Euroleague: ντεμπούτο Πασκουάλ με νίκη στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό στην Γερμανία

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στην Γερμανία EUROKINISSI

Ξεκίνημα με το δεξί για το Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο του Παναθηναϊκού Superfoods (στο τέλος την αφιέρωσε στον εορτάζοντα Δημήτρη Γιαννακόπουλο) και σπουδαία νίκη 83-84 μέσα στην έδρα της Μπάμπεργκ, με καλάθι του ... Καλάθη στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα για την 3η αγωνιστική της Euroleague. Δεύτερη νίκη και του Άρη στο Basket Champions League, δίχως όμως να ικανοποιήσει.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κρατούσε την τύχη του παιχνιδιού με ενέργεια στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση, ό,τι και αν δοκίμαζε ο Τρινκιέρι, και εύστοχος από μακριά. Ο Φελντέιν με 13 πόντους και ο Ρίβερς με 10 οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Μέλι ήταν αυτός που κράτησε μέσα στο ματς την γερμανική ομάδα.

2621861

(Πρώτος σκόρερ ο Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI)

Όμως το ξεκίνημα της γ περιόδου ήταν πολύ κακό για τον Παναθηναϊκό με τους Μέλι και Ζήση να δίνουν το έναυσμα για αντεπίθεση και με σερί 17-2 πέρασε μπροστά με +10 (54-44). Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε και πάλι στο ματς τον Μπουρούση, που δεν ήταν αποτελεσματικός στο α ημίχρονο, αυτός φόρτωσε τον Ιταλό σέντερ με τρίτο φάουλ και βρήκε σκοράρισμα (7 πόντοι), ενώ και οι «πράσινοι» άλλαξαν τον ρυθμό και με τον Ρίβερς μείωσαν στον πόντο (58-57), διαφορά που ήταν και στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

2621859

(Πολύτιμη βοήθεια του Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI)

Την σκυτάλη στο σκοράρισμα είχε πάρει στο μεταξύ ο Στρέλνιεκς, ενώ και ο Ζήσης με καθοριστικά καλάθια έδωσε εκ νέου «αέρα» εννιά πόντων (73-64) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Δύο τρίποντα από Καλάθη και Ρίβερς μείωσαν σε 76-72, όμως οι περιφερειακοί της Μπάμπεργκ (Ζήσης και Κοζέρ) έκαναν εύκολα ρήγμα στην άμυνα φτάνοντας σε λέι-απ και την διαφορά πάλι στο +10.

2621796

(13 πόντους ο Ζήσης - Πηγή: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με συνεχόμενα καλάθια και φάουλ από Ρίβερς και Γκιστ και τρίποντο του Φελντέιν έκανε σερί και μείωσε σε 83-82 (1.31 πριν το τέλος).

2621863 1

(Με το δεξί η "πρώτη" του Πασκουάλ - Πηγή: EUROKINISSI)

Τα ματς πήγε σε τελευταία επίθεση (που σχεδίασε ο Καταλανός τεχνικός) για τον Παναθηναϊκό με τον Ρίβερς να αστοχεί σε λέι απ, αλλά την μπάλα να βρίσκει ταμπλό και στεφάνη και ο Καλάθης να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει για το 83-84 (3’’ πριν το τέλος) και η Μπάμπεργκ δεν ευστόχησε στο δικό της τελευταίο σουτ.

2621922

(MVP ο Καλάθης - Πηγή: EUROKINISSI)

MVP του αγώνα ο Νικ Καλάθης που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντς και 9 ασσίστς και 0 λάθη (!), ενώ πρώτοι σκόρερς ήταν ο Ρίβερς με 18 πόντους (3/5 τρίποντα) και ο Φελντέιν με 16 (4/6 τρίποντα).

"Το μυστικό της ανατροπής ήταν ότι δεν πρέπει να εγκαταλείπεις ποτέ, αυτό είναι το πνεύμα της ομάδας. Παρότι είχαμε προβληματάκια στο ξεκίνημα της σεζόν εμείς μπήκαμε στο γήπεδο, παλεύουμε και πολεμάμε. Η ομάδα έχει πίστη στις δυνατότητές της" ήταν τα πρώτα λόγια του Νικ Καλάθη αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στην κάμερα της Euroleague.

"Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Είχαμε πολύ καλή νοοτροπία σήμερα, Πιστεύαμε για 40 λεπτά στον εαυτό μας και στο τέλος χαρήκαμε πάρα πολύ με τη νίκη. Γνωρίζω ότι πρέπει να βελτιωθούμε αλλά για σήμερα είμαστε απόλυτα ιακνοποιημένοι", δήλωσε επίσης στην Euroleague TV ο Τσάβι Πασκουάλ.

Και λίγο αργότερα πρόσθεσε στους δημοσιογράφους: "Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας, που ήταν εκπληκτικός και να του αφιερώσω τη νίκη, όπως και στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο, ο οποίος είχε σήμερα την ονομαστική του εορτή. Ξέρω ότι το ήθελε πολύ και ήταν ένα καλό δώρο για εκείνον. Σίγουρα χρειαζόμαστε βελτίωση ως ομάδα, ειδικά στην άμυνα, αλλά είναι σημαντικό ότι καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα".

2621898

(Πηγή: EUROKINISSI)

Τα 10λεπτα: 15-20, 37-42 (22-22), 63-62 (26-20), 83-84 (20-22)

Σειρά έχει τώρα ο Ερυθρός Αστέρας (που έκανε τη νίκη της ημέρας επί της Μπαρτσελόνα) στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή.

Basketball Champions League

Ο Άρης έκανε την 2η νίκη του στην διοργάνωση με το 82-66 επί της Μπάκεν Μπέαρς από την Δανία, αλλά δεν είχε καλή εικόνα, ιδιαίτερα στο β ημίχρονο όταν έχασε μια διαφορά ακόμη και 20 πόντων, δείχνοντας ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να δέσει σαν ομάδα.