Football League: στην Σπάρτη το ντέρμπυ, νίκη στο φινάλε ο Απόλλων

Σέντρα στην Football League (η μπάλα του πρωταθλήματος) Facebook / ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ ΠΑΕ

Μετά από καθυστερήση μηνών ξεκίνησε και το πρωτάθλημα της Football League με την Σπάρτη να κερδίζει στο ντέρμπυ της 1ης αγωνιστικής τον Πανθρακικό, ενώ ο Απόλλων σε ένα συναρπαστικό ματς στην Ριζούπολη γύρισε το ματς στο τέλος με την Καλλιθέα.

Στη Σπάρτη έγινε το ντέρμπυ της ημέρας με την γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί 2-1 του Πανθρακικού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Στέλιου Ηλιάδη, ωστόσο η ομάδα της Λακωνίας κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Αναστασάκος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 42 και στο 60 ο Σιώπης έγραψε το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

2622215

(Μεγάλη νίκη της Σπάρτης - Πηγή: EUROKINISSI)

Στην Ριζούπολη η Καλλιθέα αιφνιδίασε τον Απόλλωνα και προηγήθηκε στο ημίχρονο 2-1, και έχασε την ευκαιρία να βάλει τις βάσεις για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, με τον Μπέλη στο 48 να στέλνει άουτ την μπάλα από το σημείο του πέναλτυ.

2624419

(Το χαμένο πέναλτυ της Καλλιθέας - Πηγή: EUROKINISSI / ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ)

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" βρήκε την ψυχολογία να ισοφαρίσει στο 80 και να πάρει εκείνη τη νίκη στο 93 με τον Αλμπάνη.

Η 1η αγωνιστική

Απόλλων Σμύρνης-Καλλιθέα 3-2 (17', 80' Διαμαντόπουλος, 90'+3' Αλμπάνης / 14', 42' Σταματάκος)
Σπάρτη-Πανθρακικός 2-1 (42' Αναστασάκος, 60' Σιώπης / 23' Ηλιάδης)
Παναιγιάλειος-Χανιά 0-0
Αχαρναϊκός-Καλλονή 3-0 (21' Ψιάνος, 56' Ντούνγκα, 90' Σωτηράκος)