Eurobasket 2017: Πάλεψε αλλά έχασε στο φινάλε και από τη Σλοβενία η Εθνική (vids)

"Αρχοντική εμφάνιση" του Παπαγιάννη στο ματς με τη Σλοβενία, που έκρινε στο τέλος ο Ντράγκιτς. ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN

Την ήττα και από τη Σλοβενία με 78-72 γνώρισε η εθνική ομάδα μπάσκετ στην τρίτη αγωνιστική του Eurobasket 2017. Οι διεθνείς εμφανίστηκαν καλύτεροι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, έπαιξαν άμυνα, είχαν το δίδυμο Σλούκα και Παπαγιάννη να έχει πολύ καλή απόδοση. Στο φινάλε όμως του ματς τα λάθη μας (κυρίως στην άμυνα) και κάποιες λεπτομέρειες, έφεραν την ήττα. Η εθνική έδειξε "ζωντανή" μετά το ματς με τη Γαλλία αλλά θα παλέψει μέχρι το τέλος για την πρόκριση στους 16 της Τουρκίας.

Κακή πρώτη περίοδο έκανε η εθνική ομάδα και επιθετικά, κυρίως όμως αμυντικά. Αρχικά ο Ντράγκιτς έβαζε καλάθι όπως ήθελε, δίνοντας μια πρώτη διαφορά 6 πόντων στη Σλοβενία. Όταν βγήκε να ξεκουραστεί, πλησιάσαμε στο καλάθι, αλλά ανέλαβε δράση ο Ντόντσιτς, που μας «εκτέλεσε» από την περιφέρεια.

18415575

(Ο Ντόντσιτς (ν.77) έκανε ζημιά στην εθνική στο ξεκίνημα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN)

Η Σλοβενία συνέχισε με τους δύο σκόρερ της στον πάγκο, αλλά η εθνική δε μπόρεσε να μειώσει πολύ. Βελτίωσε όμως την άμυνα της εμφανώς. Από τα μέσα δε του 10λεπτου (ενώ είχαν επιστρέψει Ντράγκιτς και Ντόντσιτς) ο Παπαγιάννης κυριάρχησε και στα δύο καλάθια, για να μειώσουν σε 30-32 (ενώ είχαμε χάσει και 4 τρίποντα στο 28-32 και ολοκληρώσαμε το 20λεπτο με 1/9). Δεχθήκαμε όμως 3ποντο του Ντόντσιτς σε επίθεση 17’’ στο φινάλε του ημιχρόνου.

18415770

(Άμυνα από τον Παπανικολάου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN)

Οι διεθνείς επέστρεψαν στο παρκέ ακόμη πιο αποφασισμένοι. Με καταπληκτική άμυνα από τον Παπανικολάου στο Ντόντσιτς και τον Παπαγιάννη σε βοήθειες στα μπασίματα του Ντράγκιτς. Αλλά και στην επίθεση το Σλούκα είτε να μοιράζει, είτε να εκτελεί (12 πόντους στην περίοδο). Κάναμε σερί 15-3 και κρατήσαμε τη διαφορά των 6 πόντων μέχρι το 30 (στην εξίσωση μπήκε και ο Μπουρούσης).

18415773

(Εξαιρετική γ περίοδος για το Σλούκα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN)

Ό,τι καλό όμως έκανε η εθνική το γκρέμισε στη δ περίοδο. Σερί 8-0 τους έφερε μπροστά με 66-70 να κυνηγάμε και πάλι στο σκορ. Η άμυνα μας δεν ήταν τόσο σφιχτή (23 πόντους από το πικ εν ρολ), ενώ και στην επίθεση κολλήσαμε (3/20 3π.). Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό με 70-73, με το Ντράγκιτς να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση και με 2η προσπάθεια να δίνει αέρα 5 πόντων (70-75) και να τελειώνει το ματς. Ολοκλήρωσε με 20 πόντους, 22 είχε ο Ντόντσιτς, ενώ ο Πρέπελιτς με 16 πόντους ήρθε από τον πάγκο για την έξτρα βοήθεια στην ομάδα του, που θα παίξει με τη Γαλλία (λογικά) την πρωτιά του ομίλου.

18415707

(Ο Ντράγκιτς "κλείδωσε" στο τέλος το ματς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN)

Η εικόνα της εθνικής ομάδας ήταν σαφώς βελτιωμένη, όμως η πίεση μεγαλώνει πλέον, έχοντας να παίξουμε με τους διοργανωτές Φινλανδούς (μετά το ρεπό της Δευτέρας) και με την Πολωνία (υπάρχει σενάριο να παίζεται η 4η θέση στο μεταξύ μας παιχνίδι).

Τα 10λεπτα: 13-23, 30-35 (17-12), 58-52 (28-17), 72-78 (14-26).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Μίσσας: «Θα πω πολλά μετά το τέλος»

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας στις δηλώσεις του μετά το ματς, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο για αποκαλύψεις. Νωρίτερα ο Κώστας Σλούκας είχε κάνει λόγο ότι οι διεθνείς είναι αγαπημένοι στα αποδυτήρια:

«Σε αυτή την ομάδα είναι 12 παιδιά που αγαπάνε το εθνόσημο και την Εθνική. Είναι κρίμα να λέμε κουβέντες για αυτά τα παιδιά και τους προπονητές τους. Ρισκάρουν κάθε καλοκαίρι για κάτι καλό. Μεταξύ μας υπάρχει καλό κλίμα και παλεύουμε για το καλό της ομάδας».

18404047

(Για "αποκαλύψεις" έκανε λόγο ο Κώστας Μίσσας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA)

Λίγο διαφορετική ήταν η άποψη του κόουτς στη μικτή ζώνη: «Θέλαμε την νίκη και για το ψυχολογικό κομμάτι. Θα μπούμε στην διαδικασία να μιλήσουμε, αλλά οι παίκτες έχουν την εμπειρία να μπουν σε μία άλλη λογική.. Είναι και θέμα δικό τους. Το πιο σημαντικό για μένα είναι πως μπήκαμε στο ματς με συγκέντρωση, αρχίσαμε να λειτουργούμε σαν ομάδα. Τόσο απέξω σαν ομάδα και μετά προς τα μέσα. Πρέπει να προχωρήσουμε και να πάρουμε αυτά που μας ανήκουν. Όταν τελειώσει το τουρνουά και κάνουμε μία αναδρομή, θα πω πάρα πολλά πράγματα, που τώρα δεν έχει λογική να πω. Τα παιδιά μου, ο γιος μου και η κόρη μου, έχουν κλείσει εισιτήρια για την Κωνσταντινούπολη και είμαι σίγουρος πως θα είμαστε εκεί, αλλιώς θα πάνε χαμένα».

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου μας η Ισλανδία δυσκόλεψε ένα ημίχρονο τη Γαλλία (49-42) αλλά στο τέλος έχασε 115-79. Η Φινλανδία κέρδισε στη 2η παράταση την Πολωνία 89-87. Απίστευτη εμφάνιση έκανε ο Μαρκάνεν, που με δικούς του 5 σερί πόντους και κλέψιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 66-66, και επίσης ισοφάρισε σε 78-78 στην πρώτη παράταση, τελειώνοντας με 27 πόντους.

18416413

(Απίθανος ο νεαρός Μαρκάνεν της Φινλανδίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MAURI RATILAINEN)

Η Σλοβενία έχει 3 νίκες, η Φινλανδία και η Γαλλία από 2. Η εθνική θέλει οπωσδήποτε νίκη επί της Πολωνίας στο φιναλε, ενώ με νίκη και επί της Φινλανδίας μπορεί να βγει και 3η.