Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού: Μήνυμα από Μέσι και Ντιμπάλα

Ο Λίονελ Μέσι ε΄δωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο γήπεδο της Αλαβές Reuters / VINCENT WEST

Με προσωπικό σόου από το Λίονελ Μέσι (2 γκολ) και του Πάολο Ντιμπάλα (χατ-τρικ) Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους κέρδισαν εκτός έδρας στα πρωταθλήματά τους. Η 3η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, Σπόρτινγκ, υποδέχεται αύριο Κυριακή (20.00) την Εστορίλ για το πρωτάθλημα Πορτογαλίας.

Ο Μέσι και οι άλλοι

Η εικόνα της Μπαρτσελόνα παραμένει ακόμη μέτρια (αν και ήταν βελτιωμένη). Η νίκη της 2ης αγωνιστικής στην Ισπανία της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Αλαβές πιστώνεται κυρίως στο Λιονέλ Μέσι (απόντος του τραυματία Λουίς Σουάρες).

(Ο Μέσι έδωσε το τρίποντο στην Μπαρτσελόνα - Πηγή: VINCENT WEST)

Ο Αργεντινός έκανε τα πάντα: εκτέλεσε πέναλτυ στο 31 που απέκρουσε ο Πατσέκο, έβαλε στο β μέρος δύο τέρματα (55-66) για να πάρει η Μπαρτσελόνα το τρίποντο, ενώ είχε και δοκάρι (4ο μετά τα τρία δοκάρια στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής).

(Ο Μέσι πανηγυρίζει ένα από τα δύο γκολ της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Αλαβές - Πηγή: REUTERS / VINCENT WEST)

Η επιστροφή του Σουάρες, η ενσωμάτωση του Ντεμπελέ, αλλά και πιθανή περαιτέρω ενίσχυση της Μπαρτσελόνα (έπαιξε και ο Παουλίνιο στο β ημίχρονο), θα δώσει τη δυνατότητα στον Βαλβέρδε να παρουσιάσει μια πιο πειστική ομάδα.

Ανατροπή στη Γένοβα με Ντιμπάλα

Η Τζένοα προηγήθηκε μόλις στο 7 με 2-0 της Γιουβέντους (1' αυτ. Πιάνιτς, 7' πέν. Γκαλαμπίνοφ), δεν είχε όμως υπολογίσει τον Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός στράικερ στο 14 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (πεν.) πρόλαβε να ισοφαρίσει (και τα δύο πέναλτυ καταλογίστηκαν με τη βοήθεια του συστήματος VAR).

(Τρία γκολ για τη Γιουβέντους ο Ντιμπάλα - Πηγή: REUTERS / MASSIMO PINCA)

Στο 62 ο Κουδράδο έβαλε τη Γιουβέντους μπροστά με 3-2 και ο Ντιμπάλα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 92, για το τελικό 2-4 της Γιουβέντους.

(Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν το γκολ του Κουαδράδο - Πηγή: REUTERS / MASSIMO PINCA)