Τουρνουά Ακρόπολις: Ήττα από τη Σερβία, έτοιμη η 12άδα της εθνικής για το Eurobasket

Ολοκήρωσε την προετοιμασία της για το Eurobasket η εθνική ομάδα με ήττα από τη Σερβία EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Η εθνική ομάδα ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για το Eurobasket 2017 με ήττα 69-67 από τη Σερβία στο φινάλε του τουρνουά Ακρόπολις. Η εικόνα της ήταν βελτιωμένη, αλλά και πάλι η αδυναμία της στην επίθεση (ιδιαίτερα σε σετ παιχνίδι) της κοστίζει. Μετά το τέλος του ματς ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας ανακοίνωσε την αποστολή της Εθνικής μπάσκετ χωρίς εκπλήξεις.

Η 12άδα της εθνικής

Όπως ήταν αναμενόμενο, από τη 12άδα της εθνικής ομάδας «κόπηκαν» οι Λαρεντζάκης και Μήτογλου, όπως ανακοίνωσε μετά το τέλος του ματς με τη Σερβία ο Κώστας Μίσσας.

4209422

(Χωρίς εκπλήξεις οι επιλογές του Κώστα Μίσσα για το Eurobasket - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Καλάθης, Σλούκας, Παππάς και Μάντζαρης θα είναι στα γκαρντ, Μπουρούσης, Παπαγιάννης και Μπόγρης σέντερ και στους φόργουορντς Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Θαν. Αντετοκούνμπο και Αγραβάνης.

Φινάλε στην προετοιμασία με ήττα

Με ενθουσιασμό και γρήγορη κυκλοφορία ξεκίνησε η εθνική ομάδα κόντρα στη Σερβία, και σκορ από τον Καλάθη. Γρήγορα όμως οι Σέρβοι κτύπησαν στην περιφερειακή άμυνα και στη συνέχεια και κοντά στο καλάθι (αλλά με πάσινγκ γκέιμ και σκόρερς τους «κοντούς») για να ξεφύγουν 10-19. Για 9 λεπτά η εθνική είχε μόλις 1 φάουλ, και πιέζοντας στο τελευταίο κομμάτι κατάφερε να μειώσει.

4209487

(Πρίντεζης (φώτο) και Μπουρούσης ήταν οι επιλογές σε σετ επίθεση για την εθνική - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η άμυνα ήταν το ζητούμενο για τον Μίσσα, που χρησιμοποίησε σχήμα «καμικάζι» με Μάντζαρη, Θαν. Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, μαζί με τον Μπουρούση, που έδωσε ενέργεια (όχι πάντως και σκοράρισμα). Αλλάζοντας η διάθεση, Σλούκας και Μάντζαρης βρήκαν δύο τρίποντα μετά από 0/6 και το προβάδισμα της εθνικής με 35-34. Δεν έλειψαν όμως τα λάθη στην τροφοδότηση Μπουρούση και Πρίντεζη (η εντολή από τον πάγκο) και οι Σέρβοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

4209494

(Ενέργεια στην άμυνα από το Θανάσης Αντετοκούνμπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το επιθετικό πρόβλημα ήταν έντονο όμως στη γ περίοδο, με την εθνική ομάδα να μην έχει καθόλου συνεργασίες και τα μακρινά σουτ να βρίσκουν όλα «σίδερο» (είτε έγιναν με καλές προϋποθέσεις, είτε όχι). Η διάθεση στην άμυνα παρέμεινε με την εθνική να δέχεται μόνο 14 πόντους, πάντα όμως με πρόβλημα στο πικ εν ρολ κοντά στο καλάθι (ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Μαριάνοβιτς).

4209506

(Η άμυνα στο καλάθι μας έιχε πρόβλημα με τους ψηλούς της Σερβίας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Οι Σέρβοι έμοιαζαν να «καθαρίζουν» το ματς με 55-69 λίγο πριν το τέλος, αλλά η τρελή άμυνα και πίεση της εθνικής ομάδας στα τελευταία 3 λεπτά έφεραν σερί 12-0 και την εθνική να έχει ευκαιρία να πάρει το ματς. Στα τελευταία 50’’ είχαμε 3 άστοχα τρίποντα (2 Σλούκας, 1 Πρίντεζης), 0/2 βολές του Θαν. Αντετοκούνμπο και το τελευταίο λέι απ του Καλάθη και τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη. Εκτός όμως από την τελευταία προσπάθεια, όλες οι άλλες ήταν στην «φρενίτιδα» της πίεσης, που έφερε την ανατροπή.

4209450

(Ο Καλάθης πήρε την τελευταία επίθεση της εθνικής - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η εθνική επέμεινε στο παιχνίδι στο post με Μπουρούση και Πρίντεζη (αρκετά μονοδιάστατα), ενώ ολοκλήρωσε με 3/20 3ποντα (!) και 18/34 2ποντα ακόμη και όταν τα σουτ έγιναν με καλές προϋποθέσεις. Κρατά πάντως τη μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, που της έδωσε τη δυνατότητα για πόντους στον αιφνιδιασμό και μοιάζει να είναι η βάση της για τις υποχρεώσεις στο Ευρωμπάσκετ.

Τα 10λεπτα: 18-21, 35-38 (17-17), 44-54 (9-14), 67-69 (23-15)

Νωρίτερα η Ιταλία κέρδισε 73-65 τη Γεωργία (δεν αγωνίστηκε ο Σενγκέλια), αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου με τις νίκες της επί Ελλάδας και Σερβίας είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στο τουρνουά Ακρόπολις.

4209410

(Η Γεωργία του Ζούρου κατέκτησε το τουρνουά Ακρόπολις - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το πρόγραμμα της Εθνικής στο Eurobasket

Η εθνική έχει ρεπό αύριο και μετά από την προπόνηση της Κυριακής θα αναχωρήσει τη Δευτέρα για τη Φινλανδία, που θα φιλοξενήσει τους αγώνες του πρώτου ομίλου:

Πέμπτη 31/8 Ισλανδία-Ελλάδα (16.30)
Σάββατο 2/9 Ελλάδα-Γαλλία (16.30)
Κυριακή 3/9 Σλοβενία-Ελλάδα (16.30)
Τρίτη 5/9 Ελλάδα-Φινλανδία (20.00)
Τετάρτη 6/9 Ελλάδα-Πολωνία (17.30)

Οι 4 πρώτοι προκρίνονται στους «16» και αντιμετωπίζουν χιαστί τους τέσσερεις του β ομίλου (Ουκρανία, Ισραήλ, Λιθουανία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία).

(Δείτε εδώ τα νοκ άουτ ματς)

4209417

(Και το ματς με τη Σερβία παρακολούθησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)