Παναθηναϊκός - Παρτιζάν 84-71: Μεγάλη νίκη των «Πράσινων» κόντρα στον Ομπράντοβιτς

ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ / INTIME

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-71 της Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ, για την 22η αγωνιστική και με την ψυχολογία στα ύψη εστιάζουν στο ντέρμπι «αιωνίων» της Δευτέρας (22/01) με τον Ολυμπιακό και πάλι στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, για τη Basket League.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ο οποίος έζησε για ακόμη μία φορά στιγμές αποθέωσης στην έδρα που μεγαλούργησε επί 13 έτη, υπέστη την 11η ήττα της. Αξίζει να σημειωθεί ότι πλέον ο Παναθηναϊκός υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με τους Σέρβους, καθώς στο Βελιγράδι είχε ηττηθεί στην παράταση.

Βαρόμετρο της επίθεσης, για ακόμη μία φορά, ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους, με τον Ματίας Λεσόρ να ολοκληρώνει με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο στις δύο ρακέτες και τον Ντίνο Μήτογλου να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 16 πόντους και να μαζεύει και 7 ριμπάουντ. Κομβική η άμυνα του Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 4 κλεψίματα.

Από την Παρτιζάν, που παρατάχθηκε δίχως τον πολύτιμο Κέβιν Πάντερ, προσπάθησε ο Πέρι Ντόζιερ με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα!

Με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει τα διαδοχικά λάθη και την κακή περιφερειακή του άμυνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Παρτιζάν βρήκε ρυθμό και στο 5΄ έγραψε το 7-12. Ωστόσο, με την είσοδο του Σλούκα στο παρκέ, το «τριφύλλι» βρήκε λύσεις σε δημιουργία, οργάνωση και εκτέλεση, απαντώντας με σερί 8-0 για το προσπέρασμα στο 8΄ (15-12), ενώ χωρίς να χάσει το ρυθμό του έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (18-16). Με τις δύο ομάδες να δείχνουν «εγκλωβισμένες» στις άμυνες, ο Γκριγκόνις έκοψε τον... γόρδιο δεσμό και με 10 προσωπικούς πόντους, χάρισε στον Παναθηναϊκό μία διαφορά 9 πόντων στο 18΄ (40-31), πριν η Παρτιζάν απαντήσει επιμέρους σκορ 2-9 και πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -2 (42-40).

Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς... χέρια στην τρίτη περίοδο, η Παρτιζάν προσπάθησε λίγο πριν το φινάλε να οικοδομήσει μία μίνι διαφορά, αλλά ο Λεσόρ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και με buzzer beater κάρφωμα διαμόρφωσε το ισόπαλο 58-58 στο 30΄. Με την άμυνα να «πνίγει» τους Σέρβους στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου και το «τριφύλλι» να τρέχει σερί 6-0, ο Παναθηναϊκός έγραψε το 64-58 στο 32΄, δείχνοντας αποφασισμένος να «καθαρίσει» τον αγώνα. Με τον Σλούκα, μάλιστα, να βρίσκει στόχο από τα 6,75 και τον Ναν να παραμένει «ζεστός» ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 71-62 στο 36΄, με το +9 να γεμίζει αυτοπεποίθηση τους «πράσινους», που δεν αγχώθηκαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη).