Euroleague: ο Παππάς οδήγησε στο τέλος τον Παναθηναϊκό στην επικράτηση επί της Ζαλγκίρις

EUROKINISSI / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Στην πρώτη του νίκη στην Euroleague έφτασε ο Παναθηναϊκός Superfoods, που χρειάστηκε όμως ένα ξέσπασμα στο φινάλε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ζαλγκίρις με 84-76. Το τριφύλλι ψάχνει να βρει τα πατήματά του στην επίθεση με την απουσία του Τζέιμς και όσο επέμενε με τα μακρινά σουτ, κρατούσε την αντίπαλό του (που είχε την υπεροχή κάτω από τα καλάθια) μέσα στο ματς. Ο Παππάς ήταν εκείνος που έδωσε στο τέλος το σύνθημα της νίκης και τώρα όλα τα μάτια στρέφονται στο πρώτο «ντέρμπυ αιωνίων» την Δευτέρα για την Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε διστακτικά το ματς, άστοχος από την περιφέρεια (1/6 τρίποντα), αλλά η είσοδος του Παππά (σε θέση 1) και του Μπουρούση. Έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους «πράσινους», που πήραν μια διαφορά 5 πόντων.

2612950

(Προσπάθεια του Παππά - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 12-0 και έκανε το 22-15, 22-27, αλλά ήρθε ο Φώτσης με δύο τρίποντα του να δώσει το έναυσμα της αντεπίθεσης. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, ακολουθώντας όμως τον ρυθμό των Λιθουανών, χωρίς να μπορεί να βγάλει άμυνες και αιφνιδιασμούς και να συνεχίζει σχετικά άστοχος από την περιφέρεια (5/14 τρίποντα) με κακές επιλογές των Αμερικανών και μόνον τον Μπουρούση να απειλεί ορθολογικά από την ρακέτα. Μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια πάντως με διαφορά 7 πόντων χάρις σε τρίποντο του Φελντέιν στην λήξη.

2612951

(Ο Μπουρούσης πρώτος σκόρερ στο α ημίχρονο - Προσπάθεια του Παππά - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η εικόνα του όμως δεν άλλαξε βγαίνοντας από τα αποδυτήρια κάνοντας πάνω από 3 λεπτά να βάλει καλάθι, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους όχι απλά να κλείσει την διαφορά, αλλά να περάσει μπροστά, με όπλο της και τα επιθετικά ριμπάουντς (12). Αντίθετα οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν να τα σπάνε από την περιφέρεια (ο Μπουρούσης ήταν άστοχος και έμεινε στον πάγκο), σουτάροντας περισσότερα τρίποντα από δίποντα (25 έναντι 22) και ευστοχώντας σε αυτό το δεκάλεπτο 1/10 σουτ τριών πόντων.

2612960

(Οι παίκτες της Ζαλγκίρις πανηγυρίζουν - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Παππάς ήταν ο καθοριστικός παίκτης στο τέλος (και MVP της αναμέτρησης) για τη νίκη του Παναθηναϊκού: 2 συνεχόμενα τρίποντα, δυο εξαιρετικές άμυνες, ένα κάρφωμα και μια ασσίστ στον Γκιστ, έδωσαν το δικαίωμα στον «εξάστερο» να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (77-68). Ο Σίνγκλετον έδωσε ενέργεια κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο η είσοδος του ξεκούραστου Μπουρούση «κλείδωσε» τη νίκη, για τους «πράσινους», που δεν εκβίασαν αυτή την φορά τα μακρινά σουτ και υπερασπίστηκαν μέχρι τέλους το προβάδισμα (με την Ζαλγκίρις να επιλέγει να στέλνει στις βολές τον Καλάθη).

2612983

(MVP ο Παππάς - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Κορυφαίος του αγώνα ο Παππάς με 19 πόντους (2/3 δίποντα,3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ασσίστ, 2 ριμπάουντς, 2 λάθη). Ο Σίνγκλετον πρόσθεσε 13 (7 ριμπάουντς), ο Καλάθης είχε επίσης 13 με άσχημα όμως ποσοστά (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα , 4/8 βολές), ενώ ο Μπουρούσης έκλεισε την 4άδα των διακριθέντων για τον Παναθηναϊκό με 11 πόντους και 6 ριμπάουντς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-30 (17-15), 51-52 (14-22), 84-76 (33-24)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Οι δηλώσεις του Πεδουλάκη

"Κλειδί ήταν η αμυντική μας λειτουργία στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ήμασταν πολύ καλοί σε αυτό το χρονικό κομμάτι του παιχνιδιού και έτσι μπορέσαμε να κερδίσουμε. Όπως ξέρετε, είμαστε μία νέα ομάδα. Μας λείπει ένας κομβικός παίκτης όπως ο Μάικ (Τζέιμς) και ακόμα μας λείπουν οι εμπειρίες, όμως δείξαμε όρεξη και διάθεση. Ο Παππάς έπαιξε πολύ καλά σε μία θέση που δεν έχει αγωνιστεί καλά, είμαστε ευχαριστημένοι".