Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 78-71: Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες παρά τις απουσίες

ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και πήρε μια σπουδαία νίκη ψυχολογίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, καθώς το βράδυ της Πέμπτης (12/10), επικράτησε με 78-71 απέναντί στη Μπάγερν Μονάχου.

Οι πράσινοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ μέχρι το 15', πιέστηκαν και υπέπεσαν σε λάθη στη συνέχεια, όμως δεν άφησαν ποτέ στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και «καθάρισαν» το ματς στην τελευταία περίοδο. Ένα ματς στο οποίο παρατάχθηκαν χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Ντίνο Μήτογλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «πράσινους», οι οποίοι δεν απώλεσαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησαν με σερί 10-0 στο 3’, οι Γερμανοί απάντησαν με δικό τους 5-0, χάρις στα σουτ του Αντρέας Ομπστ, αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, έφτασε στο +10 (15-5) στο 6’ και στο +12 (23-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε μερικά κρίσιμα καλάθια, η διαφορά έφτασε στο double score (28-14) στο 14’ και στο +16 (30-14) στο 15’. Όμως, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Λεάντρο Μπολμάρο άρχισαν και ροκάνιζαν τη διαφορά, την έριξαν στο -8 (30-22) στο 17’, αλλά το buzzer beater του Λευτέρη Μαντζούκα στο ημίχρονο, έδωσε απόσταση 7 πόντων (37-30) στους «πράσινους».

Οι Γερμανοί προκάλεσαν πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, μένοντας κοντά στο σκορ (63-57) στο 35’ σ’ ένα σημείο του ματς, που ο Λεάντρο Μπολμάρο έμεινε στον πάγκο, με τον αρνητικό Έντουαρτς να μένει στο παρκέ.

Στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα, ο Λευτέρης Μαντζούκας έβαλε «μεγάλα» σουτ, πίσω από τη γραμμή του τρίποντου, είχε 3/3 προσπάθειες και ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν Μονάχου, καθώς οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν σωστά την τελική… αντεπίθεση των Βαυαρών.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2 , Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ) , Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι.