Wimbledon 2017: Μεγάλη πρόκριση της Σάκκαρη στο δεύτερο γύρο

Σούπερ εμφάνιση και πρόκριση για τη Μαρία Σάκκαρη στο β γύρο του Wimbledon Reuters / Paul Childs

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μεγάλη πρόκριση στο β γύρο του τουρνουά Wimbledon 2017, νικώντας με 2-0 σετ (6-3, 6-4) την Τσέχα Κατερίνα Σινιακόβα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της, που είναι στο ν.39 του κόσμου (η Σάκκαρη έχει βρεθεί στο 101) και έχει καλές πιθανότητες να προχωρήσει πλέον στο τουρνουά και από το 2ο γύρο (πέρυσι την απέκλεισε η Βένους Γουίλιαμς στο ίδιο στάδιο).

Η Μαρία Σάκκαρη παρότι δεν ξεκίνησε καλά το ματς, με τη Σινιακόβα να της κάνει break στο σερβίς στο πρώτο κιόλας game, είχε την ψυχραιμία να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο. Μετά το 2-2 έγινε επιθετική στο σερβίς της (90% κερδισμένοι πόντοι στο 1ο σερβίς με 4 άσσους) και 12 winners έκανε το 5-2 (με ένα ακόμη break σε σερβίς της αντιπάλου της και κέρδισε 6-3 το πρώτο σετ σε 32 λεπτά.

Στο 2ο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αρχικά «διέλυσε» την αντίπαλο της, ξεκινώντας με break και φτάνοντας στο 5-1. Συνεχίζοντας τα πολύ καλά σερβίς της, έπαιξε ακόμη καλύτερα με το backhand και υποχρέωσε σε πολλά λάθη τη Σινιακόβα. Στο 5-2 είχε το πρώτο match-point που έχασε σε δικό της σερβίς. Στη 2η ευκαιρία της όμως δεν λάθεψε και κέρδισε με 6-4 τελειώνοντας το παιχνίδι με άσσο (!) σε 27 λεπτά. Αντίπαλός της στο β γύρο θα είναι η Κριστίνα Πλισκόβα (ν.44) που κέρδισε άνετα την Ιταλία Ρομπέρτα Βίντσι (ν.33) με 2-0 σετ (7-6, 6-2).

Αύριο Τρίτη απόγευμα (ο 3ος αγώνας στο κορτ 5, με τους αγώνες να ξεκινούν 13.00 ω.Ελ.) ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναζητά την υπέρβαση με το Σέρβο Ντούσαν Λάγιοβιτς (ν.78), για μια μεγάλη πρόκριση στο β γύρο, όπου λογικά θα τον περιμένει ο Ρότζερ Φέντερερ.

19731853 765252336990469 3838658222525703984 n copy

(Επιστρέφει στο Wimbledon στα singles ανδρών πλέον, ο περυσινός νικητής του διπλού αγοριών Στεφανος Τσιτσιπάς - Πηγή: Facebook)