αγωνιστική

Τρίτη (20/09)
Λιλ-Τουλούζ 1-2 (35 Μπάσα - 12' 78' Τοϊβόνεν)
Παρί Σεν Ζερμέν-Ντιζόν 3-0 (15' αυτ. Λανγκ, 27' πεν. Καβάνι, 67' Λούκας)

Τετάρτη (21/09)
Νις-Μονακό 4-0 (17’ Μπαϊσέ, 30’, 68’ Μπαλοτέλι, 86’ Πλεά)
Λιόν-Μονπελιέ 5-1 (36’πεν. 57’ Φεκίρ, 42’, 71’ Τολισό , 75΄Κορνέ– 4’ Σανσόν)
Μπαστιά-Νανσί 0-0
Ανζέ-Καέν 2-1 (12’ Κετκεοφομφόν, 54’ Ν’ Ντόι-68’ Καραμόχ)
Ναντ-Σεντ Ετιέν 0-0
Γκινγκάμπ-Λοριάν 1-0 (63’ πεν. Μπριάν)
Μετς-Μπορντό 0-3 (36’ Μάλκομ, 71’ Λαμπόρντε, 76΄πεν. Τέλιν)
Ρεν-Μαρσέιγ 3-2 (41' Σίο, 85' πεν. Γκροσίτσκι, 88' Χυνού - 44'πεν., 50' Γκομίς)

Στην βαθμολογία: Νις 14, Παρί σεν Ζερμέν, Μονακό 13, Μπορντό 12.

ΑΓΓΛΙΑ

Δίχως εκπλήξεις έγιναν τα ματς της φάσης των 32 του Αγγλικού Λιγκ Καπ και μόνον την Λέστερ να μένει εκτός συνέχειας χάνοντας στην παράταση στην έδρα της από την Τσέλσι και έτσι προέκυψαν μεγάλα ντέρμπυ στους "16" και κορυφαίο μια ακόμη μονομαχία Μουρίνιο-Γκουαρντιόλα.

2016 09 21T203916Z 117491956 MT1ACI14618505 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND SWA MCI

(Οι παίκτες της Σίτυ πανηγυρίζουν την πρόκριση στην Ουαλία - Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Boyers Livepic)

Τα ματς του γ' γύρου

Τρίτη, 20/9

Μπόρνμουθ-Πρέστον 2-3 (παράταση / κ.α. 2-2) (53’ πεν. Γκρέιμπαν, 76’ Γκόσλινγκ / 10’, 85’, 111’ Μακίενοκ)
Μπράιτον-Ρέντινγκ 1-2 (85’ Χέμεντ / 32’ Κουίν, 54’ Σουίφτ)
Ντέρμπι-Λίβερπουλ 0-3 (24’ Κλάβαν, 50’ Κουτίνιο, 54’ Οριγκί)
Έβερτον-Νόριτς 0-2 (41’ Νέισμιθ, 74’ Μέρφι)
Λιντς-Μπλάκμπερν 1-0 (85’ Γουντ)
Λέστερ-Τσέλσι 2-4 (παράταση / κ.α. 2-2) (17’, 34’ Οκαζάκι / 45’+2’ Κέιχιλ, 49’ Αθπιλικουέτα, 92’, 94’ Φάμπρεγας)
Νιούκαστλ-Γουλβς 2-0 (29’ Ρίτσι, 31’ Γκουφράν)
Νότιγχαμ-Άρσεναλ 0-4 (23’ Τσάκα, 60’ πεν., 71’ Λούκας, 93' Τσάμπερλεϊν)

Τετάρτη, 21/9 (21:45)

Φούλαμ-Μπρίστολ Σίτι 1-2 (14’ Πιασόν / 45’ Γουίλμπραχαμ, 90’ Άμπραχαμ)
Νορθάμπτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (42’ πεν. Ρέβελ / 17’ Κάρικ, 68’ Ερέρα, 75’ Ράσφορντ)
ΚΠΡ-Σάντερλαντ 1-2 (60’ Σάντρο / 70’, 80’ ΜακΝέρ)
Σαουθάμπτον-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (33’ πεν. Όστιν, 63’ Χέσκεθ)
Σουόνσι-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (93’Σίγκουρντσον / 49’ Κλισί, 68’ Γκαρθία)
Γουέστ Χαμ-Άκρινγκτον 1-0 (97’ Παγέ)
Στόουκ-Χαλ 1-2 (24’ Αρναούτοβιτς / 45’ Μέισον, 91' Χένρικσεν)
Τότεναμ-Τζίλιγχαμ 5-0 (31’, 48’, 51’ πεν. Έρικσεν, 65’ Ονόμα, 68’ Λαμέλα)

2016 09 21T203047Z 117491447 MT1ACI14618471 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND NHT MUN

(Νίκη για την Γιουνάιτεντ μετά τις 3 συνεχόμενες ήττες, χρειάστηκε να μπει και ο Ζλάταν για να το πετύχει μετά το 1-1 στο ημίχρονο με την Νορθάμπτον - Πηγή: Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)