Euroleague: σπουδαία εμφάνιση του Παναθηναϊκού και νίκη στο Μιλάνο

EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε με φόρα από τη νίκη του επί της Φενέρ και αποδίδοντας πολύ ωραίο μπάσκετ πήρε μια εύκολη νίκη στο Μιλάνο με 86-72 για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Μία νίκη (ΠΑΟΚ) και μία ήττα (ΑΕΚ) ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στα σημερινά παιχνίδια του Basket Champions League.

Οι «πράσινοι» είχαν σε καταπληκτική ημέρα Καλάθη και Τζέιμς να καθοδηγούν και να εκτελούν, αλλά και προσήλωση στην άμυνα και έπιασαν στην 3η θέση τη Φενέρ, που έχασε στην έδρα της από την Νταρουσάφακα και είναι μια νίκη μακριά από την 2η.

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο Μιλάνο με πρόβλημα στο σκοράρισμα, καθώς μόνον ο Καλάθης ήταν εύστοχος με 12 πόντους, ενώ δέχθηκε και κάποια εύκολα καλάθια από τους γηπεδούχους.

Η είσοδος του Τζέιμς και του Μπουρούση άλλαξαν τον ρυθμό και έσφιξαν την άμυνα (δέχθηκε μόλις 8 πόντους), με τους «πράσινους» να κάνουν σερί 11-0 και να περνάνε μπροστά στο σκορ και παρότι έχασαν 3-4 ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, έκλεισαν το ημίχρονο με την μεγαλύτερη διαφορά και τον Αμερικανό να φτάνει τους 9 πόντους.

Το υπόλοιπό ματς ήταν διαδικαστικό με τον Παναθηναϊκό να παίζει θεαματικό μπάσκετ και να ανοίγει την διαφορά στο +22, με τους Ιταλούς φιλάθλους να αποδοκιμάζουν έντονα την ομάδα τους.

Στην τελευταία περίοδο ο Πασκουάλ έκανε και αλλαγές για να έχει ξεκούραστους παίκτες ενόψει του αγώνα με την Μπασκόνια και λίγο και η χαλάρωση στην άμυνα έφεραν την τελική διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα για την Αρμάνι.

(Ασταμάτητος ο Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Καλάθης ήταν στα γνωστά του στάνταρ (16 π., 5/6 διπ., 2/3 τρ. 2 ριμπ., 6 ασσ.), όμως αυτός που έκανε την πρώτη πραγματικά μεγάλη εμφάνιση, ήταν ο Μάικ Τζέιμς: ο Αμερικανός ασταμάτητος πυροβολούσε από μακριά ή με μπασίματα / καρφώματα και ήταν αδύνατον να τον προλάβει αντίπαλος, δείχνοντας πόσο σημαντική ήταν η απώλειά του το προηγούμενο διάστημα. 19 πόντοι (5/7 διπ., 3.5 τρ.), 6 ριμπ, 3 ασσ. ο απολογισμός του.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 28-40 (8-24), 42-64 (13-24), 72-86 (30-22)

Στα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει ασφαλώς η ήττα της Φενέρ στην έδρα της από την Νταρουσάφακα, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να πέφτει από την 2η θέση και το συγκρότημα του Μπλατ να μπαίνει δυνατά στην διεκδίκηση της 4άδας με ρεκόρ (7-6), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χωρίς Ντε Κολό και Τεόντοσιτς γύρισε το ματς στο Τελ Αβίβ από το -15 και παρέμεινε με μία μόνο ήττα.

16. Γαλατά 4-9 (-94)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά

Η 14η αγωνιστική

Πέμπτη 22/12
Γαλατά-Εφές (19.00)
Ζαλγκίρις-Ούνιξ (20.00)
Ερυθρός Αστ.-Ρεάλ Μ. (20.00)
Μπάμπεργκ-Ολυμπιακός (21.00 Novasports 2)

Παρασκευή 23/12

ΤΣΣΚΑ Μ.-Φενέρ (19.00)
Νταρουσάφακα-Μακάμπι (19.45)
Παναθηναϊκός Superfoods-Μπασκόνια (21.15 ΕΡΤ)
Μπαρτσελόνα-Αρμάνι (22.00)

Basket Champions League

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των δύο Δικεφάλων στην 10η αγωνιστική του Basket Champions League. Η ΑΕΚ πήγε στην Πόλη για να κοντράρει την Μπεσίκτας και να την κερδίσει διεκδικώντας την πρώτη θέση, έχασε όμως με 82-62.

Ένα πολύ κακό πρώτο 11λεπτο όταν έμεινε πίσω στο σκορ με 32-11 (!), και τα 21 λάθη της ήταν καθοριστικά, αφού παρά τα επιθετικά ριμπάουντς και την προσπάθεια της, δεν μπόρεσε παρά να μειώσει μέχρι τους 8 πόντους λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για μια ακόμη φορά φάνηκε το πρόβλημα στη θέση 5, με τον Μαυροειδή να έχει θέμα με το πόδι του και να χρειάζεται ανάσες, τον Φόλκερ να είναι εκ νέου απογοητευτικός και τον Μιλόσεβιτς πρώτο της σκόρερ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντς.

Η ΑΕΚ έμεινε πλέον στο 6-4 μαζί με την Παρτίζαν στον 5ο όμιλο, και διεκδικεί μόνο την 2η θέση (που υπό προϋποθέσεις μπορεί να την γλυτώσουν από ένα νοκ άουτ γύρω) από τυος Σέρβους, που θα επισκεφθεί στο Βελιγράδι και την Γερμανική Λούντβιγκσμπουργ, που θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ, έχοντας να καλύψει διαφορά 5 πόντων. Επόμενο ματς με την Σάσαρι στις 4/1 στην Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 42-27, 57-41, 82-68

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ, δίχως να είναι πολύ καλός, δεν είχε τελικά πρόβλημα να επιβληθεί της ουραγού του ομίλου του Βαρέζε 78-69 και να φτάσει στο 5-5, μακριά από τις 2 πρώτες θέσει που είναι η Νεπτούνας με την Βιλερμπάν με 8-2, παλεύοντας για την πρόκρισή του.

(Προσπάθεια του Κλάντον - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ζάιμπερτ και Κλάντον ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Δικέφαλου με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-34 (20-14), 53-51 (13-17), 78-69 (25-18)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Επόμενο ματς με την Βιλερμπάν στην Γαλλία στις 4/1. Εχθές ο Άρης κέρδισε εύκολα τη Ναχαρίγια 85-58 και θα πάει στην Τουρκία στις 3/1 να κερδίσει την Μπάνβιτ, που είναι μια νίκη μπροστά του στην 2η θέση.