Α1 μπάσκετ: Κράτησε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός με νίκη στο φινάλε

Νίκη του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ και 2-1 στη σειρά με τον Παναθηναϊκό Superfoods EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Σε ένα ακόμη κακό ποιοτικά ματς στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός κέρδισε 64-62 τον Παναθηναϊκό Superfoods και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ. Η νίκη ήρθε στο φινάλε με βολές του Μιλουτίνοφ και του Πρίντεζη και τους "πράσινους" να χάνουν προβάδισμα 10 πόντων στην τελευταία περίοδο (διαμαρτύρονται πάντως για τη διαιτησία).

Ο Ολυμπιακός με το Σπανούλη να ξεκινά στην 5άδα, αλλά να πηγαίνει γρήγορα για ανάσες στον πάγκο (λόγω της ασθένειας του τις προηγούμενες ημέρες) κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους (12-7) εκμεταλλευόμενος την έλλειψη συγκέντρωσης του Παναθηναϊκού Superfoods στο ξεκίνημα.

4150750

(Κανονικά στο παρκέ ο Σπανούλης που ταλαιπωρήθηκε από αμυγδαλίτιδα τις προηγούμενες ημέρες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Γκριν έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα (οι υπόλοιποι όμως είχαν 7 άστοχα), αλλά στην άμυνα τον «σημάδεψε» ο Πασκουάλ και με τον Καλάθη οι «πράσινοι» μάζεψαν γρήγορα το σκορ και ισοφάρισαν.

4150738

(Ο Καλάθης με αρκετά ντράιβ σκόραρε στο καλάθι του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε το β μέρος παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και πηγαίνοντας τη διαφορά και στο +7 (18-25). Και οι δύο ομάδες σκόραραν όμως μόνον από κοντινή και μέση απόσταση έχοντας 3/15 και 4/13 τρίποντα (κόκκινοι και πράσινοι αντίστοιχα).

4150814

(7 πόντους για τον Τζέιμς στο πρώτο ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το κοντό σχήμα όμως που επέλεξε ο Πασκουάλ με τρεις γκαρντ, ήταν ευάλωτο στην άμυνα και ο Ολυμπιακός χτυπώντας με Γιανγκ και Μιλουτίνοφ (πρώτος σκόρερ με 9 πόντους) γύρισε από το 23-30 για να πάει με τρεις πόντους προβάδισμα στα αποδυτήρια (20 πόντοι από τους ψηλούς του Ολυμπιακού, έναντι μόλις 10 του Παναθηναϊκού Superfoods). Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Γκριν που τραυματίστηκε στην αρχή της περιόδου (έχει πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα), ενώ δοκίμασε λίγο στην επανάληψη, δίχως να μπορεί να προσφέρει.

4150831

(Κυρίραχος των καλαθιών ο Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε στο β μέρος με περισσότερη υπομονή στην επίθεση του, όμως στο 3λεπτο είδε Μπουρούση και Σίνγκλετον να συμπληρώνουν από 3 φάουλ, καθώς ο Ολυμπιακός τροφοδοτούσε τον Μιλουτίνοφ. Μάλιστα στο 25 ο Έλληνας σέντερ πήγε στα αποδυτήρια με πρόβλημα στη μέση.

4150950

(Μάχη Μπουρούση, Πρίντεζη (κ.) και Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Καμμία όμως από τις δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχη από μακριά (οι ερυθρόλευκοι είχαν και χαμηλό ποσοστό στις βολές) με αποτέλεσμα να μείνουν πολύ χαμηλά στο σκορ.

4150943

(Μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε σερί 15-5, με 4 στα 4 τρίποντα (2 ο Τζέιμς και από 1 Γκέιμπριελ και Ρίβερς) και προηγήθηκε 48-58 στο 34’.

4151023

(Σε σούπερ κατάσταση ο Μάικ Τζέιμς στο δ δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως άμεσα με τρίποντα του Μάντζαρη, του Σπανούλη και του Πρίντεζη (άλλο ένα είχε βάλει και ο Παπαπέτρου) αλλά και με συνεργασίες Σπανούλη-Μιλουτίνοφ (με τον Μπουρούση εκτός) έκανε γρήγορα το 61-62 στα 2.30.

4150992

(Οι συνεργασίες έκαναν πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Δραματικό φινάλε για τη νίκη του Ολυμπιακού

Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις για να φτάσουμε στα τελευταία 30’’: ο Μιλουτίνοφ με δύο εύστοχες βολές έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, ο Σίνγκλετον έκανε βήματα και στη συνέχεια φάουλ στον Πρίντεζη. Με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 64-62 στα 13’’.

4151077

(Με 1/2 βολές ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το τελικό 64-62 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την επίθεση αστοχώντας μόνος του κάτω από το καλάθι, και δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το λάθος του Γουότερς και μία ακόμη επίθεση στα 7 δευτερόλεπτα του Αμερικανού δεν έβγαλε το τρίποντο, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό το 2-1 στη σειρά (από τον Παναθηναϊκό Superfoods διαμαρτύρονται για φάουλ τόσο στον Τζέιμς, όσο και σε τράβηγμα του Πρίντεζη στον Σίνγκλετον).

4151080

(Το τελευταίο τρίποντο του Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Όπως εξελίχθηκε το ματς ο Μιλουτίνοφ ήταν ο MVP με 14 πόντους, ενώ ο καλύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού Superfoods Μάικ Τζέιμς ήταν ο μοιραίος στο τέλος.

Τα 10λεπτα: 16-16, 36-33 (20-17), 43-43 (7-10), 64-62 (21-19)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του γ τελικού)

Φωτοβολίδα στη φυσούνα

Από τον Παναθηναϊκό καταγγέλουν ότι στην αποχώρηση της ομάδας μια φωτοβολίδα έπεσε στη φυσούνα και τραυμάτισε το Γιάννη Μπουρούση και το συνεργάτη του Τσάβι Πασκουάλ, Διαμαντή Παναγιωτόπουλο. Στο φύλλο αγώνα γίνεται λόγος για καπνογόνο (χωρίς αναφορά σε τραυματισμούς), κάτι που υποστηρίζει και ο Ολυμπιακός.

(Διαβάστε περισσότερα στο OnSports.gr)

Το πρόγραμμα των τελικών

Game 1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 63-58
Game 2: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός 84-80
Game 3: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 64-62
Game 4: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός (8/6 στις 21:00, Novasports 2)
Game 5: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods (11/6 στις 21:00, COSMOTE TV 4) (εφόσον χρειαστεί)