Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Φενέρμπαχτσε 69-81: Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάλεψε αλλά η Φενέρμπαχτσε σούταρε με 62% στα τρίποντα κι έφυγε νικήτρια (81-69) από το ΟΑΚΑ.

Η τουρκική ομάδα τελείωσε το ματς με 13/21 τρίποντα, απαντώντας σε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Πασκουάλ να κάνουν την ανατροπή.

Νωρίτερα, η Φενέρ βρήκε πολλές λύσεις και στο «ζωγραφιστό» με τους Βέσελι, Λοβέρν και Μέλι, οι οποίοι βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να κερδίσουν και τη μάχη των ριμπάουντ.

Γενικότερα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν σταμάτησε να παλεύει, μολονότι βρέθηκε να κυνηγάει από το 2ο λεπτό. Τότε ήταν που οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για τελευταία φορά (6-5)!

Το ξεκίνημα δεν ήταν το καλύτερο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος δυσκολευόταν σε μεγάλο βαθμό να σκοράρει και τα 0/7 τρίποντα του πρώτου δεκάλεπτου έκανε ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Στην άλλη άκρη του παρκέ η Φενέρ «χτυπούσε» διαρκώς στο low post με τους Βέσελι και Μέλι, με αποτέλεσμα να είναι σταθερά σε θέση οδηγού.

Ο Πασκουάλ επέλεξε στη συνέχεια να παίξει με ένα «χαμηλό» σχήμα, έχοντας στο παρκέ τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Λοτζέσκι. Το συγκεκριμένο διάστημα στην πεντάδα ήταν κι ο Μήτογλου, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Γενικά, στο συγκεκριμένο κομμάτι οι «πράσινοι» τα πήγαν εξαιρετικά γι' αυτό και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν.

Μάλιστα, το αντιαθλητικό του Βέσελι βοήθησε το «τριφύλλι» να ισοφαρίσει σε 24-24 (17') αλλά τα τρία διαδοχικά τρίποντα (δύο από τον Κάλινιτς κι ένα από τον Λοβερν) κράτησαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς μπροστά... Σημαντικό στοιχείο και το γεγονός ότι μολονότι οι παίκτες του Πασκουάλ προσπάθησαν να τρέξουν αυτό έγινε περιστασιακά κι ο ρυθμό έμεινε χαμηλά, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους. Στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου, πάντως, ο Λεκαβίτσιους διέσχισε (σε 5.8'') όλο το γήπεδο και σκόραρε με ένα... χορευτικό λέι απ, ρίχνοντας τη διαφορά στο καλάθι! Τα ριμπάουντ, όμως, συνέχισαν να πληγώνουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, η Φενέρ έφτασε τα 7 επιθετικά ριμπάουντ και με τον Λοβέρν να σκοράρει μέσα από το «ζωγραφιστό» ξέφυγε στο +7 (46-39 στο 25')

Σε εκείνο το σημείο, όμως, βγήκε μπροστά ο αρχηγός Νικ Καλάθης. Μέχρι εκείνο το σημείο ο ηγέτης του «τριφυλλιού» είχε 0/5 σουτ αλλά πέτυχε 10 μαζεμένους πόντους (με 4/6 σουτ) κι έβαλε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Η Φενέρ, όμως, είχε απαντήσεις στα τρίποντα του «τριφυλλιού», το οποίο, όμως, δεν σταμάτησε να παλεύει και μείωσε ξανά στο καλάθι (59-61 στο 34')!

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμοιαζαν να έχουν απαντήσεις για τα πάντα και με δύο σερί τρίποντα (από Σλούκα και Κάλινιτς) έκοψε τη... φόρα των «πράσινων» και στη συνέχεια «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Αυτό το έπραξε σουτάροντας με 60%(!) έξω από τα 6μ75!

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81