Euroleague: μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπασκόνια με σούπερ Σπανούλη

EUROKINISSI

Όπως και πέρυσι, ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια με 95-90 (έπαιξε και πάλι χωρίς τον Μπαρνιάνι) σε ένα παιχνίδι με καταπληκτικές επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Σπανούλης έκανε ρεκόρ με ασσίστς στην Euroleague, που έχει πλέον την πρώτη τριάδα στην κατηγορία αμιγώς Ελληνική, με Διαμαντίδη, Σπανούλη και Παπαλούκα.

Η πρώτη περίοδος στην Βιτόρια είχε δαιμονισμένο ρυθμό με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά ο Ολυμπιακός να έχει 5 λάθη και να μην παίζει άμυνα (έκανε μόλις 2 φάουλ, ενώ η Μπασκόνια συμπλήρωσε τα 5), κάτι που του στοίχισε τους 27 πόντους στο παθητικό του.

2622517

(Πηγή: EUROKINISSI)

Ούτε στο β μέρος διορθώθηκε σε αυτόν τον τομέα δεχόμενος καλάθια και από μακριά και από κοντά με λέι-απ (από περιφερειακούς και ψηλούς), αλλά ο Ολυμπιακός έμενε στο ματς από την επίθεσή του. Ο Σπανούλης είχε 12 πόντους με 8 ασσίστ από τις 10 της ομάδας του και άλλους τόσους πόντους έδωσε ο Παπανικολάου στο καλύτερο παιχνίδι του (εξαιρετική εμφάνιση για τους γηπεδούχους ο Λάρκιν με 12 πόντους και 7 ασσίστ) παρότι έπαιξε με ψύξη στον αυχένα.

2622493

Το β μέρος ξεκίνησε και με την διόρθωση του σκορ καθώς στο προβληματικό σύστημα της Euroleague είχε πιστωθεί ένα τρίποντο στον Αγραβάνη στο φινάλε της πρώτης περιόδου, που δεν είχε μπει και παρότι καθυστέρησε και τον β 10λεπτο να ξεκινήσει, οι τρεις πόντοι αφαιρέθηκαν τελικά στην ανάπαυλα, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά από το -5, βελτιώνοντας πάντως την άμυνά του.

Με τον Σπανούλη σε οργιώδη κατάσταση και τους Παπανικολάου και Μάντζαρη να πυροβολούν από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμη και με πέντε πόντους, όμως η ολιγωρία του στο φινάλε του 10λεπτου έφερε το προβάδισμα εκ νέου στην Μπασκόνια.

2622492

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν η σειρά των δύο Αμερικανών Γκριν και Χάκετ να σηκώσουν το βάρος του σκοραρίσματος, με την άμυνα κάτω από το καλάθι του Ολυμπιακού να σφίγγει, αλλά και καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντς και την διαφορά να πηγαίνει στο +8 (82-90) πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός "κόλλησε" στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό με την Μπασκόνια να κάνει το 87-90 (καθοριστικές σε αυτό το διάστημα δύο άμυνες του Παπαπέτρου), αλλά στα 36 δεύτερα ο Γκριν έβαλε τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) για το 87-94 σφραγίζοντας τη ερυθρόλευκη νίκη (αφού ήταν ψύχραιμος στις βολές, που τον έστειλαν οι γηπεδούχοι), που φέρνει τον Ολυμπιακό μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης στο 3-1.

17 πόντους ο Μάντζαρης με 5/8 τρίποντα, 15 ο Σπανούλης με 15 ασσίστς, 15 ο Παπανικολάου (με 3 ριμπάουντς, 2 μπλοκ και καταπληκτική άμυνα), 13 ο Γκριν (3/5 τρίποντα, όλοι στο τελευταίο 10λεπτο!) και 8 ο Μπιρτς με 8 ριμπάουντς σε μια απίστευτη βραδιά των ερυθρόλευκων, που έκαναν ρεκόρ στα τρίποντα (16/30) με το προηγούμενο (14) από το 2013 κόντρα στην Μπάγερν.

Οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται για την 5η αγωνιστική την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μ. την ερχόμενη Πέμπτη (3/11, 21.00) στο ΣΕΦ.

Τα 10λεπτα: 27-22, 52-47 (25-25), 72-70 (20-23), 90-95 (18-25)

2622499

Ο Βασίλης Σπανούλης με τις 15 ασσίστς έκανε ρεκόρ (984, αλλά και δικό του ατομικό-το προηγούμενο 10) ξεπερνώντας τον Παπαλουκά στην λίστα των κορυφαίων της Euroleague (με 977, όσες και ο Τεόντοσιτς που πρόσθεσε άλλες 10 απόψε) και είναι πίσω μόνον από τον τεράστιο Δημήτρη Διαμαντίδη που σταμάτησε στις 1255.

«Το πιο σημαντικό για εμένα είναι ότι βοήθησα την ομάδα μου να νικήσει. Ξέρουμε όλοι ότι εδώ είναι μία από τις δυσκολότερες έδρες στην Ευρώπη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε πολύ καλά. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια και βγήκαμε και παίξαμε καλύτερα και πιο έξυπνα στο β μέρος για να πάρουμε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Είναι νωρίς στην σεζόν και σε κάθε παιχνίδι θέλουμε να βελτιωνόμαστε, να παίζουμε καλύτερη άμυνα και θα μαστε καλύτεροι» ήταν οι δηλώσεις του στην κάμερα της Euroleague TV.

*Πριν το τέλος (και στην φάση του τετράποντου) κάποιοι ανεγκέφαλοι από την κερκίδα πέταξαν αντικείμενα προς την πλευρά του πάγκου του Ολυμπιακού και ανάμεσα τους μια πέτρα (!), που χτύπησε έναν γυμναστή του Ολυμπιακού (τον Ανδρέα Γκατζούλη) και τον τραυμάτισε ελαφρά, με το περιστατικό να γράφεται στο φύλλο αγώνα και η Μπασκόνια κινδυνεύει με τιμωρία.