EURO 2016: ισόπαλο 1-1, έληξε το ματς του ΕΙΡΕ με την Σουηδία στον "όμιλο του θανάτου"

Η Ιρλανδία ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο, χάνοντας ευκαιρίες (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) για να σκοράρει, κάτι που έκανε στις αρχές του β μέρους, επί μιας προβληματικής Σουηδίας. Όταν όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ αφυπνίστηκε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με αυτογκόλ, από ενέργεια του Ιμπραΐμοβιτς, που πάντως ήταν σε μέτρια ημέρα. Βασικός ο Μπεργκ, στον πάγκο ο Ντουρμάζ. Σε λίγο Βέλγιο και Ιταλία αναμετρώνται στο ντέρμπυ του Ε ομίλου του EURO 2016.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους Ιρλανδούς, που ήταν καλύτερα στημένοι στο γήπεδο και δημιούργησαν τις φάσεις για γκολ. Στο 17 ο Ο Σέι από τα δύο μέτρα δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 32 το σουτ του Χέντρικ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίζακσον στις καλύτερες.

2016 06 13T162537Z 1625610528 LR1EC6D19MDKC RTRMADP 3 SOCCER EURO IRE SWE

(Η ευκαιρία του Ο Σέι - Πηγή: Reuters / John Sibley)

SOCCER EURO IRL SWE

(Η μπάλα στο δοκάρι από το σουτ του Χέντρικ - Πηγή: Reuters / Charles Platiau Livepic)

Η Σουηδία είχε πρόβλημα στον άξονα, ο Ιμπραϊμοβιτς τα περίμενε όλα από τους υπόλοιπους και έμενε ο Μπεργκ (ξεκίνησε στην 11άδα) να παλεύει να κυνηγά «σκοτωμένες» μπαλιές.

2016 06 13T162732Z 108836852 MT1ACI14435792 RTRMADP 3 SOCCER EURO IRL SWE

(Πηγή: Reuters / John Sibley Livepic)

Το γκολ που δικαιούταν η Ιρλανδία το βρήκε στο 48, αφού και πάλι μπήκε δυνατά στο ματς και ο Χούλαχαν με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε στόχο.

2016 06 13T171102Z 108839462 MT1ACI14435853 RTRMADP 3 SOCCER EURO IRL SWE

(Το γκολ της Ιρλανδίας - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)

Η Σουηδία αφυπνίστηκε και ανέβασε στροφές, προσπαθώντας κυρίως με στημένα να απειλήσει, ενώ στο 59 μπήκε και ο Γκουιντέτι στην θέση του Μπεργκ. Ο Ζλάταν άγγιξε την ισοφάριση στο 60 και 11 λεπτά αργότερα γύρισε την μπάλα και ο Κλαρκ στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στο τέρμα του. Είναι χαρακτηριστικό πάντως, ότι οι Σουηδοί έκλεισαν το ματς χωρίς να έχουν ούτε ένα σουτ (από τα 7 συνολικά) εντός εστίας!

2016 06 13T173236Z 865659766 LR1EC6D1CQ2M4 RTRMADP 3 SOCCER EURO IRE SWE

Η Ιρλανδία μέχρι τέλους κοίταξε να διαφυλάξει τον βαθμό και αν μπορούσε σε αντεπίθεση να σκοράρει, ενώ η Σουηδία προσπάθησε αλλά δεν έβαλε 2ο τέρμα και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο ματς του Ε ομίλου το Βέλγιο αντιμετωπίζει στην Λυόν την Ιταλία.