Τουρνουά Ακρόπολις: Νίκη επί της Ιταλίας η εθνική στην παράταση

Νίκη επί της Ιταλίας η εθνική μπάσκετ στο 2ο ματς του τουρνουά Ακρόπολις EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Η εθνική ομάδα του μπάσκετ έδειξε λίγο καλύτερο πρόσωπο στο 2ο παιχνίδι της στο τουρνουά Ακρόπολις, κερδίζοντας στην παράταση την Ιταλία 73-70. Και πάλι έλειψε το εύκολο καλάθι στην επίθεση, με τους ψηλούς (Πρίντεζης 19, Μπουρούσης 12) να σηκώνουν το βάρος, ενώ απομένει μία εβδομάδα για την έναρξη του Eurobasket 2017.

Με Παππά (ενοχλήσεις στη μέση) και Μπόγρη εκτός 12άδας, η εθνική ομάδα ξεκίνησε απέναντι στην Ιταλία με παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Ευστοχώντας σε 3/3 τρίποντα και με καλή άμυνα στο φινάλε του πρώτου 10λέπτου (4.36 χωρίς πόντο η Ιταλία) έκανε το 12-16, 20-16.

4208850

(Στο ΟΑΚΑ και σήμερα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το σκοράρισμα των ψηλών (10 πόντοι ο Πρίντεζης) αντιμετωπίστηκε από τους Ιταλούς και η εθνική βάζοντας λίγα καλάθια είδε γρήγορα να χάνεται το μικρό της προβάδισμα με 30-24. Στο κομμάτι αυτό του αγώνα είχαμε επιτυχημένη συνεργασία των Σλούκα-Καλάθη. Η αστοχία στα 2ποντα (8/23) δεν της επέτρεψε να έχει μεγαλύτερη διαφορά.

4208802

(Κορυφαίος παίκτης της εθνικής ο Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Τα ποσοστά μας δε βελτιώθηκαν ιδιαίτερα και στο γ δεκάλεπτο, αλλά η εθνική κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα, βρίσκοντας σκορ κυρίως μέσα από την άμυνά της.

Η εθνική ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ και με 10 πόντους (59-49), αλλά εκ νέου έμεινε στο τελευταίο 4λεπτο χωρίς καλάθια, με τους Ιταλούς να στέλνουν το ματς στην παράταση, ενώ είχαν και την τελευταία επίθεση με τον Χάκετ, που αστόχησε.

4208798

(Καλό παιχνίδι του Μπουρούση επιθετικά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στο 5λεπτο της παράτασης πάντως κατάφερε η εθνική να πάρει τη νίκη γοήτρου και ψυχολογίας (το ρεπορτάζ αναφέρει ένα λεκτικό επεισόδιο Μπουρούση-Παππά τις προηγούμενες ημέρες, που στην εθνική λένε ότι αποτελεί παρελθόν), χωρίς πάντως να έχει μεγάλη διαφορά στην εικόνα της και αρκετά κενά διαστήματα στην επίθεση, που θα πρέπει να διορθώσει.

Τα 10λεπτα: 20-16, 33-31 (13-15), 50-45 (17-14), 64-64 (14-19) / 73-70 (9-6)

(Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα)

Στον αγώνα που έγινε νωρίτερα η Γεωργία πέτυχε τη 2η νίκη της με 68-66 επί της Σερβίας, που θα είναι η τελευταία αντίπαλος της εθνικής (Παρασκευή 25/8, 21.00).