Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 1-3: Τεράστιο διπλό στο ΟΑΚΑ

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Τεράστιο διπλό πήρε ο ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, παίρνοντας τη νίκη με 1-3.

Οι Κρητικοί, όχι απλά δεν παραδόθηκαν στους «πράσινους», αλλά έπαιξαν εξαιρετικά και πανηγύρισαν τη νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Μάνος που πέτυχε δυο γκολ κι έδωσε την ασίστ στον Τσιλιανίδη για το τρίτο.

Ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε καλή εικόνα και αποδοκιμάστηκε πάρα πολύ έντονα από τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας

Οι Κρήτες «προειδοποίησαν» στο 7ο λεπτό, όταν ο Ναμπί με «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Διούδη, που είχε βάλει το χέρι του και της άλλαξε πορεία.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μάνος, ο οποίος με δύο γκολ, στο 33ο και 49ο λεπτό, έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Γιώργου Σίμου, ενώ στο ενδιάμεσο (43΄) είχε ακυρωθεί γκολ του Γιαννούλη, ως επιθετικό φάουλ.

Στο 58΄ ο Τσιλιανίδης έγραψε το 0-3 ύστερα από λάθος των Μπουζούκη - Νούνες, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84΄ ο Μακέντα με πέναλτι, που καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Μαρινάκη στον Περέα.