Euroleague F4: Πρωταθλήτρια η Φενέρ, δεν άντεξε ο Ολυμπιακός (vid)

Στη Φενέρ το τρόπαιο της Euroleague EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Η Φενέρ είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας στον τελικό τον Ολυμπιακό με 80-64. Οι ερυθρόλευκοι δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά και παρότι πλησίασαν στους 4 πόντους, υποτάχθηκαν στην καλοκουρδισμένη μηχανή του Ομπράντοβιτς. MVP του Final 4 της Euroleague ο Έκπε Ούντο.

Με τη στήριξη του κόσμου της η Φενέρ πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο λεπτό, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό να ακολουθεί. Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν εύστοχοι και πάλι, αλλά μπόρεσαν στο ημίχρονο να είναι κοντά στο σκορ.

4138919

(Άνυνα του Ούντο στον Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Όμως Σπανούλης και Πρίντεζης δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά (ολοκλήρωσαν με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα), αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντα του Μάντζαρη και τον Μπογκντάνοβιτς στον πάγκο με 3 φάουλ από τη β περίοδο μείωσε σε 44-40.

4138839

(Τρίποντο του Μάντζαρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μέχρι εκεί όμως μπόρεσε να φτάσει και η Φενέρ είχε απαντήσεις με μακρινά δικά της σουτ (57% στα τρίποντα), την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν είχε συνέχεια με τη διαφορά γρήγορα να ξεφεύγει με 20 πόντους και το ματς στο τελευταίο 10λεπτο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

4138749

(Κορυφαίος του αγώνα ο Μπογκντάνοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

MVP της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Ούντο (στον τελικό είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντς), αλλά τη διαφορά στον τελικό έκαναν οι Κάλινιτς και Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους έκαστος.

4139003

(MVP ο Ούντο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς πανηγύρισε τον 9ο τίτλο της καριέρας του με 5 διαφορετικές ομάδες και κέρδισε για μια ακόμη φορά (4η) τον Ολυμπιακό σε Final 4.

4138995

(Έξαλλος πανηγυρισμός του Ομπράντοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 39-34 (13-16), 60-48 (21-14), 80-64 (20-16)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του τελικού)

4138850

(Απογοητευμένος ο Βασίλης Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

3η θέση η ΤΣΣΚΑ Μ.

Η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μ. παρηγορήθηκε με την 3η θέση, νικώντας 94-70 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον «μικρό τελικό».

4138332

(Ο Τζάκσον (ν.9) με τον Ντόντσιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η Ρωσική ομάδα προηγήθηκε και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (41-20), η Ρεάλ μείωσε στους 8, αλλά μέχρις εκεί. Στη συνέχεια παραδόθηκε στους απερχόμενους πρωταθλητές.