Euroleague: ήττα του Παναθηναϊκού από την Εφές στην 2η παράταση

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός Superfoods φανερά βελτιωμένος, πάλεψε στην Πόλη αλλά έχασε τελικά από την Εφές στην 2η παράταση πληρώνοντας κυρίως την αδυναμία του να «καθαρίσει» επιθετικά το ματς όταν του δόθηκε η ευκαιρία και κάνοντας λάθη σε καθοριστικές στιγμές. Επίσης τα επιθετικά ριμπάουντς της Εφές (14) της έδωσαν την δυνατότητα να πάρει σκορ από δεύτερες επιθέσεις, αλλά και να ισοσκελίσει το μειονέκτημα της από τα πολλά λάθη (17) στα οποία την υποχρέωσε το "τριφύλλι".  Οι «πράσινοι» φάνηκαν και κουρασμένοι όσο προχωρούσε το ματς, ενώ και δικαιολογημένα έχουν παράπονα από τους διαιτητές, καθώς για 13 λεπτά στην τελευταία περίοδο και την πρώτη παράταση δεν σφύριξαν ούτε ένα (!) φάουλ στους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς παίζοντας όπως ακριβώς έπρεπε: πίεση στην άμυνα του για να μην επιτρέψει εύκολα καλάθια στην Εφές (την υποχρέωσε σε 9 λάθη σε αυτό το διάστημα), κλεψίματα, περιορισμός στα επιθετικά ριμπάουντς (η κορυφαία ομάδα στη διοργάνωση), καθώς καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αυτά του έδωσαν τη δυνατότητα για να χτίσει μια μικρή διαφορά καθώς η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε μόλις μια φορά με 16-15.

(Κάρφωμα του Φελντέιν - Πηγή: EUROKINISSI)

Στο ίδιο μοτίβο και η συνέχεια (παρότι η Εφές πήρε περισσότερες δεύτερες επιθέσεις) με τον Παναθηναϊκό να βάζει στο ρεπερτόριό του και τα τρίποντα (7/12 στο πρώτο ημίχρονο) και πηγαίνοντας την διαφορά στο +10 (22-32). Για λίγα λεπτά «κόλλησε» στο σκορ και η Εφές με εκφραστή τον Ερτέλ μείωσε σε 30-32, αλλά την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε από τον Καλάθη ο Παππάς και με καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο +7.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και για 4.30 λεπτά ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα σερί 11-0 κάνοντας τα λάθη που είχε αποφύγει για 20 λεπτά: πολλά επιθετικά ριμπάουντς (7 στο πρώτο ημίχρονο και 6 μέσα σε ένα 10λεπτο) και σκοράρισμα σε δεύτερες επιθέσεις αλλά και σε γρήγορο τέμπο για την Εφές, αστοχία για τους «πράσινους». Η Εφές πέρασε μπροστά με 46-42 πριν επανέλθει ο Παναθηναϊκός στο πλάνο του και το ματς να πηγαίνει πόντο με πόντο.

Ένα ακόμη «νεκρό κομμάτι» επιθετικά του Παναθηναϊκού επέτρεψε στην Εφές να κάνει το 61-65, 68-65 με το ματς να πηγαίνει στο τελευταίο σουτ που δεν μπήκε από το Νίκολς (που είχε ευστοχήσει στις περισσότερες προσπάθειες σε αυτό το 10λεπτο, ενώ νωρίτερα είχε χάσει σουτ και ο Παππάς) και το ματς πήγε στην παράταση.

(Καθοριστικά καλάθια στο τέλος του Νίκολς - Πηγή: EUROKINISSI)

Η Εφές που μπήκε δίχως να έχει κάνει φάουλ (για 13 λεπτά και τα έκανε μαζεμένα πια στην παράταση, με το «τριφύλλι» να αποκτά δικαίωμα βολών ακριβώς πριν την τελευταία του επίθεση) κατάφερε να προηγηθεί με κορυφαίο το Ντάνστον 77-75, ο Παναθηναϊκός δεν είχε σκορ από κανέναν παίκτη πλην του Ρίβερς, που όμως ήταν και ο καθοριστικός: μετά από ένα τρίποντο και ένα δίποντο πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση 4 δευτερολέπτων και έστειλε το ματς σε 2η παράταση.

(Ο Ρίβερς μόνος του έστειλε το ματς στην 2η παράταση - Πηγή: EUROKINISSI)

Εκεί όμως η Εφές έδειξε πιο ψύχραιμη, ξέφυγε με 9 πόντους (86-77) και παρότι οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι σε απόσταση τριών πόντων (86-83 με Γκιστ και Ρίβερς) δύο κακές επιθέσεις από Φελντέιν και Καλάθη/Νίκολς (έδωσε στον Αμερικανό πάσα στα πόδια του) έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να κερδίσουν και με καλή διαφορά.

(Ο Ντάνστον (42) έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI)

Χάνεϊκατ, Ερτέλ και Ντάνστον ήταν αυτοί που πλήγωσαν τον Παναθηναϊκό, που είχε τους Ρίβερς και Νίκολς καλύτερους σε συγκεκριμένα κομμάτια του παιχνιδιού, αλλά δίχως τον ξεκάθαρο ηγέτη στις κρίσιμες επιθέσεις, που έκριναν το ματς (πλην της ισοφάρισης του Ρίβερς στην παράταση).

Τα 10λεπτα: 16-20, 35-42 (19-22), 53-53 (18-11), 70-70 (17-17) / 77-77 (7-7) / 91-83 (14-6) (Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Τα χαϊλάιτς της αναμέτρησης.

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

Πασκουάλ: "το ματς χάθηκε στην γ περίοδο"

«Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια στην Εφές για τη νίκη. Ήταν ένα κλειστό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Νομίζω πως ηττηθήκαμε, λόγω του ότι χάσαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το διάστημα, χάσαμε το προβάδισμα, που είχαμε ως τότε και ξεκίνησε ουσιαστικά ένας νέος αγώνας. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν τη νίκη, αλλά στο τέλος της ημέρας, εμείς είμαστε αυτοί που χάσαμε. Γνωρίζω πολύ καλά ότι πρέπει να βελτιωθούμε πολύ στο μέλλον» ήταν οι πρώτες δηλώσεις του προπονητή του Παναθηναϊκού. Επόμενο ματς των "πράσινων" με την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.