Α1 μπάσκετ: "κάθαρισε" στο τέλος η ΑΕΚ στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα

Ο Ζντοβντς δίνει οδηγίες στους παίκτες της ΑΕΚ ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Η ΑΕκ έκανε το καθήκον της και κέρδισε στην πρεμιέρα της στην Α1 τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 77-59, διαφορά όμως που ουσιαστικά ήρθε στο τέλος, αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία από την περιφέρεια και τα πολλά λάθη του Δικέφαλου και ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ διατηρούσε ένα βραχύ προβάδισμα κυρίως με τις προσπάθειές της κάτω από τα καλάθια, που είχε υπεροπλία και λιγότερο με την περιφέρεια της, καθώς Βασιλειάδης και Ντίξον δεν ήταν σε καλή μέρα. Παράλληλα τα 8 λάθη στην 2η περίοδο (δεν είχε στο πρώτο 10λεπτο) έδωσε την δυνατότητα στους Πατρινούς να πάνε ισόπαλοι στα αποδυτήρια.

17173107

(Προσπάθεια του Ράσελ για τους γηπεδούχους - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Με όπλο την άμυνα της και βελτιώνοντας την παραγωγή της από την περιφέρεια με τους Ντίξον και Γουίλιαμς, η ΑΕΚ έχτισε μια μικρή διαφορά 6 πόντων στην 3η περίοδο και κυρίως στο φινάλε του ματς, όταν ξεπέρασε το +10 και κάπου εκεί ο Απόλλωνας δεν είχε το βάθος στο ρόστερ για να συνεχίσει (σκόραρε μόλις 8 πόντους).

17173104

(Ο Σάκοτα με τον Σλαφτσάκη - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Πάντως η ΑΕΚ ήταν άστοχη με 8/29 τρίποντα και παρότι ο Ντίξον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 19, δεν είχε καλές επιλογές και πολυτιμότεροι ήταν οι ΙΒάνοβιτς και Μιλόσεβιτς με τις άμυνες τους και τα καλάθια που πέτυχαν.

Τα 10λεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Απόλλων Π. (Μέξας): Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (4 ριμπ.), Διαμαντάκος 1, Σλαφτσάκης 1, Ράσελ 9, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 5 (5 ριμπ.), Μπαζίνας, Τσιάρας 13, Καλινόσκι 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (3 ασίστ), Σάκοτα 4, Βασιλειάδης 6 (4 ριμπ. 1/9 τριπ.), Μιλόσεβιτς 8 (9 ριμπ.), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 19, Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (3 ασίστ), Μαυροειδής 12 (4 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπ.).

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

17173109

(Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον για την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ)

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με το παιχνίδι του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα (19.00), με τους "πράσινους" να εξετάζουν και την πιθανότητα απόκτησης ενός ακόμη γκαρντ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Μάικ Τζέιμς, που θα τον κρατήσει αρκετό διάστημα (πιθανόν ακόμη και 2 μήνες) εκτός αγώνων.

Διαβάστε σχετικά

Α1 μπάσκετ: ξεκίνημα με νίκη για τον Ολυμπιακό, τραυματίστηκε στο χέρι ο Τζέιμς του ΠΑΟ