NBA: Το Τορόντο σταμάτησε τον Αντετοκούνμπο και έχασαν οι Μπακς (vid)

Σε μέτρια ημέρα ο Αντετοκούνμπο και το Τορόντο κέρδισε τους Μπακς Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports

Το Τορόντο σταμάτησε με ομαδική προσπάθεια στην άμυνα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και πήρε τη ρεβάνς για την βαριά ήττα του στο 3ο παιχνίδι της σειράς με το Μιλγκουόκι στα Playoffs του NBA. Οι Ράπτορς νίκησαν 87-76 τους Μπακς και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας με καταπληκτική εμφάνιση του ΝτεΡόζαν.

Το Τορόντο ξεκίνησε να παίζει πολύ ενεργητική άμυνα και ήταν αποφασισμένο να ανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας. Την ίδια ώρα και οι Μπακς συνέχισαν την δική τους «σκληρή άμυνα» και το ματς έμοιαζε περισσότερο με ευρωπαϊκό ματς, και ήταν ισόπαλο τόσο στην πρώτη όσο και στο ημίχρονο.

2017 04 22T193912Z 211315509 NOCID RTRMADP 3 NBA PLAYOFFS TORONTO RAPTORS AT MILWAUKEE BUCKS

(Μεγάλες μάχες στο παρκέ για Αντετοκούνμπο και ΝτεΡόζαν - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε με 0/5 σουτ και ένα άστοχο τρίποντο έχοντας μεγάλη πίεση και από τον κόσμο, αλλά και από την άμυνα των Ράπτορς. Δεν εκβίασε περισσότερες προσπάθειες και άρχισε να προσφέρει στους άλλους τομείς, αφήνοντας για λίγο το σκοράρισμα σε Σνελ και Μίντλετον.

(Ο Ντελαβεντόβα σε άμυνα πάνω στον Λάουρι - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Στο β 12λεπτο ο Αντετοκούνμπο πήρε φόρα και με 5/6 δίποντα ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 12 πόντους, 5 ριμπ. 1 ασσ. , 2 κλ. 2 κοψ. Οι Μπακς προηγήθηκαν 33-26, αλλά ο Ντεμάρ ΝτεΡόζαν ήταν αποφασισμένος (μετά την κακή εμφάνιση στο 3ο παιχνίδι) και με 21 πόντους κράτησε μόνος του την ομάδα του.

(Σχεδόν μόνος του έπαιζε για τους Ράπτορς στην επίθεση στο α ημίχρονο ο ΝτεΡόζαν (ν.10) - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Η 3η περίοδος ανήκε στο Τορόντο με Ιμπάκα και Λάουρι να συνεισφέρουν στο σκοράρισμα, ενώ τα «ελάφια» είχαν μόλις 2 εύστοχα σουτ και βρέθηκαν πίσω και με -9 (55-64). Ο Giannis είχε μόλις μία εύστοχη βολή, ενώ χρεώθηκε και με το 3ο του φάουλ.

(Πρόσθεσε πόντους για το Τορόντο ο Ιμπάκα - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Ξεκινώντας την 4η περίοδο έκανε και το 4ο φάουλ ενώ ο Greek Freak ήταν φανερά εκτός ρυθμού στην επίθεση. Ο ΝτεΡόζαν συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, ο Λάουρι σκόραρε και αυτός και το Τορόντο πήρε διαφορά 10 πόντων (69-79) 4 λεπτά πριν το τέλος που προφύλαξε με άνεση.

Ο Γιάννης σκόραρε μόλις 2 πόντους στο β ημίχρονο (από μία βολή σε κάθε 12λεπτο) με 7 άστοχες προσπάθειες. Συνολικά είχε 14 πόντους (6/19 2π., 0/1 3π. και 2/4 βολές), 9 ριμπ. 4 ασσ., 2 κλ., 2 κοψ. και 7 λάθη (!). Καλύτερος παίκτης των Μπακς ήταν ο Σνελ με 19 πόντους, ενώ 14 είχε και ο Μονρό.

(Εκτός επιθετικού ρυθμού ο Αντετοκούνμπο - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Στην άλλη πλευρά οι All Star ήταν παρόντες και εξασφάλισαν ότι η σειρά θα κριθεί πλέον στο Τορόντο, ό,τι και αν γίνει (οι Ράπτορς ξαναπήραν πλεονέκτημα έδρας): 33 πόντους ο ΝτεΡόζαν (9 ριμπ. και 5 ασσ.), και 18 ο Λάουρι.

Τα 12λεπτα: 19-19, 42-42 (23-23), 58-64 (16-22), 76-87 (18-23)

Επόμενο ματς τα ξημερώματα της Τρίτης (02.00) στο Τορόντο, όπου οι Μπακς θα πρέπει να βγάλουν αντίδραση.