Euroleague: πιο ποιοτικός ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις

16 νίκες για τον Ολυμπιακό στην Euroleague EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος νίκησε τη Ζαλγκίρις με 73-64 ο Ολυμπιακός στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Euroleague και αποσπάστηκε δύο νίκες από την Φενέρ, που ηττήθηκε στο Τουρκικό ντέρμπυ με τη Νταρουσάφακα (αποτέλεσμα που δίνει πλέον ελπίδες και στον Παναθηναϊκό Superfoods για να μπει στην προνομιούχο 4άδα). Κλειδί της νίκης η άμυνα των ερυθρόλευκων στο φινάλε.

Η Ζαλγκίρις μπλόκαρε τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν του επέτρεψε να τρέξει, υποχρεώνοντας τον σε σουτ, την ώρα που εκείνη μάζευε επιθετικά ριμπάουντς (6) και έβρισκε εύκολους πόντους (έλειψε η ενέργεια στην άμυνα από τους τραυματίες Γιανγκ και Παπαπέτρου). Η ευστοχία του Πρίντεζη με τους 10 από του; 19 πόντους των ερυθρόλευκων σε αυτή την περίοδο, τους κράτησε.

4044904

(Ο Πρίντεζης κράτησε τον Ολυμπιακό στο α δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η συνέχεια ήταν στο ίδιο τέμπο με τη Ζαλγκίρις να μην παίρνει άλλα επιθετικά, αλλά να έχει σωστές επιλογές κοντά στο καλάθι του Ολυμπιακού, που δεν μπορούσε να παίξει την γνωστή του καλή άμυνα. Επίσης δεν είχε γρήγορη εκτέλεση και ήταν ένα απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη με την εκπνοή, που έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

4045043

(Απίστευτο τρίποντο του Σπανούλη στο φινάλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στην γ περίοδο ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και πιο «καθαρό μυαλό» στην επίθεση σκοράροντας πολλούς πόντους από τις βολές (από το 22 είχαν συμπληρώσει φάουλ οι Λιθουανοί) και τρέχοντας σε 2-3 περιπτώσεις προς το τέλος κατάφεραν να πάνε στην τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (αφού ο Λεκαβίτσιους μιμήθηκε το τρίποντο του Σπανούλη).

Μαζεμένοι πόντοι του Λοτζέσκι στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, καλές άμυνες και καθοριστικά καλάθια από Μπιρτς, Πρίντεζη και Σπανούλη έδωσαν την διαφορά που ήθελε ο Ολυμπιακός και η Ζαλγκίρις δεν είχε άλλη απάντηση μέχρι το τέλος.

4045111

(Καθοριστική η συμβολή του Λοτζέσκι στο τέλος - EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Πρίντεζης με double double (17 πόντους, 10 ριμπ. 2 ασσ., 2 κλ), και στο τέλος Λοτζέσκι και Σπανούλης ολοκλήρωσαν την προσπάθεια των ερυθρόλευκων για την 16η νίκη τους.

Τα 10λεπτα: 19-19, 35-35 (16-16), 56-54 (21-19), 73-64 (17-10)

Πλέον ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του δύο νίκες τη Φενέρ (έχασε απόψε από τη Νταρουσάφακα), που θα αντιμετωπίσει στην Πόλη την επόμενη αγωνιστική και παραμένει ισόβαθμος με την ΤΣΣΚΑ Μ. στην 2η θέση.

4045094

(Θερμή αγκαλιά του Γιασικεβίτσιους στον Σπανούλη στο τέλος του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Τίμησαν τα θύματα της Θύρας 7

Πριν το ματς οι παίκτες του Ολυμπιακού πήγαν στην κερκίδα των οργανωμένων και κατέθεσαν λίγα λουλούδια για να τιμήσουν την μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7 καταθέτοντας στεφάνι.