«Εξάσφαιρη» η ΑΕΚ του Χιμένεθ

Eurokinissi

Με ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε πέντε γκολ η ΑΕΚ συνέτριψε τη Βέροια και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις από τότε που ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας.

Το σκορ άνοιξε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 12ο λεπτό ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λαμπρόπουλος έκανε το 2-0.

Στο 25 ήταν η σειρά του Μάνταλου να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ ενώ το 4-0 έγινε από αυτογκολ του Τομάς. Στο 40ο λεπτό ο Βράνιες πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ένωσης κάνοντας το 5-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενώ το τελικό 6-0 έκανε και πάλι ο Χριστοδουλόπουλος ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 29 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας

Συνθέσεις

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος (54' Κολοβέτσιος), Ντίντακ (54' Βινίσιους), Χριστοδουλόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αραούχο (68' Πατίτο), Πέκχαρτ.

Βέροια (Απόστολος Τερζής): Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί (46' Ασίγκμπα), Μελίσσης, Αντονιάν (71' Σισοκό), Γκονζάλες, Μπαλάφας, Αρτσε (58' Στόιτσεφ), Κάλβο, Σαρπόνγκ, Καπετάνος.