EURO 2016: η Ιταλία κέρδισε στο φινάλε δίκαια την κακή Σουηδία και πέρασε στα νοκ-άουτ

Reuters / Regis Duvignau Livepic

Μετά την Γαλλία και η Ιταλία έκανε την 2η νίκη της στο τουρνουά και προκρίθηκε στους "16" του EURO 2016, αφήνοντας σε πολύ δύσκολη θέση την κακή Σουηδία. Με την κλασσική αμυντική λειτουργία της, η σκουάντρα ατζούρα δεν απειλήθηκε ποτέ για 90 λεπτά από τους Σουηδούς, που είδαν και πάλι τον Ιμπραΐμοβιτς να είναι άφαντος. Και χτύπησε στο τέλος, εξασφαλίζοντας λογικά την πρώτη θέση του ομιλου.

Μακράν το χειρότερο ποιοτικά 45λεπτο μέχρι τώρα στην διοργάνωση ήταν αυτό στην Τουλούζ. Η αμυντική προσήλωση της Ιταλίας και η ανικανότητα της Σουηδίας να κάνει παιχνίδι (εκτός από το να ψάχνει με γιόμες τον Ιμπραΐμοβιτς) έκανε τους φιλάθλους να χασμουριούνται στην κερκίδα ή στην τηλεόραση τους, με μηδέν ουσιαστικά φάσεις.

2016 06 17T130344Z 109170224 MT1ACI14441848 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA SWE

(Κιελίνι και Ιμπραΐμοβιτς σε μία διεκδίκηση - Πηγή: MIchael Dalder Livepic)

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με την Ιταλία κάπως πιο κινητική, να έχει ένα σουτ με τον Γκρατσιάνο Πελέ άουτ, αλλά σταδιακά ο ρυθμός επανήλθε στα του πρώτου ημιχρόνου.

2016 06 17T141646Z 109174606 MT1ACI14442032 RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA SWE

(Ο Γκρατσιάνο Πελέ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Στο 71 το ματς πήγε να πάρει φωτιά καθώς ο Ζλάταν αστόχησε στη κενή εστία από το μισό μέτρο, αλλά αμέσως υποδείχθηκε οφσάιντ... Στο 79 ο Ντουρμάζ μπήκε στο ματς και στο 85 ο Μπεργκ σε μια προσπάθεια των Σουηδών να ανοίξουν την Ιταλική άμυνα. Η πρώτη ουσιαστικά φάση έγινε ενδιάμεσα, στο 82, αλλά η κεφαλιά του Παρόλο από την γωνία της μικρής περιοχής σταμάτησε στο δοκάρι του Ίζακσον.

2016 06 17T144127Z 1335231336 LR1EC6H14SSGJ RTRMADP 3 SOCCER EURO ITA SWE

(Το δοκάρι του Παρόλο - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Λίγο μετά όμως στο 88 ο Έντερ έκανε μια εξαιρετική κίνηση και νίκησε τον Σουηδό τερματοφύλακα για το 1-0, που της δίνει την πρόκριση από σήμερα στους «16» και βάζει πολύ δύσκολα στον Ζλάταν και την παρέα του.