ΑΕΚ, Αστέρας και Ηρακλής προκρίθηκαν από τους "16" του Κυπέλλου

EUROKINISSI/ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

ΑΕΚ, Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής είναι οι τρεις ομάδες που προκρίθηκαν στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, μαζί με τον Ατρόμητο από την Τρίτη.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσει κόντρα στον Λεβαδειακό. Αρκούσε όμως ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 10λεπτο του, για να έρθει το γκολ του Γιόχανσον καθώς και άλλες ευκαιρίες. Μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε στο 85 σφράγισε την πρόκριση στους «8», που σκιάζει πάντως ο νέος μυϊκός τραυματισμός του Κορδέρο (θλάση στον δικέφαλο).

2444921

(Πηγή: EUROKINISSI/ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο Καυτανζόγλειο ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Μίχαελ Σκίμπε πήγε για να δει τον Απόστολο Βέλλιο. Και ο Έλληνας επιθετικός τον αποζημίωσε με μια γκολάρα στο 72, που έδωσε και την πρόκριση στον Ηρακλή επί της Βέροιας (νίκη 1-0 και στα δύο ματς). Η ευκαιρία όμως που χάνει στο 90, όπως φαίνεται ακόμη και από φωτογραφία, θα μπει στα χαϊλάιτς της χρονιάς.

2444906

(Πηγή: EUROKINISSI/MOTION TEAM)

Στην Τρίπολη ο Αστέρας είχε εύκολη δουλειά με την Λάρισα, μετά τη νίκη του με 3-0 εκτός έδρας. Προκρίθηκε εύκολα κερδίζοντας και πάλι με το ίδιο σκορ και τα γκολ του Στανισάβλιεβιτς (14) στο ντεμπούτο του, του Χαμντανί (28) και του Μάσα (85).

2445025

(Πηγή: EUROKINISSI/ACTION IMAGES)

Το πρόγραμμα κλείνει με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού-Χανιά στο Καραϊσκάκης.

Συμπληρώνεται η 8άδα

Όλα τα αποτελέσματα στην φάση των 16 (με έντονο χρώμα οι ομάδες που έχουν προκριθεί)

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα (2-1 / 19:30)

*Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα γίνει την Παρασκευή στις 12 το μεσημέρι.

Διαβάστε σχετικά

Ο Ατρόμητος είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στο Κύπελλο μετά το 2-1 με τον Πλατανιά