World ParaAthletics 2017: Χρυσό για τον Στεφανουδάκη στον ακοντισμό

Παγκόσμιος πρωταθλητής όπως στη Ντόχα το 2015 ο Μανώλης Στεφανουδάκης ΑΠΕ ΜΠΕ / STR

Ο χρυσός παραολυμπιονίκης του Ρίο και παγκόσμιος πρωταθλητής στον ακοντισμό (F54), Μανώλης Στεφανουδάκης, διατήρησε τον τίτλο του και στο Λονδίνο, σημείωνοντας μάλιστα και ρεκόρ αγώνων. Αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό της Ελλάδας (και 7ο συνολικά) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παραολυμπιονικών, μετά τον Σεΐτη στα 400 μ.

Από τις πρώτες 3 βολές ο Κρητικός πρωταθλητής έδειξε τις διαθέσεις του και δεν άφησε κανέναν να του αμφισβητήσει τα πρωτεία. Η βολή στα 29.51 ήρθε στο 2ο σετ προσπαθειών (οι αθλητές ρίχνουν το ακόντιο από τρεις φορές σε κάθε σετ) και η επίδοση του Στεφανουδάκη κατέρριψε το προηγούμενο ρεκόρ αγώνων του Ρώσου Κουζνετσόφ με 29.44 από το 2011 στη Ν. Ζηλανδία (έχει και το παγκόσμιο με 29.91).

1stefanoudakisphoto

(Ο Στεφανουδάκης ετοιμάζεται για τις βολές του - Πηγή: You Tube / Paralympic Games)

1stefanoudakis

(τα αποτελέσματα στον τελικό του ακοντισμού)

Ο Ιρανός Αμίρι με ρεκόρ με εθνικό ρεκόρ 27.81 ήταν 2ος και ο Λευκορώσος Τρίπουτς με 27.78 στην 3η θέση του τελικού.

Στο μήκος γυναικών (Τ47) η Στέλλα Σμαραγδή ήταν 5η με άλμα στα 5.02 (χσυρό η Αμερικανίδα Τάλι Γουίλιαμς με 5.27), ενώ στον ακοντισμό της κατηγορίας F34 ο Κώστας Πασσάς 7ος με την καλύτερη εφετινή επίδοση του στα 19.52 με τη τελευταία του προσπάθεια.

GettyImages 821151790

(Το άλμα της Σμαραγδή - Πηγή: Getty Images / Mike Hewitt)

Οι αγώνες ολοκληρώνονται το βράδυ (20.32) με μια ακόμη Ελληνική συμμετοχή, τον χάλκινο Παραολυμπιονίκη στην σφαίρα (F32) Δημήτρη Ζησίδη.