Euroleague: ο Ολυμπιακός οδηγεί την κούρσα στο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό

EUROKINISSI

Με ένα επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός προηγείται στο ημίχρονο του Παναθηναϊκού Superfoods, που δεν είχε απάντηση στην άμυνα, με 39-47, στο ένα από τα δύο μεγάλα ντέρμπυ της 8ης αγωνιστικής της Euroleague (στις 22.00 Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης)

Καταπληκτική ατμόσφαιρα και κατάμεστο το κλειστό των Ολυμμπιακών εγκαταστάσεων για το μεγάλο ντέρμπυ των δύο "αιώνιων" του Ελληνικού αθλητισμού. Αυτός που αποθεώθηκε ιδιαίτερα ήταν ο τραυματίας Τζέιμς Γκιστ, που μπήκε με πατερίτσες στο γήπεδο.

2639476

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε δίδυμο Φώτση-Σίνγκλετον στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Έλληνα άσσο ουσιαστικά να παίρνει την θέση του Γκιστ στην 5άδα, ενώ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε τον Παπανικολάου πάνω στο Νικ Καλάθη για να πιέση τον γκαρντ του Παναθηναϊκού.

2639478

(Πηγή: EUROKINISSI)

Οι ερυθρόλευκοι στόχευσαν στο καλάθι του Παναθηναϊκού και έβαλαν τέσσερα καλάθια με τον Μπιρτς (3 ασσίστ ο Σπανούλης) και με ένα εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη προηγήθηκαν με 8-11 και τους "πράσινους" να επιλέγουν σουτ από μέση απόσταση και φάσεις ένας με έναν. Τρία εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων (Φώτσης, Φελντέιν, Σίνγκλετον) και ένα του Σπανούλη έκαναν το 17-16. Οι ομάδες πήγαν στη συνέχεια πόντο πόντο με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 23-23 και το εκπληκτικό στατιστικό να έχει γίνει μόνο 1 (!) λάθος (του Φελντέιν) και για τις δύο ομάδες.

2639480

(Μαζεμένα καλάθια από τον Μπιρτς για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI)

Με αλλαγές η β περίοδος (Παππάς-Μπουρούσης-Νίκολς, Χάκετ-Γκριν-Γιανγκ) και τους ερυθρόλευκους να τρέχουν ένα σερί 2-9 (7 από τον Χάκετ) και να πηγαίνει τη διαφορά στο +9, αλλά τον Παναθηναϊκό να μην πιέζει τον Ολυμπιακό (μόλις 1 φάουλ σε 7 λεπτά) ώστε να τον υποχρεώσει σε λάθη.

2639544

(Μεγάλη βοήθεια στο σκοράρισμα ο Χάκετ - Πηγή: EUROKINISSI)

Οι "πράσινοι" τροφοδότησαν πλέον τον Μπουρούση, που φόρτωσε με φάουλ τον Γιανγκ και στη συνέχεια τον Μιλουντίνοφ (έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο) και τη διαφορά να παγιώνεται γύρω στους 6 πόντους (με μεγάλα καλάθια από Σπανούλη και Σίνγκλετον, που έφτασαν πρώτοι από τις 2 ομάδες στους 10 πόντους).

2639537

(Ασταμάτητος ο Σπανούλης στο α μέρος - Πηγή: EUROKINISSI)

Ο Σπανούλης με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 35-45 (μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) καθώς δεν βρήκε ο Παναθηναϊκός τρόπο να τον σταματήσει σε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο για τον αρχηγό του Ολυμπιακού (16 πόντους, 5 ασσίστ), που βρήκε σκορ χωρίς μάλιστα να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι με αιφνιδιασμούς. Σίνγκλετον και Μπουρούσης σηκώνουν το βάρος στην επίθεση, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να προβληματίσει από την άμυνα του τον αντίπαλό του (μόλις ένα λάθος στην τελευταία επίθεση).