Euroleague: νίκη στο καλάθι για τον Ολυμπιακό μέσα στο ΟΑΚΑ

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Σε ένα από τα καλύτερα ντέρμπυ Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού των τελευταίων ετών, οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές με 79-77 σε ένα ματς που κρίθηκε και πάλι στην τελευταία επίθεση των δύο ομάδων. Αυτή την φορά ο Σπανούλης δεν εκτέλεσε, αλλά πάσαρε στον Πρίντεζη, ενώ ο Φώτσης στο σουτ στα 3 δευτερόλεπτα δεν τα κατάφερε για τους γηπεδούχους, που πάντως απέδειξαν και πάλι με τις δύο σημαντικές απώλειες που είχαν (Γκιστ και Τζέιμς) και την καταπόνηση των βασικών, ότι βρίσκονται στον σωστό δρόμο για την πρόκριση στην 8άδα, που είναι ο πρώτος εφετινό στόχος στην Euroleague.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι με τον Σπανούλη σε εξαιρετική κατάσταση και τους "πράσινους" να μην βρίσκουν ενέργεια στην άμυνα τους, σε ένα ματς πάντως υψηλού επιπέδου. (Δείτε τι έγινε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, Euroleague: ο Ολυμπιακός οδηγεί την κούρσα στο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό).

2639556

(Πηγή: EUROKINISSI)

Με πιεστική άμυνα βγήκε ο Παναθηναϊκός από τα αποδυτήρια (Σίνγκλετον, Ρίβερς και Νίκολς μαζί με Καλάθη-Φώτση έβγαλαν ενέργεια απέναντι στην κλασσική 5άδα του Ολυμπιακού) και κατάφερε να εμποδίσει την άνετη κυκλοφορία της μπάλας από τους ερυθρόλευκους (που τους έδωσε και την δυνατότητα στο πρώτο ημίχρονο να πάρουν την διαφορά) και μείωσε στο 48-51.

2639550

Ο Καλάθης ήταν αυτός που τράβηξε πάνω του και όλο το επιθετικό κομμάτι της ομάδας (παίζοντας και πιεστική άμυνα στον Σπανούλη, που έβαλε μόνο 2 πόντους) και σκοράροντας αλλά και δημιουργώντας, ενώ Πρίντεζης και Χάκετ ήταν αυτοί που με μεγάλα καλάθια διατηρούσαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του γ 10λεπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 61-61 και με ατομική ενέργεια του Παππά να κλείσουν το κομμάτι του παιχνιδιού με 63-61 (μπροστά για πρώτη φορά μετά το 19-18).

2639567

(Πηγή: EIROKINISSI)

Και πάλι όμως οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν για λίγο την συγκέντρωσή τους και ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να περάσει εκ νέου στο σκορ με σερί 6-0 (με τρίποντα Λοτζέσκι και Παπαπέτρου), αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και πάλι σε 67-67. Δύο μεγάλα τρίποντα του Ρίβερς (4/4) διαμόρφωσαν το 73-71 αλλάζοντας και πάλι το μομέντουμ του αγώνα (μπαίνοντας στο τελευταίο 3λεπτο) και ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν περάσει μπροστά. Μάλιστα οι "πράσινοι" πήγαν και στο +4 και ο Πασκουάλ διαμαρτυρήθηκε για ένα κόψιμο του Σίνγκλετον στον Σπανούλη, που καταλογίστηκε φάουλ.

2639565 1

(Καίρια τρίποντα από τον Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI)

Ένα τρίποντο, αλλά και ένα λάθος του Φώτση, ένα καλάθι του Πρίντεζη και μια άστοχη προσπάθεια και των δύο ομάδων έφερε το 76-76 στα 26 δευτερόλεπτα με εντολή του Σφαιρόπουλου να γίνει φάουλ και να στείλουν στις βολές τον Καλάθη (όπως εξήγησε αργότερα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, επειδή δεν έχει καλό ποσοστό στην Ευρωλίγκα, αλλά και για να έχει χρόνο να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση, κάτι που δεν θα γινόταν αν εξαντλούσαν οι "πράσινοι" το χρόνο τους, αφήνοντας 7 '' στον Ολυμπιακό) που ευστόχησε σε μία για το 77-76.

2639598

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το παιχνίδι πάλι πήγε στην μία προσπάθεια (αφού από τους "πράσινους" επιλέχθηκε άμυνα και όχι φάουλ για βολές) με τον Σπανούλη αυτή την φορά να επιλέγει να δίνει ασσίστ στον Πρίντεζη για το 77-78 και τον πάγκο να ζητά από τον ερυθρόλευκο να χάσει την βολή, που κέρδισε, αλλά εκείνος να σκοράρει "κατά λάθος" (77-79 με τους ρεπόρτερς της Nova να μεταφέρουν ότι υπήρξε συζήτηση με τον πάγκο ώστε να αστοχήσει για να μην προλάβει να κάνουν επίθεση οι γηπεδούχοι) και τον Παναθηναϊκό να έχει μια τελευταία προσπάθεια για 3 δευτερόλεπτα.

2639620

(Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI)

Ο "πράσινος" σχεδιασμός ήταν να πάει η μπάλα χαμηλά στον Μπουρούση, όμως να μην βγαίνει και να καταλήγει στον Φώτση, που δεν ευστόχησε και τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής και ρεκόρ πλέον 5-3, ενώ οι "πράσινοι" μένουν στο 4-4.

Τα 10λεπτα: 23-23, 39-47 (16-24), 63-61 (24-14), 77-79 (14-18)

2639628

MVP αναδείχθηκε ο Σπανούλης όχι τόσο για τους 22 πόντους, αλλά κυρίως για τις 8 ασσίστ και βέβαια την "χρυσή" όπως αποδείχθηκε στον Πρίντεζη (16 πόντοι) στο τέλος, ενώ καθοριστικοί αποδείχθηκαν οι 11 πόντοι του Χάκετ. Για τον Παναθηναϊκό σούπερ ματς από τον Καλάθη που άγγιξε το double-double (16 πόντοι, 9 ασσίστ), από 14 Σίνγκλετον και Ρίβερς, ενώ ο Φώτσης που λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας της βραδιάς είχε 13 και 8 ριμπάουντς (4 επιθετικά).

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Συγχαρητήρια του Γιαννακόπουλου στον κόσμο

Συγχαρητήρια θέλησε να δώσει ο Δημητρης Γιαννακόπουλος για την πολύ καλή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ (πλην των μετρημένων στα δάχτυλα ανεγκέφαλων, που έριξαν δυο κροτίδες και σε στιγμή μάλιστα, που η ομάδα τους έκανε αντεπίθεση, με τους διαιτητές να απειλούν με διακοπή και το Μάνο Παπαδόπουλο έξαλλο να απευθύνεται από το μικρόφωνο στην κερκίδα) και την στήριξη των οπαδών στην ομάδα στο τέλος. "Συγχαρητήρια στον κόσμο μας για την ατμόσφαιρα. Μακάρι να τον έχουμε κάθε εβδομάδα κοντά μας. Τον έχουμε ανάγκη".

2639603

Ο Παναθηναϊκός έχει ακόμη μια δύσκολη αποστολή στην Basket League την Δευτέρα (19.00) στην Θεσσαλονίκη με τον Άρη (ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει νωρίτερα (17.00) με το Λαύριο εκτός έδρας) και στη συνέχεια θα κινηθεί στην αγορά για την αντικατάσταση του Γκιστ.

Π. Αγγελόπουλος: "άλλη ψυχολογία πλέον ο Ολυμπιακός"

Τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, που παρακολούθησαν το ματς εκπροσώπησε μετά το τέλος ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος, που έκανε δηλώσεις: "πρώτα απ’ όλα, το σημαντικό ήταν πως νικήσαμε σε έναν αγώνα Ευρωλίγκας. Ήρθαμε με το πούλμαν και άλλες ομάδες έχουν αυτό το πλεονέκτημα σε μεγαλύτερο βαθμό από εμάς. Ο Ολυμπιακός έχει ομάδα και ψυχολογία. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Είχε ψυχραιμία στο -4 και στο -2 παρόλο που η εικόνα του αγώνα ήταν να έχουμε μία πιο εύκολη νίκη. Ο Παναθηναϊκός έβαλε μεγάλα τρίποντα, πέρασε μπροστά, αλλά εμείς ήμασταν ψύχραιμοι".

2639547

(Γιώργος και Παναγιώτης Αγγελόπουλος στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

"Άλλη μία φορά έχουμε παίξει εδώ στην Ευρωλίγκα. Ένας παράγοντας του αγώνα είναι και οι διαιτητές, άλλο ο Έλληνας και άλλο ο ξένος. Εδώ ο διαιτητής έκανε δύο παρατηρήσεις ότι θα διακόψει το παιχνίδι. Ευτυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο. Έχει αλλάξει η ψυχολογία του Ολυμπιακού, σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα και έρχεται με άλλη ψυχολογία πια. Δύσκολα άλλες ομάδες θα πάρουν διπλό εδώ. Γι' αυτό επισημάναμε εξ αρχής πόσο σημαντικό είναι", ενώ για το φάουλ στον Καλάθη είπε: "πάντα είναι ρίσκο, αλλά χωρίς ρίσκο δεν κερδίζεις".

Διασυρμός της Μπαρτσελόνα στο Clasico

Οι απουσίες της Μπαρτσελόνα ήταν έτσι κι αλλιώς πολύ σημαντικές με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι το φαβορί στο 2ο ντέρμπυ της ημέρας, όμως η τελική εικόνα στο Ισπανικό κλάσικο με διαφορά 39 πόντων δεν συνιστά ασφαλώς τιμή για τους Καταλανούς. Γιουλ και Ράντολφ έκαναν πάρτυ και η "βασίλισσα" με το 102-63 είναι σταθερά πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που κέρδισε πολύ δύσκολα την Ζαλγκίρις στην Μόσχα, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

16. Γαλατά 2-6 (-64)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά