Euroleague: η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε στο σουτ τον Παναθηναϊκό, που έκανε μεγάλη εμφάνιση

EUROKINISSI

Καταπληκτική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό στην Μαδρίτη, όμως δύο λάθη του καλύτερου του παίκτη, Τζέιμς Φελντέιν, στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσαν τη νίκη με τρεις πόντους (87-84) στην Ρεάλ Μαδρίτης, που είδε τον Σέρχιο Γιουλ να κάνει απίθανη εμφάνιση. Η ήττα περνά σε δεύτερη μοίρα για τους "πράσινους" καθώς τραυματίστηκε ο Τζέιμς Γκιστ και λογικά δεν θα είναι έτοιμος για το ντέρμπυ της Euroleague με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (ενώ υπάρχουν φόβοι και για πιο σοβαρή ζημιά). Ήττα της ΑΕΚ στην Γερμανία για το Champions League.

Το πρώτο δεκάλεπτο στην Μαδρίτη ήταν αφιερωμένο στις επιθέσεις με τον Παναθηναϊκό ιδιαίτερα εύστοχο στα τρίποντα (5/7) με τρία από τον Φελντέιν να μπαίνει μπροστά στο σκορ και παρά την αντεπίθεση της Ρεάλ, να διατηρεί το προβάδισμα.

Και στην β περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (9/14 τρίποντα), αλλά και τον Μπουρούση να κάνει σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην πρώην ομάδα του, όμως οι «πράσινοι» είχαν προβλήματα στην άμυνα (παθητικό 32 πόντοι). Το 32-38 που προηγήθηκαν έγινε 40-48 με τον Γιουλ να αναλαμβάνει δράση. Αργότερα σκορ με τρίποντα πρόσθεσε και ο Τόμπκινς και η Ρεάλ με 7/13 από την περιφέρεια πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Βγαίνοντας στο β ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καθαρό μυαλό και κατάφερε εκ νέου να σταθεροποιηθεί μπροστά στο σκορ κοντά στους 3 πόντους. Όμως στο φινάλε του γ δεκαλέπτου ανέλαβε δράση και πάλι ο Γιουλ με απίθανα καλάθια (13 στο α ημίχρονο, 25 στο φινάλε της περιόδου με 5/10 δίποντα και 4/5 τρίποντα) για να βάλει και πάλι την «βασίλισσα» μπροστά στο σκορ (οι «πράσινοι» πλήρωσαν και την αστοχία τους σε βολές στο φινάλε).

2638106

(Πηγή: EUROKINISSI)

Η ατυχία όμως κτύπησε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τον Παναθηναϊκό με τον Σίνγκλετον να χρεώνεται με 4ο φάουλ, κυρίως όμως τον Γκιστ να σωριάζεται στο έδαφος με πρόβλημα στον προσαγωγό, να μην μπορεί να περπατήσει καν και να πηγαίνει στα αποδυτήρια υποβασταζόμενος από Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη, και αυτόματα η συμμετοχή του στο ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό μοιάζει απίθανη (με τις εξετάσεις να δείχνουν πόσο σοβαρό θα είναι το πρόβλημα του Αμερικανού). «Είναι το χειρότερο νέο της βραδιάς. Φαίνεται σοβαρός ο τραυματισμός. Ανησυχούμε γι’ αυτόν, θα περιμένουμε τις εξετάσεις. Είναι ένας πολύτιμος παίκτης για μας και η απουσία του προστίθεται σε αυτή του Μάικ Τζέιμς» ήταν τα λόγια του Τσάβι Πασκουάλ στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς.

Η Ρεάλ πήρε μια μικρή διαφορά 6 πόντων, αλλά ο Παναθηναϊκός με μια εκπληκτική εμφάνιση και προσπάθεια πήγε ισόπαλος 84-84 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

2638107

(Εκπληκτικός ο Φελντέιν, αλλά μοιραίος στο τέλος - Πηγή: EUROKINISSI)

Ο Φελντέιν ήταν καταπληκτικός με 19 πόντους και 6/7 τρίποντα αλλά και εκείνος που έκανε δύο σημαντικά λάθη ακριβώς σε εκείνο το σημείο του αγώνα χάνοντας μια επίθεση στο 86-84 και στη συνέχεια στην άμυνα και σε άστοχο σουτ των Μαδριλένων, έχασε την κατοχή. «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Δύο δικά μου λάθη μάς κόστισαν το παιχνίδι. Αυτή η ήττα είναι δική μου ευθύνη. Έπρεπε να είμαι καλύτερος» ήταν τα λόγια του παίκτη του Παναθηναϊκού στην κάμερα της ΕΡΤ στο τέλος.

2638099

(Ο Ρίβερς πήρε την τελευταία προσπάθεια - Πηγή: EUROKINISSI)

Ο Κάρολ ευστόχησε σε μία βολή για το 87-84 και ο Παναθηναϊκός είχε 5’’ για μια τελευταία επίθεση, που δεν βγήκε ο σχεδιασμός με τον Ρίβερς να κάνει ένα τρίποντο υπό πίεση από τη γωνία, που τελικά δεν μπήκε.

Τα 10λεπτα: 21-23, 53-50 (32-27), 72-68 (19-18), 87-84 (15-16).

Εκτός από τον εντυπωσιακό (και μοιραίο στο φινάλε) Φελντέιν, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμη Καλάθης (15), Σίνγκλετον (13) και Μπουρούσης (13), ενώ ο Σέρχιο Γιουλ έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 30 πόντους και αναδείχθηκε MVP της αγωνιστικής.

16. Γαλατά 1-6 (-68)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά