Eurobasket 2017 γυναικών: Ήττα στο φινάλε αλλά πρόκριση για την εθνική (vid)

Προσπάθεια για καλάθι από την Σωτηρίου στην ήττα 59-56 από τη Σλοβενία της εθνικής μπάσκετ ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK

Προσγείωση για την εθνική ομάδα μπάσκετ με την ήττα 59-56 από τη Σλοβενία, μετά τη σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του Eurobasket Γυναικών 2017 επί της Σερβίας. Η έλλειψη ψυχραιμίας, η επιμονή στα τρίποντα και τα ριμπάουντς κόστισαν στα τελευταία 2 λεπτά για την εθνική, που προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους. Η βραδυνή νίκη της Γαλλίας επί της Γαλλίας μας έστειλε σίγουρα στην επόμενη φάση.

Αρκετά αγχωμένη στο ξεκίνημα η εθνική ομάδα, με τη Σλοβενία να εστιάζει στο μαρκάρισμα της Μπάλτση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-6 και 5-12. Όμως μεταφέροντας το παιχνίδι στην Καλτσίδου, που δεν είχε αντίπαλο και φορτώνοντας με φάουλ τις Σλοβένες (ευστοχώντας έτσι στις βολές) γυρίσαμε το ματς και περάσαμε ένα καλάθι μπροστά στο φινάλε του 10λεπτου.

18123755

(Καταπληκτική η Καλτσίδου στο ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η 2η περίοδος ανήκε στην εθνική μας, που πήρε σκορ από όλες τις παίκτριες, και την Καλτσίδου να συνεχίζει ασταμάτητη, μπόρεσε και προηγήθηκε με 10 πόντους (33-23) στο φινάλε του ημιχρόνου και έδειξε να ελέγχει το ρυθμό.

18123655

(Η Φασούλα προσπαθεί να σταματήσει την Έβανς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Βγαίνοντας μάλιστα από τα αποδυτήρια η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +11 (36-25) και όλα έμοιαζαν ιδανικά για το συγκρότημα του Κώστα Κεραμιδά. Όμως ένα μπλακ άουτ στην επίθεση και χαλαρότητα στην άμυνα επέτρεψαν στις Σλοβένες να ξαναμπούν στο ματς ισοφαρίζοντας 43-43 (η εθνική δέχθηκε 17 πόντους σε 5 λεπτά) και φορτώνοντας άγχος τις διεθνείς μας.

18123658

(Προσπάθεια της Κοσμά στην άμυνα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Χωρίς καθαρό μυαλό και ψυχραιμία και κακές επιλογές στην επίθεση, επιμένοντας σε τρίποντα που δεν έμπαιναν (τελειώσαμε με 3/22!) μείναμε για ώρα στο 54-53. Με τους διαιτητές να μην χρεώνουν και φάουλ τις αντιπάλους μας για 8 λεπτά, οι Σλοβένες στο τελευταίο δίλεπτο μετέφεραν την μπάλα στο καλάθι μας, όπου με τα ύψη τους είχαν το πλεονέκτημα (κορυφαία η Λίσετς).

18123654

(15 πόντοι για την κορυφαία της Σλοβενίας Έβα Λίσετς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Πέρασαν μπροστά 54-55 (1.40) και 54-57 (1.10) ενώ εμείς δεν είχαμε απάντηση ούτε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κέρδισαν δίκαια με 59-56 στην πρώτη τους νίκη σε τελική φάση Eurobasket (αυτή είναι η παρθενική εμφάνιση της Σλοβενίας). Η Καλτσίδου με 23 πόντους ήταν απελπιστικά μόνη, αφού η Μάλτση είχε μόλις 10 πόντους (με μόλις 3/13 εύστοχα σουτ και κανένα τρίποντο), ενώ η Σπανού έμεινε στους 9 πόντους και νικήθηκε κατά κράτος από τις Σλοβένες ψηλές (14 επιθετικά ριμπάουντς κόστισαν στην εθνική μας).

18123756

(Άστοχη και περιορισμένη από τη Σλοβένικη άμυνα η Εβίνα Μάλτση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Τα 10λεπτα (Ελλάδα-Σλοβενία): 14-12, 33-23 (19-11), 47-44 (14-21), 56-59 (9-15)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

"Ελλάς-Γαλλία-συμμαχία" - προκρίθηκε η εθνική

Το βράδυ του Σαββάτου όμως η εθνική πήρε τα χαρμόσυνα νέα από την αναμέτρηση της Γαλλίας με τη Σερβία καθώς οι τρικολόρ γύρισαν το ματς στο β ημίχρονο και κέρδισαν με 73-57 (παίρνοντας και ρεβάνς για την ήττα τους στον τελικό πριν 2 χρόνια) εξασφαλίζοντας την πρόκριση τους, αλλά και της εθνικής Ελλάδας, ανεξάρτητα από το μεταξύ μας αποτέλεσμα τη Δευτέρα το βράδυ (19/6 Ελλάδα-Γαλλία 21.30 ΕΡΤ2).

18124050

(Προσπάθεια της Μιλοβάνοβιτς με την Μίντε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Στη βαθμολογία, η Γαλλία έφτασε τους 4 βαθμούς, η Ελλάδα και η Σλοβενία έχουν από 3, ενώ η Σερβία 2. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης θέλουν νίκη με 6 πόντους και πάνω επί της Σλοβενίας τη Δευτέρα (19.00) για να μην αποκλειστούν (η Ελλάδα θα είναι 2η). Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας θα είμαστε στη χειρότερη περίπτωση 3οι (θα πρέπει η Σερβία να κερδίσει με +15 πόντους διαφορά τη Σλοβενία), αφού η νίκη με διαφορά επί της Σερβίας και η ήττα με 3 πόντους από τη Σλοβενία, μας έδωσε διαφορά +6, που δεν μπορούν να περάσουν αμφότερες Σερβία και Σλοβενία.

18124156

(Μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Εάν πάλι νικήσουμε τη Γαλλία τότε θα είμαστε πρώτοι (δίνει απ ευθείας πρόκριση στους 8 και όχι χιαστί ματς πρόκρισης) αν η Σερβία κερδίσει τη Σλοβενία, ή θα μετρήσει η συνολική διαφορά σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία (η Γαλλία έχει κερδίσει με +2 πόντους τη Σλοβενία) για την τελική κατάταξη της τριάδας, εάν οι Σλοβένες κάνουν την έκπληξη.