Eurobasket 2017: Ισπανία-Σλοβενία ο α ημιτελικός, έτοιμη η εθνική (vids)

Στην 4άδα η Ισπανία με νίκη επί της Γερμανίας ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA

Η Ισπανία που κέρδισε εύκολα τη Γερμανία και η Σλοβενία που επιβλήθηκε σε συναρπαστικό αγώνα της Λετονίας, είναι οι δύο πρώτες ομάδες των ημιτελικών του Eurobasket 2017. Στις 18:45 της Τετάρτης η εθνική μας θα επιχειρήσει να πάρει το 3ο εισιτήριο στον προημιτελικό με τη Ρωσία.

Στην 4άδα με τα αδέλφια Γκασόλ

Σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση η Ισπανία θα είναι διεκδικήτρια των μεταλλίων. Στον προημιτελικό με τη Γερμανία ήταν και πάλι ένας Γκασόλ, που την οδήγησε στην επικράτηση με 84-72. Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 28 πόντους και τους 18 στο καθοριστικό τρίτο 10λεπτο, όταν το 50-50 (η Γερμανία ήταν πλήρως ανταγωνιστική μέχρι το 27’) έγινε μέσα σε 3 λεπτά 53-65. Η διαφορά πήγε αι στο +17 στην τελευταία περίοδο με τη Γερμανία να υποτάσσεται φυσιολογικά.

18455698

(Κυρίαρχος στο παρκέ ο Μαρκ Γκασόλ (ν.13) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Ο Μαρκ μάζεψε και 10 ριμπάουντς, κάνοντας τον αδελφό του Πάου να μοιάζει απλά ικανοποιητικός, αφού σκόραρε 19 πόντους... Ο Σρέντερ προσπαθούσε μόνος του για τη Γερμανία και ολοκλήρωσε με 27 πόντους, αλλά στο κρίσιμο διάστημα, που κρίθηκε ο αγώνας, μπλοκαρίστηκε από την Ισπανική άμυνα.

18455420

(Τα αδέλφια Μάρκ (ν.13) και Πάου (ν.4) Γκασόλ έστειλαν την Ισπανία στους 4 του Eurobasket - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Ημιτελικά η Σλοβενία του Ντράγκιτς

Ο Γκόραν Ντράγκιτς είναι σε εξαιρετική κατάσταση και οδήγησε στα ημιτελικά τη Σλοβενία σε έναν καταπληκτικό προημιτελικό με τη Λετονία, που κρίθηκε στο φινάλε με 103-97.

18455983

(Ηγετική εμφάνιση και πάλι του Ντράγκιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Οι Σλοβένοι πήραν διαφορά 10 πόντων στη γ περίοδο, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι και τα 4 φάουλ του Πορζίνγκις. Οι Λετονοί δεν εγκατέλειψαν, αλλά ο Ντράγκιτς και ο Ντόντσιτς είχαν άλλη άποψη: 26 πόντους ο αρχηγός και 27 το «παιδί-θαύμα» της Σλοβενίας, απέναντι στους 34 του Πορζίνγκις.

18457089

(Πρώτος σκόρερ ο Ντόντσιτς για τη Σλοβενία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

«Μπλόκο στο Σβεντ»

Στην ομαδική προσπάθεια και την άμυνα πάνω στους Σβεντ και Μοζγκόφ, επικεντρώθηκε στις δηλώσεις του ο Κώστας Μίσσας, ενόψει του μεγάλου αγώνα με τη Ρωσία, αύριο Τετάρτη (18.45).

4225541

(Οι οδηγίες του Κώστα Μίσσα στην προπόνηση της Τρίτης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

«Θα πρέπει να παίξουμε με το μυαλό του, αποκόπτοντάς τον Σβεντ από την ομάδα. Θέλει επιθετική άμυνα, για να μπει σε μια άλλη διαδικασία. Το πιο βασικό είναι να μην εμπλακεί πολύ με την μπάλα στα χέρια του. Η άμυνα είναι βάση, αλλά η ατομική άμυνα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο για να κερδίσεις εσύ ψυχολογία και να περάσεις αρνητική ψυχολογία στον αντίπαλο. Αυτό γίνεται με επιθετική άμυνα. Δεν πρέπει να βρει ρυθμό η Ρωσία κι αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το τρανζίσιον αλλά και στο σετ παιχνίδι. Αν εστιάσουμε μόνο σε 1-2 παίκτες υπάρχει κίνδυνος από άλλους παίκτες που είναι για παράδειγμα καλοί σουτέρ. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε όλους».

4225256

(Μπόγρης (αρ.), Παπανικολάου (κ.) και Μίσσας (δ.) στη Σ/Τ της Τρίτης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στη συνέντευξη Τύπου μίλησαν ακόμη ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γιώργος Μπόγρης.

(κάντε κλικ στο σύνδεσμο για να δείτε όλες τις δηλώσεις)

Οι Ρώσοι υπολογίζουν πολύ την Ελληνική ομάδα, αλλά δεν τους εμπόδισε να κάνουν και πλακίτσα, αποκαλύπτοντας έναν "κατάσκοπο" που έστειλε ο Μίσσας στην προπόνησή τους πριν το ματς.

Η προϊστορία με τη Ρωσία

Αυτή είναι η 24η αναμέτρηση Ελλάδας-Ρωσίας, με τη γαλανόλευκη να έχει το προβάδισμα με 13-10 συνολικά, αλλά να υστερεί στα Eurobasket με 3-6 των Ρώσων. Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων στη διοργάνωση έγινε το 2013 στη Σλοβενία και η Ελλάδα ήταν αυτή που έφυγε νικήτρια από το παρκέ με 80-71, ενώ το 2005 συναντηθήκαμε και πάλι στα προημιτελικά: η Ελλάδα κέρδισε και έφτασε στην κατάκτηση.

(Δείτε εδώ την πλήρη ανάλυση της προϊστορίας των αγώνων)

Νικητής Γ-Νικητής Δ (Παρασκευή 15/9)

Οι δύο τελικοί είναι προγραμματισμένοι για την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου (17.00 και 21.30)