Euroleague: ο Παναθηναϊκός έχασε από την Ούνιξ στο τέλος

EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Σε ένα ματς, που είχε διαφορά ακόμη και 14 πόντους, ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε 83-81 από την Ούνιξ Καζάν στο τελευταίο δεκάλεπτο, πλρώνοντας την κακή άμυνα του στο β μέρος και υποχωρώντας στην 6η θέση της Euroleague, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και ήταν πιο αποτελεσματικός στο πρώτο δεκάλεπτο, δεχόμενος μόλις 13 πόντους, με τον ρυθμό πάντως να είναι ελεγχόμενος.

4005165

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η απόσυρση του Καλάθη για ανάσες στον πάγκο έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν αλλάζοντας τον ρυθμό.

Όμως η επιστροφή του Νικ στην 5άδα μαζί με τον Τζέιμς και κάποιες καλές άμυνες έδωσαν την δυνατότητα στους «πράσινους» να τρέξουν και να φτάσουν την διαφορά και στο +10 (22-32), με τον διεθνή γκαρντ να έχει 15 πόντους (6/6 δ., 1/2 τρ.), 2 ρ., 4 ασ., 1 κλ. Μαζί του στο σκοράρισμα και ο Σίνγκλετον με 12 π. και 5 ρ.

4005170

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Πασκουάλ έμοιαζαν να καθαρίζουν το ματς, εκτοξεύοντας στο +14 την διαφορά (38-52), όμως έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα και η Ούνιξ, που βρήκε και σουτ από μακριά, μείωσε στο καλάθι, κάνοντας ντέρμπυ το ματς στο φινάλε.

4005190

Μάλιστα η Ούνιξ πέρασε και μπροστά στο σκορ, ενώ στην τελική ευθεία και με το σκορ στο 81-78 οι διαιτητές έκαναν λάθος σε δύο σφυρίγματα τους, μην δίνοντας φάουλ υπέρ του Σίνγκλετον και μια κατοχή στους γηπεδούχους, ενώ καθαρά η μπάλα είχε βρει σε αντίπαλο.

4005167

(Δεν μπήκε το τελευταίο σουτ του Νίκολς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο Ρίβερς με τρίποντο κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 83-81 στα τελευταία 27’’ και παρότι βγήκε η άμυνα, το σουτ του Νίκολς στο φινάλε δεν μπήκε.

Ο Νικ Καλάθης με τους 23 πόντους που πέτυχε έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague, καθώς η καλύτερη βραδιά του ήταν στις 11/12/15 με 18 πόντους κόντρα στην Ζιέλονα Γκόρα, ενώ από 13 είχαν Τζέιμς και Μπουρούσης. Ο Λάνγκφορντ με 27 πόντους και κυρίως ο Γουίλιαμς στην ρακέτα με 17, ήταν εκείνοι που στο β μέρος βρήκαν τα κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

4005172

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44 (22-25), 63-65 (28-21), 83-81 (20-16)

Πλέον οι "πράσινοι" έχουν ρεκόρ 9-6, όσο και η Φενέρ και έχασαν την ευκαιρία να σταθεροποιηθούν στην πρώτη 4άδα και πάνε στο ΣΕΦ στην επόμενη αγωνιστική, για να κερδίσουν τον Ολυμπιακό και να μπουν γερά στην μάχη του πλεονεκτήματος.

16. Γαλατά 4-11 (-119)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά