Πορτογαλία: Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κατέκτησε το Λιγκ Καπ

EPA/JOSE COELHO

Το πρώτο Λιγκ Καπ της ιστορίας της πανηγυρίζει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, καθώς τα «λιοντάρια» νίκησαν 5-4 στα πέναλτι τη Σετούμπαλ, στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Μπράγκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σπόρτινγκ μετείχε για τρίτη φορά σε τελικό Λιγκ Καπ της Πορτογαλίας, έχοντας γνωρίσει την ήττα -και μάλιστα στα πέναλτι- στους δύο προηγούμενους (σ.σ. το 2008 από τη Σετούμπαλ και την επόμενη χρονιά από την Μπενφίκα).

Η Σετούμπαλ, η οποία είναι προτελευταία στη βαθμολογία της Primeira Liga, άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Γκονσάλο Πασιένσια, ενώ η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπας Ντοστ στο 80΄.

Το 1-1 δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας και στην παράταση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να λύσουν τις... διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες της Σπόρτινγκ ήταν αλάνθαστοι και με 5-4 κατέκτησαν το τρόπαιο.