Wimbledon 2017: Τελικός Βένους Γουίλιαμς-Μουγκουρούθα (vid)

Η Βένους Γουίλιαμς στον τελικό του Wimbledon Reuters / Andrew Couldridge

Μπορεί η Σερένα να απουσιάζει, όμως και ο εφετινός τελικός του Wimbledon στις γυναίκες θα έχει μία Γουίλιαμς, καθώς η Βένους έφτασε στον 9ο τελικό της καριέρας της. Αντίπαλος της θα είναι η Ισπανίδα Μουγκουρούθα.

Τελικός με Γουίλιαμς

Το όνειρο των Άγγλων για παρουσία μιας Βρετανίδας στον τελικό μετά το 1977, σταμάτησε και πάλι μια Αμερικανίδα. Η Κρις Έβερτ είχε αποκλείσει το 1978 τη Γουέιντ, και την Πέμπτη ήταν η σειρά της Βένους Γουίλιαμς να κάνει το ίδιο με τη Γιοχάνα Κόντα.

2017 07 13T152455Z 841904538 RC16F2281150 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Τελικός με Γουίλιαμς και εφέτος στο Wimbledon - Πηγή: Reuters / Tony O'Brien)

Στα 37 χρόνια της η Βένους Γουίλιαμς έφτασε στον 9ο τελικό της στο Wimbledon και επιστρέφει στη διεκδίκηση του τροπαίου μετά το 2009, όταν την είχε κερδίσει η αδελφή της Σερένα.

2017 07 13T153759Z 1933707205 RC157D8825A0 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Δεν τα κατάφερε η Κόντα (αρ.) με τη Βένους - Πηγή: Reuters / Andrew Couldridge)

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο 4-4, με την Κόντα να έχει δύο ευκαιρίες για break, αλλά να μην το πετυχαίνει και στη συνέχεια η Βένους να "σπάει" το σερβίς της Βρετανίδας για το 6-4. Το 2ο σετ ήταν πιο εύκολη υπόθεση καθώς η Βένους "έσπασε" το σερβίς της Κόντα στο 4ο game. Προηγήθηκε 4-1, και 5-2 για να κλείσει εύκολα με 2-0 σετ (6-2) τον αγώνα.

Η Βένους έφτασε τις 87 νίκες σε 101 αγώνες στο Wimbledon, τις περισσότερες από όσες έχει οποιαδήποτε άλλη εν ενεργεία τεννίστρια.

Με άνεση η Μουγκουρούθα

Η Κοντσίτα Μαρτίνεθ κέρδισε το 1994 τη Ναβρατίλοβα 2-1 και είναι η τελευταία Ισπανίδα, που τα κατάφερε. 23 χρόνια μετά θα ξαναβρεθεί σε τελικό, ως προπονήτρια όμως της Γκαρμπίν Μουγκουρούθα, που "καθάρισε" με συνοπτικές διαδικασίες τον άλλο ημιτελικό με την έκπληξη του τουρνουά, Μαγκνταλένα Ριμπαρίκοβα.

Σε μόλις 64 λεπτά η Μουγκουρούθα κέρδισε άνετα 2-0 σετ (6-1, 6-1) όντας φανερά καλύτερη. Η Ισπανίδα επιστρέφει στον τελικό μετά το 2015 και θα έχει την ευκαιρία να πάρει "εκδίκηση" από την οικογένεια Γουίλιαμς: πριν 2 χρόνια η Σερένα την είχε κερδίσει 2-0 σετ (6-4, 6-4).

2017 07 13T134651Z 1188743100 RC1C59C99920 RTRMADP 3 TENNIS WIMBLEDON

(Με στυλ στον τελικό η Μουγκουρούθα - Πηγή: Reuters / Alastair Grant / Pool)

Οι δύο φιναλίστ έχουν αναμετρηθεί 4 φορές στο παρελθόν. Η πιο πρόσφατη πριν λίγο καιρό στο "χώμα" της Ρώμης, με τη Μουγκουρούθα να κερδίζει 2-1 σετ (6-2, 3-6, 6-2) στα προημιτελικά.

Στις προηγούμενες τρεις (2015, 2014, 2013) σε μικρά τουρνουά, η Βένους κέρδιζε την ανερχόμενη Ισπανίδα.