EuroLeague: Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βαλένθια με όπλο την άμυνα του (vid)

Πληθωρική παρουσία του Παπανικολάου στη νίκη του Ολυμπιακού στη Βαλένθια EUROKINISSI SPORTS

Με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντς (39-22), συνεργασίες στην επίθεση (17 ασσ.) και άμυνα, που δεν επέτρεψε στον Γκριν να βάλει τους 26 πόντους του σε καθοριστικές στιγμές (ενώ απέκλεισε σχεδόν όλους τους άλλους από το καλάθι), ο Ολυμπιακός κέρδισε 64-72 τη Βαλένθια στην Ισπανία. Μετά από 10 αγώνες στη EuroLeague, οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στην πρώτη θέση με ρεκόρ 8-2.

Ο Ολυμπιακός που ταξίδεψε στην Ισπανία χωρίς τους Μάντζαρη-Αγραβάνη, είδε το αναμενόμενο ντεμπούτο του Σπανούλη να ματαιώνεται, καθώς ένιωσε και πάλι ενοχλήσεις και θέλησε να μην ρισκάρει με τη συμμετοχή του.

(Αναμνηστικές φωτογραφίες με το Βασίλη Σπανούλη στη Βαλένθια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Παρά τις απουσίες, με εξαιρετική άμυνα του Παπανικολάου, που κράτησε για 17 λεπτά τον Γκριν στους 2 πόντους, οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα με 4-13. Παρότι η Βαλένθια μείωσε, ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Τολιόπουλου διατήρησε διαφορά 7 πόντων στο 10λεπτο.

(Ασφυκτική η πίεση πάνω στον Γκριν από τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μάλιστα συνέχισε με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και συνεργασίες και προηγήθηκε με 19-32. Ήταν η ώρα του Γκριν να αφυπνιστεί και με 11 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά (2 3π., 1 2π, και 1 καλάθι και φάουλ) να πετύχει να φέρει την ομάδα του σε απόσταση 5 πόντων στο 20λεπτο.

(Ο Ολυμπιακός έλεγξε τα ριμπάουντς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ελέγχοντας απόλυτα τα ριμπάουντς, οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν το προβάδισμα, ακόμη και όταν ο Πλάις με 8 πόντους και δύο κοψίματα, έμοιαζε να κυριαρχεί στα καλάθια και η Βαλένθια μείωσε στους 3 (40-43).

Ο Παπανικολάου ήταν εκπληκτικός στην άμυνα, επιτρέποντας μόλις δύο ακόμη πόντους στον Γκριν, ενώ και στην επίθεση σκόραρε, μάζευε ριμπάουντς ή μοίραζε ασσίστ, με τον Ολυμπιακό να ξαναπηγαίνει και σε διψήφια διαφορά (43-54).

(Πληθωρική εμφάνιση του Παπανικολάου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JUAN CARLOS CARDENAS)

Ο Γκριν ξεκίνησε με 7 πόντους την 4η περίοδο και η Βαλένθια αναθάρρησε πλησιάζοντας κάποια στιγμή με 58-65. Εκείνη την ώρα μίλησε και ο Στρέλνιεκς αποκαθιστώντας διψήφια διαφορά. Στο τέλος του ματς ο Γκριν απλά ολοκλήρωσε τα στατιστικά του με 26 πόντους, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα.

(Καθοριστικοί και οι πόντοι του Στρέλνιεκς στο τέλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Εκτός του Παπανικολάου (13 πόντοι, 3/4 3π., 6 ριμπ. και 4 ασσ.) ο Πρίντεζης έκανε ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντς με 14 (7/7) και 12 π., και άλλους 12 έβαλε ο Στρέλνιεκς.

Τα 10λεπτα: 13-20, 30-35 (17-15), 45-54 (15-19), 64-72 (19-18)