Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 87-85: Με «υπογραφή» Σλούκα πήρε το «θρίλερ»

Ο Κώστας Σλούκας με τρομερό buzzer beater έδωσε μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό στην παράταση με 87-85 (75-75 κ.α.) κόντρα στην Εφές.

Ο Κώστας Σλούκας βλέπει τούρκικες ομάδες και γίνεται «ταύρος» καθώς μετά την Φενέρμπαχτσε ξέρανε με buzzer beater και την Αναντολού Εφές εντός έδρας στην παράταση με 87-85 (75-75 κ.α.). Μοιραίος για τους Τούρκους ο Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος ενώ είχε την μπάλα στην κατοχή του βιάστηκε και αστόχησε σε επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στον Σλούκα να εκτελέσει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Παράλληλα, με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο... κόλπο της τετράδας, καθώς «έπιασε» με ρεκόρ 14-9 τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην 4η θέση. Ο Σλούκας ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά με 23 πόντους, με τον Ντόρσεϊ να ήταν εξίσου καλός με 19π., αλλά και τον Βεζένκοφ με 16π. και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 12-12, με τον Πλάις να ήταν πρώτος σκόρερ με 14π. και τον Μπομπουά να ακολουθεί με 13π. Στους 12π. με 5/13 σουτ σταμάτησε ο Μίτσιτς, ο οποίος μοίρασε και 13 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να πορεύονται μαζί στο σκορ ως το 12-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έτρεξε επιμέρους σκορ 14-5, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 26-17.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι πολύ καλοί και στις δυο μεριές του παρκέ και με τρίποντο του Λαρεντζάκη έκαναν το 35-28 πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μίτσιτς απάντησε και έκανε το 35-31, ενώ ο Λαρεντζάκης με δυο βολές έγραψε το 37-31. Η Αναντολού Εφές με σερί 0-5 μείωσε σε 37-36, ενώ ο Πλάις με κάρφωμα έγραψε το 37-38. Ο Ντόρσεϊ έκανε το 42-41 στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ολύμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ντέρμπι ήταν και το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 50-45 με τρίποντο του Παπανικολάου αλλά οι Τούρκοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 52-52. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ξανά σερί και έκαναν το 57-52.

Οι διαιτητές στη συνέχεια χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Σιμόν για διαμαρτυρία, με την Εφές να ισοφαρίζει ωστόσο σε 61-61. Ο Ντάνστον με καλάθι έκανε το 61-63 με το ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ενώ τον ακολούθησε μετά από κλέψιμο ο Μπομπουά για το 61-65.

Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 63-65, αλλά και πάλι ο Μπομπουά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού κάνοντας το 63-67. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν σερί 5-0 και έκαναν το 68-67 με καλάθι του ΜακΚίσικ. Ο Ντάνστον έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εφές με δυο βολές για το 68-69, ενώ στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 68-71.

Ο Σλούκας μείωσε σε 70-71, ενώ ο Μπομπουά σκόραρε για το 70-73. Ο Ντόρσεϊ ήταν εκεί και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 73-73. Ο άσος του Ολυμπιακού σκόραρε για το 75-73, ενώ στα 26,9΄΄ πριν το φινάλε έκανε λάθος, με τον Μίτσιτς να σκοράρει για το 75-75. Η τελευταία επίθεση δεν είχε καλάθι για τον Ολυμπιακό καθώς ο Ντόρσεϊ έχασε το τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Φαλ έκανε το 77-75 αλλά ο Λάρκιν με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εφές για το 77-78. Ο Ολυμπιακός με δυο καλάθια του Ντόρσεϊ έκανε το 81-78, με τον Μίτσιτς να απαντάει για το 81-80, ενώ ο Λάρκιν σκόραρε με δυο βολές για το 81-82. Ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 82-82, με τον Λάρκιν με τρίποντο να κάνει το 82-85. Ο Μίτσιτς έχασε την επίθεση, με τον Σλούκα στο φινάλε να βάζει το νικητήριο καλάθι και να δίνει μια μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 (κ.α), 87-85 (παρ.)