Primera Div.: η Σεβίλλη κέρδισε την Ρεάλ Μαδρίτης

Reuters / Jon Nazca

Το αήττητο σερί της Ρεάλ Μαδρίτης έλαβε τέλος στην Σεβίλλη, που την κέρδισε με 2-1 στο Σάντσες Πιθχουάν, λίγες μόνον ώρες μετά το 3-3 για το Κύπελλο και το ρεκόρ των 40 αγώνων, που έκανε η βασίλισσα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης (έχοντας και ένα ματς λιγότερο) ήθελε να παραμείνει αήττητη στην 18η αγωνιστική και να διατηρήσει μια σχετική διαφορά ασφαλείας από την Μπαρτσελόνα και την Σεβίλλη.

Μετά από ένα ημίχρονο δίχως γκολ, η Ρεάλ άνοιξε και το σκορ στο 67 με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ του Κριστιάνο Ρονάλντο και άπαντες περίμεναν την κατάληξη, ενός ακόμη παιχνιδιού υπέρ της ομάδας του Ζιντάν.

(Ο Κριστιάνο ευστοχεί στο πέναλτυ - Πηγή: Reuters / Jon Nazca)

Η Σεβίλλη πάλεψε την Πέμπτη για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, φτάνοντας μέχρι το 3-1 και έχασε τη νίκη στο τέλος με το γκολ του Μπενζεμά, και είχε την ψυχολογία, ότι μπορεί να γυρίσει το ματς.

Το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στο 85 στο πρώην σπίτι του, ενώ την Τετάρτη είχε μειώσει σε 3-2, έμοιαζε να είναι ο κακός οιωνός για τον Ζιζού και τους παίκτες του.

(Απογοητευμένος ο Σέρχιο Ράμος - Πηγή: Reuters / Jon Nazca)

Αντίθετα ο Σαμπαόλι το περίμενε από τους παίκτες του και πανηγύρισε έξαλλα στο γκολ του Γιόβετιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, που διαμόρφωσε το 2-1. Ήττα μετά τις 6 Απριλίου του 2016 και τo 0-2 από την Βόλφσμπουργκ στον προημιτελικό του Champions League στη Γερμανία.

(Πηγή: Reuters / Jon Nazca)

Το πρωτάθλημα τώρα παίρνει φωτιά με την Ρεάλ να μένει στους 40 βαθμούς (σε 17 ματς, αφού χρωστά το εκτός έδρας ματς με την Βαλένθια, που θα γίνει στις 22/2), την Σεβίλλη να ανεβαίνει 2η στους 39 και την Μπαρτσελόνα να έχει 38.

(Απογοητευμένος ο Ζιντάν - Πηγή: Reuters / Jon Nazca)

Η 18η αγωνιστική

Σάββατο, 14/1

Λεγκανές-Μπιλμπάο 0-0
Μπαρτσελόνα-Λας Πάλμας 5-0 (14', 57' Λουίς Σουάρες, 52' Μέσι, 59' Αρντά Τουράν, 80' Αλέις Βιδάλ)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις 1-0 (8' Γκαϊτάν)
Λα Κορούνια-Βιγιαρεάλ 0-0