NBA: Το Τορόντο ισοφάρισε τους Μπακς και τον σούπερ Αντετοκούνμπο (vid)

Ο Λόουρι οδήγησε το Τορόντο στη νίκη επί των Μπακς παρά την εμφάνιση του Αντετοκούνμπο Reuters / Dan Hamilton-USA TODAY Sports

Μεγάλο ματς στο Τορόντο με τους Ράπτορς να κερδίζουν 106-100 το Μιλγουόκι και να ισοφαρίζουν την σειρά στα Playoffs του NBA στο 1-1. Μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που ήταν πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ του αγώνα, με όλη την άμυνα των γηπεδούχων προσαρμοσμένη επάνω του.

Οι Ράπτορς είχαν προαναγγείλει ότι θα προσπαθούσαν να σταματήσουν το παιχνίδι του Αντετοκούνμπο και ακολούθησαν με προσήλωση το πλάνο. Έκοψαν τους αιφνιδιασμούς των Μπακς και με διπλά μαρκαρίσματα άφηναν το σουτ στο Giannis.

2017 04 18T235129Z 1974692902 NOCID RTRMADP 3 NBA PLAYOFFS MILWAUKEE BUCKS AT TORONTO RAPTORS

(Όλη η άμυνα του Τορόντο έπαιξε για να εμποδίσει το inside game του Γιάννη Αντετοκούνμπο - Πηγή: Reuters / Dan Hamilton-USA TODAY Sports)

Ο Έλληνας άσσος ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς με ένα μόνο καλάθι (κάρφωμα) στην πρώτη περίοδο, αλλά έκανε όλες τις άλλες δουλειές, βοηθώντας τους Μπακς να μείνουν κοντά στο σκορ (28-25 και 55-52), παρότι οι Ράπτορς με εξαιρετική ευστοχία ξέφυγαν δύο φορές.

Στο β 12λεπτο ο Αντετοκούνμπο ήταν πιο εύστοχος και έφτασε τους 8 πόντους, έχοντας ήδη 10 ριμπάουντς (!) και 4 ασσίστ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ματς ούτε στην γ περίοδο, παρότι το Τορόντο με ένα σερί 18-3 εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (73-60). Συνεχίζοντας να παίζει καλή άμυνα το Μιλγουόκι και με τον Αντετοκούνμπο να παίρνει περισσότερες προσπάθειες και να καρφώνει όποτε έβρισκε κενό (έβαλε άλλους 8 πόντους) μείωσαν και πάλι και μπήκαν στην τελική ευθεία στο -1.

Με τον Greek Freak στον πάγκο για ανάσες, το Τορόντο με τον Ιμπάκα βομβάρδιζε από το τρίποντο και ξαναπήγε την διαφορά στο +12 (95-83), αναγκάζοντας τον Κιντ να γυρίσει πιο γρήγορα τον παίκτη του στο παρκέ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε την ομάδα στις πλάτες του και ισοφάρισε σε 100-100 με τρίποντο, όμως ΝτεΡόζαν και Λόουρι έβαλαν δύο μεγάλα καλάθια, ενώ οι κρίσιμες επιθέσεις των Μπακς έγιναν από Μπρόγκντον, Ντελαβεντόβα και Μίντλετον (αφού όλη η άμυνα του Τορόντο έπεσε στο Γιάννη) και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την σειρά σε 1-1.

Ο Αντετοκούνμπο έκανε φανταστικό double-double με 24 πόντους (9/24 2π., 1/3 3π. και 5/7 βολές) και 15 ριμπ., ενώ είχε και 7 ασσ. (πρώτος στις σχετικές κατηγορίες από την ομάδα του) και 2 κλεψίματα.

Μόνος του όμως (αφού οι Μίντλετον με 20 και Μονρό με 18 δεν σκόραραν όταν το ματς έκαιγε) δεν θα μπορούσε να νικήσει το Τορόντο με την φανταστική 3άδα των ΝτεΡόζαν (23 π.), Λόουρι (22 π.) και Ιμπάκα (16 π. με 4 τρίποντα και δύο εντυπωσιακά κοψίματα-το ένα στον Giannis).

(Μεγάλη εμφάνιση από Λόουρι (ν.7) και Ιμπάκα (ν.9) για το Τορόντο - Πηγή: Reuters / Dan Hamilton-USA TODAY Sports)

Πάντως οι Μπακς έχουν το πλεονέκτημα με την σειρά να μεταφέρεται στην έδρα τους, όπου θα κληθούν να αποδείξουν αν μπορούν να κάνουν την έκπληξη και να αποκλείσουν τους Ράπτορς.

Τα 10λεπτα: 28-25, 55-52 (27-27), 84-83 (29-31), 106-100 (20-17)