Euroleague: Εκτός εξάδας ο Ολυμπιακός - Ηττήθηκε από την Μπασκόνια με 80-69

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε δίχως νίκη τη «διαβολοβδομάδα» επί ισπανικού εδάφους και με τη δεύτερη διαδοχική ήττα του βρέθηκε εκτός εξάδας της Euroleague.

Μετά την Μπαρτσελόνα και η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο να δυσαρεστήσει τους «ερυθρόλευκους», επικρατώντας με 80-69, με 21 πόντους του Μάρκους Χάουαρντ (5/9 τρίποντα), στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» της Βιτόρια, για την 21η αγωνιστική.

Ο αγώνας ήταν κρίσιμος για τον Ολυμπιακό, αφού έχασε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους Βάσκους (ρεκόρ 11-10 και οι δύο ομάδες πλέον με δύο νίκες των Ισπανών). Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έβγαλαν στο παρκέ ενέργεια, έμειναν μακριά από τον καλό εαυτό τους, ειδικά στην άμυνα στο β΄ μέρος, όταν δέχτηκαν 47 πόντους. Επιπρόσθετα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα υπέπεσαν σε 17 λάθη!

Επιθετικά, ο Αϊζέια Κέινααν ξεχώρισε με 19 πόντους. Ο Αμερικανός είχε 4/4 τρίποντα στην 1η περίοδο και 5/9 στο σύνολο. Με τον Άλεκ Πίτερς να πετυχαίνει μόλις 2 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής, τον Τόμας Ουόκαπ να έχει 3 πόντους και 1 ασίστ και τους ΜακΚίσικ, Παπανικολάου στο μηδέν, οι Πειραιώτες... δεν είχαν τύχη. Έστω κι αν ο Μιλουτίνοβ σημείωσε double double με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ. Θετικά δείγματα άφησε ο Φίλιπ Πετρούσεβ (14 πόντους). Διψήφιος ήταν και ο Ουίλιαμς-Γκος με 12 πόντους και 8 ασίστ. Εκτός δωδεκάδας άφησε τον Λουκ Σίκμα ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Νιγηριανός σέντερ της Μπασκόνια Τσίμα Μονέκε με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν καθοριστικός, ειδικά στην 3η περίοδο, όταν οι Βάσκοι «έχτισαν» τη διαφορά. Ο Ντάνιελ Ντίεθ πέτυχε 11 πόντους και 10 ο Τάντας Σεντεκέρσκις. Με 5 πόντους, σε 9:54΄΄ συμμετοχής τέλειωσε το ματς ο Έλληνας διεθνής της Μπασκόνια, Νίκος Ρογκαβόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ενώ η Μπασκόνια μπήκε στο παρκέ με τους Τσιόζα, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Σεντεκέρσκις και Κότσαρ. Στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακουμπήσει την μπάλα στη ρακέτα, την ώρα που οι Τσιόζα και Σεντεκέρσκις πρόσφεραν σκορ στους γηπεδούχους. Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 11-6, αλλά τα 4/4 τρίποντα του Αϊζέια Κέινααν ήταν η απάντηση της ομάδας του Πειραιά που προηγήθηκε με 14-17 στο 10ο λεπτό. Το δεύτερο φάουλ του Ουόκαπ (μετά από 6 λεπτά αγώνα) υποχρέωσαν τον Μπαρτζώκα να τον αποσύρει στον πάγκο, με τον Ουίλιαμς-Γκος να παίρνει τη θέση του στο παρκέ.

Ο Φιλίπ Πετρούσεβ πέτυχε τους πρώτους 4 πόντους του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο, για το 14-21. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» αποδείχτηκαν επιρρεπείς στα λάθη (9 στο ά μέρος έναντι 5 των αντιπάλων). Σε συνδυασμό με άστοχα σουτ από Μπραζντέικις, ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος, οι Βάσκοι βρήκαν την ευκαιρία να προσπεράσουν. Προηγήθηκε και αντιαθλητικό φάουλ του Μπραζντέικις, με τον Λαρεντζάκη να τον αντικαθιστά.

Τα τρίποντα των Μάρκους Χάουαρντ (9π. στο 20άλεπτο) και Νίκου Ρογκαβόπουλου έφεραν στο +5 (28-23) την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Ο Τσίμα Μονέκε έδωσε λύσεις για τους γηπεδούχους, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με βολές, δίποντο και 6 ριμπάουντ στο α΄ μέρος επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μειώσει στον πόντο (31-30). Και μετά από κλέψιμο του Ουίλιαμς-Γκος, ο Πετρούσεβ επέτρεψε στους Πειραιώτες ν’ ανακτήσουν το προβάδισμα (31-32). Μαρίνκοβιτς και Λαρεντζάκης αποδείχτηκαν άστοχοι έξω από τα 6.75, για να διαμορφώσει το σκορ της 2ης περιόδου, ο Μάικ Κότσαρ (33-32). Αν και ο Ολυμπιακός είχε 21 ριμπάουντ και η ομάδα της Βιτόρια 13, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «πλήρωναν» τα πολλά λάθη.

Η Μπασκόνια με σερί 4-0 από Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς ξέφυγε με +5 (37-32). Και το 3ο εύστοχο τρίποντο του Ντάνιελ Ντίεθ έφερε και το -6 για τον Ολυμπιακό (40-34). Ο Ουόκαπ υπέπεσε σε 3ο φάουλ, αλλά ο Μπαρτζώκας τον κράτησε στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωναν, με τον Κέινααν αν και είχε 0/3 τρίποντα, μετά τα 4/4 της 1ης περιόδου, ήταν εύστοχος στα σουτ δύο πόντων, διαμορφώνοντας το 40-38 και το 43-40 (μετά το νέο τρίποντο του Χάουαρντ). Ένα απογοητευτικό για τον Ολυμπιακό δίλεπτο (εκτός ρυθμού ο Άλεκ Πίτερς με 2 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής στα πρώτα 3 δεκάλεπτα), επέτρεψε στην Μπασκόνια να ξεφύγει με +11 (51-40), μετά από σερί 11-0. Τους 8 πόντους σημείωσε ο Μάικ Κότσαρ, ενώ εύστοχος σε τρίποντο ήταν και ο Μονέκε. Ο Κέινααν με το 5ο εύστοχο τρίποντο προσπάθησε ν΄ αφυπνίσει τους συμπαίκτες του (51-43), αλλά στο 30΄, ο Ολυμπιακός θα έβλεπε την τιμή της διαφοράς να παραμένει διψήφια (59-49), μετά το τρίποντο του Μάθιου Κοστέλο.

O Oυόκαπ επέστρεψε στο παρκέ, έστω και με 3 φάουλ, όταν ο ΜακΚίσικ με την έναρξη της 4ης περιόδου αστόχησε σε δίποντο και εν συνεχεία έκανε λάθος. Αν και ο Φαλ... πήρε μπρος πετυχαίνοντας 4 πόντους, οι Βάσκοι ξέφυγαν και με +13 (66-53) με τρίποντο του Μάθιου Κοστέλο. Οι Μονέκε και Χάουαρντ εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 (70-53). Απέμεναν 7 λεπτά αγώνα και οι Ουίλιαμς-Γκος, Πετρούσεβ με τρίποντα έριξαν τη διαφορά στους 11 (70-59).
Ο Τάντας Σεντεκέρσκις, όμως απάντησε από τα 6.75 (73-59). Ο Πετρούσεβ έδωσε «φιλί ζωής» με νέο τρίποντο στον Ολυμπιακό (73-62), 3:55’’ πριν τη λήξη. Ο Μιλουτίνοβ με κάρφωμα (73-64) έδωσε έναυσμα για ανατροπή. Ο Χάουαρντ όμως φτάνοντας τους 16 προσωπικούς πόντους «έγραψε» το 75-64 και ο ίδιος αμέσως μετά έκανε το 77-64. Απέμενε ένα δίλεπτο και ο Ολυμπιακός έπρεπε να καλύψει μια διαφορά... δεκατριών πόντων.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Παστούσιακ (Πολωνία), Κονσταντίνοβς (Λετονία)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 21 (5), Ραϊέστε, Τσιόζα, Σεντεκέρσκις 10 (2), Μαρίνκοβιτς 4, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2, Ντίεθ 11 (3), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Κότσαρ 8, Κοστέλο 6 (2), Μονέκε 13 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Ουίλιαμς-Γκος 12 (2), Κέινααν 19 (5), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 6, Παπανικολάου, Μπραζντέικις, Πίτερς 2, Πετρούσεβ 14 (2), Μιλουτίνοβ 12, ΜακΚίσικ